Bohuš Poledne - ze zápisků živnostníka 1950-1951

Říjen 1950

1.10.
Neděle, podmračno a odp. prší. Janek Svadbík náš vyučenec zde byl, včera přijel z vojny a tak se na nás přišel podívat a co nového kde také jsem mu zaplatil za maso telecí jež nám přinesl po hodech. Večer zase jak obvykle se mě držela smůla. Celou noc pršelo

2. 10.
Pondělí, pěkně – vyjasnilo se už. Zabývám se myšlenkou koupi ojetého auta nákladního půltunky – podaří se mně to?

3. 10.
Úterý, ráno pošmurno a pak pěkně. Objednal jsem 3 fotky na občanskou legitimaci za 50 K. S otcem jsme postavili kus nového plotu ode dvora – oprava po šestnácti letech.

4. 10.
Středa, ráno 5 stupňů, dokončili jsme opravu plotu ode dvora a usadili jsme vrátka a dřevo přeložili k plotu zpátky. Večer jsem si načrtnul pracovní rozvrh pro tuto zimu.

5. 10.
Čtvrtek, v noci chladno, přes den hezky a teplo, měli jsme dost pilno v dílně. Lidé kopou zemáky i řepu a sečou věžďánky. Severokorejci jsou poražení a vyhnání z jižní koreje, zbytky jsou zajímány.

6. 10.
Pátek, krásně, pilno všude. Dnes teprve mně napadlo, že bychom měli přeložit dílnu pod kolnu, rozšířit a upravit, zvednout a obezdít, otázka je, seženu-li cihly.

7. 10.
Sobota, krásně, přihlásil jsem se o občanský průkaz.

8. 10.
Neděle, mlhavá, z vinice jsem přivezl poslední okurky a cibulu. Odp. jsem měl v kartičkách trochu úspěch a vyhrál jsem 200 Kčs.

9. 10.
Pondělí, ráno ještě mlha, odp. jsme všichni 3 kopali řepu na Kunovsku ale nevykopali jsme ji ještě zítra tam musíme. Ráno jsem byl v Hradišti pro 3 láhve na okurky, leč bohužel pro inventuru měli zavřeno, tak jsem si koupil nové diplomatky za 495 Kčs a celková útrata je 600 Kčs. Večer přetáčím víno – loňský jabčák.

10. 10.
Úterý, hezky, dop. jsme vykopali řepu na Kunovsku, já prýzňu vyryl v zahrádce. Našel jsem formany na hnůj a pro řepy. Do dneška měli být odevzdány brambory v Hluku, ale nejsou.

11. 10.
Středa ráno oblačno a přes asi 5x vydatně popršelo. Karel Silnica nám dovezl z Kunovska řepu 1 fůru a fůrku okrajků. Béďa poslal zpět, totiž vrátil peníze za ořechy a to 2100 Kčs. Francouzská vojska v Indočíně „cizinecká legie utrpěla porážku“ od Vietnamských komunistů; Sním a sním o obnovení říše velkomoravské.

12. 10.
Čtvrtek, podmračno, uklidili jsme brambory do sklepa – komory a do prýzny jakož i řepu, do prýzně jsme odnesli, v prýzni je uloženo 10 měchů k sadbě i k jídlu.

13. 10.
Pátek, hezký den, Tomáš Tesařík nám dop. vyvezl 3 fůry hnoje, odp. jsme ho s otcem rozházeli. Lidé pilně kopou brambory a řepu.

14. 10.
Sobota, krásně, ale chladno, vykopali jsme zeleninu na Kunovsku a dovezli odtamtud poslední hromadu řepy, dovezl to Slezák za 70 K. Od Bédi jsme obdrželi vnitřek-baterku kulatou do velké kul. lampy. Jahody jsem též zasadil nějaký vzácný druh, jen nevím jestli se ujmou neboť zdá se, že už začne mrznout. Béďa se má vystěhovat z bytu i z továrny, má escistenční starosti.

15.10.
Neděle, s otcem jsme prodleli celý den ve vinici, stromky přesazovali, neujaté sazenice vytrhali a odp. drátěné pletivo dávali kolem stromků na ochranu proti ohryzání zvěří. Révu musíme zakopčit ještě.

16.10
Pondělí, včera i dnes slunečno ale zima už. dop. jsme dokončili odrátování stromků a odp. jsme s otcem přeložili bukové fošně v zahrádce z roku 1946 když jsem byl na vojně. Začínají se kazit proto je musíme překládat neboť jsme do nich dosud nemákli.

17. 10.
Úterý, krásně, dokončili jsme přeložení dřeva v zahrádce, počasí nám přálo, bylo sucho. Přesadili jsme 5 durancií v zahrádce a za plotem. Také jsem obdržel další číslo časopisu Esperantista. Byl zde ráno F. Straka předseda místního nár. výboru, vzal si vážisko a chvíli jsme hovořili o ledasčems, sdělil jsem mu že ke komunistickému zřízení lidské společnosti dospěje bílé lidstvo asi za 15 pokolení t. j. za 400 let, dnešní lidé nejsou pro toto vyspělí, souhlasil se mnou.

18. 10.
Středa, tmavý den, šmrholí, prší. Otec se byl přihlásit o občanský průkaz. Ošklivé počasí stále způsobuje odklad polních prací, my nemáme ani zrnko zaseto!

19. 10.
Čtvrtek, pěkně sezimňuje se. V dílně máme zas teď pilno chvíli. S Velikánovičem (vysoký Nemrava) jsme udělali pořádek.

20. 10.
Pátek, nadchází chmurný podzim, pilně se dobývá řepa a zbylé brambory, hnůj se vozí a seje, my dosud nesejem. Včera jak jsem slyšel byly z moci úřední vzaty slabomyslným 2 ženám děti a to A. Hájek a Mitáčková – Vaškovicová i s děckem které vůbec nepouštěla mezi ostatní děti ani do školy.

21. 10
Sobota, pěkně a chladno. Matka prodala určité množství zeleniny za 136 Kčs.

22. 10.
Neděle, do rána slabý mrazík 2 stupně přes den teplo a hezky. Nachystali jsme si do mlýna 2q pšenky. Odp. jsem zasadil do vinice meruňku od Bartoňů a 3 pavůvky od Velikána. Večer jsem ztrávil na besedě u Kuby. V noci zas mrzne, trochu brzo to letos začalo.

23. 10.
Pondělí z rána všecko šedivé od mrazu. Nemrava – Brmba nám zasel ½ měřice pšenky na ostrožské za 200 K. Od Dufčeny z Bratislavy jsme koupili 23 kg turkyně za 300 Kčs. Na Ostrož. „rozseli ještě 2 kýble vápno prachu proti štírům.

24. 10.
Úterý, oteplilo se a je pěkně. Kostru divanu novou si vzal Jos. Konečný za 550 K.

25. 10.
Středa šmrholí a prší celý den. Dnes je 5. výročí založení Organisace Spojených Národů. Dop. jsem byl v Hradišti, šaty kupovat, ale nejsou nikde na skladě a skrz křidlici a také není. Že pršelo, sešlo se tu více zákazníků a besedovali o běžných věcech, hlavně úzkost zchystaných J. Z. D. Objednávám knížku o původu náboženství.

26. 10.
Čtvrtek, sněží vodnatý sníh. Zavezl jsem do mlýna 2q pšenky s Křivákovým koněm.

27. 10
Pátek, neprší ale zima už je třeba, že nemrzne. Už topíme v dílně. Konečně se dáváme do práce na našem vozu. Včera jsme konečně obdrželi List o původu kulatiny z Otrokovic.

28. 10.
Sobota, 32. výročí samostatnosti Národa Československého. Chladno je, mrazivo, svátek světili jsme prací v dílně. Večer u Toníka se chvíli hrálo. Bude mrznout a je set a řepa kopat.

29. 10.
Neděle, dva stupně, rozplakaná, smůla v kartách, odp. rodiče na pohřbě babky Bobkové bývalé sousedky matky hore na kopečku.

30. 10.
Pondělí, prší celý den. Matka ráno byla s kozou mladou u ženicha. Měli jsme tu řadu zákazníků. Dnes mně nějak vytrvale bolí buď pravý lalok jater nebo ledvina vedle bolesti i starost činí.

31. 10.
Úterý, prší a prší snad se utopíme. Říjen se loučí s námi s pláčem. Kuba přišel na besedu po dlouhé době. Nevím, zda-li dostanem křidlici o níž jsme si zažádali u Okr. nár. výboru.


Listopad 1950

1.11
Středa, šmrholí, 3 stupně. Na venkově se světí svátek všech svatých jako obyčejně. Až navečer jsem vyšel na hřbitov vyparáděný a na hrobě našeho dědečka Ant. Říhy jsem rozžal 3 svíčky. Večer pak jsem hrál taroky u Toníka. Někdo tam vypravoval, že prý Amerika, že byl spáchán atentát na presidenta Trumana jenž se nezdařil.

2.11.
Čtvrtek, opět šmrholí, teplota 6 stupňů. V poledne obecní rozhlas hlásil, že všichni zitra mají jít na statek kopat řepu cukrovku jsem zvědav jak to dopadne.

3.11.
Pátek, přestalo pršet, teplota 6 stupňů. Zdálo se, že je konec práce avšak pořád se něco dělá a láme, nyní brdečka v řepě praskají, vozy po osy zapadají v poli řepném!

4. 11.
Sobota, zas prší a tma je. Cukrovka je ještě kopat z 60% ale zem je rozbředlá.

5.11
Neděle pošmurná, olověná, sedím doma čtu knížku o původu náboženství od Nikolského, zajímavá úvaha ze ¾ pravdivá a z ¼ nedomyšlená.

6.11
Pondělí, už mrazivo, zdá se, že zima začne letos dříve. Ludvíkovi Míškovi děláme věnec do studně.

7.11
Úterý, pošmourno a syrovo. Komunistická vláda slaví 33. výročí svého trvání na Rusi dnes.
Odeslal jsem 26 Kčs za knížku „Původ náboženství“. Byl jsem na pile skrz pořez naší kulatiny, správce Dufka mi sdělil že až tak za 14 dní to mohou pořezat, mají velmi mnoho práce, hlavně bečky na máslo a bedny do zbrojovek. Stloukáme právě kruh do studny 4m průměru pro bratry Míškovy. V tyto dny se rozhoduje o třetí světové válce z podnětu čínských komunistů. Ve mlýně hore máme semleto 2q pšenice. Za rok jsme u Krsičky po znárodnění dali utržit 3500 Kčs a máme nárok na 2% provize tj. 70 Kčs o níž se nebudem dožadovat ani zajímat.

8. 11.
Středa, je výročí nešťastné bitvy Bělohorské. Dop. sněžilo, odp. hezky. Brigádníci kopali – sbírali brambory na státním statku v Hluku při sněžení. Dokončili jsme kruh do studně Míškom za 1300 K. Uvažuji znovu o stavbě dílny z kolny na dvoře.

9. 11.
Čtvrtek, neprší 0 stupňů a pěkně je. Dneska jsme víc mudrovali než pracovali. Znovu plánuju rozšíření kolny a zřízení dílny v ní, tak aby se zřídil konečně výminek a materiál i peníze aby se zazdili do dílny. Mluví se o zrušení peněz a o zachvácení všech aut. Do rána jsme všichni 3 dostali rýmu.

10. 11.
Pátek, hezky i teplo zas. Koupil jsem si pár pracovních bagančí za 262 K u Batě. Lidé pilně kopou brambory zbylé a řepu cukrovku jež se letos mimořádně podařila, velká urostla, lidé jezdí z pole s koly vozů úplně zamazané, zapadají na poli až po ose do bahna vozy. Od 1. 11. se pálí slivovice v Hluku, letos je tu mnoho věder kvasu i my máme vědro. Dneska jsem obdržel lístek pozdrav z Itálie od neznámé Marie.

11. 11.
Sobota, 10 stupňů pěkně, otec opět byl u Šimčíka jinak jsme mnoho neudělali.

12. 11.
Neděle, teplo slunečno a krásně. Rodiče stárnou a churaví a jsou nervozní. Karban mně začíná omrzat a přestává bavit.

13. 11.
Pondělí ráno šmrholilo, odp. hezky. Rozseli jsme vápenný prach na drahy. Od Šimčíka strojníka jsem si vypůjčil knihu automobilový kurs.

14. 11.
Úterý, 10 stupňů jižní vítr vane. Olíčili jsme s matkou zeď na ulici kolem oken odpoledne. Večer zde byl na besedě od 5 – 9 h Velikánovič. Otec churaví, líce má vpadlé, pusu bezzubou, hlavu šedivou a holou a tváře zesinalé, rýmu a jíst mu nechutná, při tom nervosní a podrážený, příznaky to stařeckého zkomírání – odumírání. Brambory jsou již ven i řepa bude pomalu ven cukrovka ale set je hodně ještě asi 50%. Už dávno nebyl takový podzim děštivý a tak zpožděné polní práce na listopad až.

15. 11.
Středa, znovu jsem byl urgovat žádost o křidlici na okresním úřadě leč marně. Skoro celý den pršelo a schyluje se k mrazu.

16.11.
Čtvrtek chladno avšak slunečno. Tomáš Tesařík vyvezl nám 1 fůru hnoje a zasel rovinku žitem pod brány na Kunovsku, vápenný prach jsme tam rozseli asi 60 kg a asi 25 kg pšenice. Dnes byl zahájen II. mírový kongres ve Varšave po Anglickém zmaření v Šefildu. Cukrovka se ještě státle vozí z Hluku do cukrovaru do Starého Města. Večer jsem byl chvíli hore u Toníka na partii mariáška.

17. 11.
Pátek, pošmurno, chvílemi šmrholí. Zabili jsme druhou kačenu. Je 11. výročí zastřelení 9 studentů německými okupanty roku 1939, 17. 11.
Národní pojišťovna provedla generální útok na své dlužníky všichni dostali upomínky a ovšem my také a to za 4 měsíce i s úroky a upomínkou:
3.080 Kčs
22 ,- upomínka
44,- úroky
3.146,- celkem

18. 11.
Sobota, pošmurno, mudrlantů tu bylo mnoho. Havlovi jsme opravili včera a dnes vůz. Ve Varšavě se odbývá II. kongres mírových komunistický.

19. 11.
Neděle, krásně, jako na jaře. Večer na liďáku Slovácké divadlo hrálo hru z vesnice jak se vesnice předělává na družstvo, komunistická propaganda jen.

20. 11.
Pondělí, opět hezky. Děláme modely řemenic.

21. 11.
Úterý, hezký den, byl jsem na zahájení kursu ruského jazyka bylo nás tam celkem 10 zájemců. Večer pak na besedě u Šimčíků i s otcem.

22. 11.
Středa, teplo a pošmurno. Dop. jsem byl v Hradišti u Okres. Nár. výboru skrz křidlici kdež jsem se dověděl, že mám zanechat naděje že vůbec jakou dostanem. Také jsem koupil 4 plechovky barev za 520 Kčs a salám za (120K = 1kg) 63 dkg = 75K.
Dnes tu v Hluku hostuje Stréček Krópal z Břochovan se svou uměleckou skupinou z Brna, také jsem se přišel podívat na ně, výkon účinkujících byl bezvadný, ale program byl nějak řídký, vodnatý, sál sokolovny plný vstupenek k stání 20 Kčs.

23. 11.
Čtvrtek, šmrholilo celý den a skoro tma. Cosi se mluví, že sem přišlo 27 mužů tajné policie a hledají si dnes byty.

24.11.
Pátek, krásné počasí opravil jsem beton okolo studny. Velikánovič zde byl večer na besedě.

25. 11.
Sobota, pošmurno, 7 stupňů. Dokončili jsme modely pro slovácké cihelny 5 kusů.

26. 11.
Neděle, nic zvláštního, jen smůla se mně drží v kartách, ale není to tak hrozné.

27. 11.
Pondělí, kmotra Kočiška tu byla na besedě. Ve vinici jsme odstranili úvazky z keřů. Přihlásil jsem se do autoškoly a dal zálohu 500K.

28.11.
Úterý, pěkně, krátký den. Dnes jsem jel první jízdu autem jako člen autoškoly, bez nehody, F. Jelének vpálil do příkopy a pokřivil blatník jinak nic se nestalo. Také jsme večer měli prvou hodinu autoteorie.

29. 11.
Středa, zase smolilo. Večer autoškola odp. jízda cvičná do Boršic, Slavkova, Dol. Němčí a do Hluku zpět. V autoteorii jsme probírali motor jeho součásti a činnost. Dnes byl zahájen kurs ruského jazyka, kterého jsem se bohužel nemohl zúčastnit, neboť se konal současně s autokurzem. Večer zde byl u nás na besedě Kuba v mé nepřítomnosti.

30. 11.
Čtvrtek, pošmurno, zdá se že v noci bude mrznout. Dop. nám A. Štefaník-Šroťák přeoral drahy. V Praze jsou souzeni představitelé římskokatolické církve v Československu, klade se jim za vinu, že prováděli špionáž pro Vatikán. V Americe zase uvažuje president Truman má-li na korejském bojišti použít atomovou bombu.


Prosinec 1950

1. 12.
Pátek, 4 stupně, větrno, pěkně a neprší. Dnes jsem dělal III. učební jízdu a to z Kunovic do Hluku přehazování rychlosti z 3 na 2 na křižovatkách. Večer nauka o chlazení a mazání motoru a podstata či princip 2taktního.
Pak jsme si dali s Francem a Libosvárem partii maryáška, v němž jsem vyhrál, co jsem minule prohrál. Zaplatil jsem všeobecnou daň za listopad 1950 = 250K a Národní pojištění za 4 měsíce a to červenec, srpen, září, říjen 3.146K.
Také jsem byl na pile skrz pořez, je to stále na mrtvém bodě.

2. 12.
Sobota, pěkně, 4 stupně, otec byl u Šimčíka 3 a půl hodiny. Dneska mně v kartách přálo trochu štístko a vyhrál jsem 150 Kčs. Do Hradiště přijelo prý mnoho vojáků z východu aj šikmoocí jsou mezi nimi.

3. 12.
Neděle, krásná skoro jarní den. Vydávaly se legitimace, matka si přinesla a zaplatila za ni 25 Kčs. Celkem je nálada smutná a neradostná.

4. 12.
Pondělí, 0 stupňů do rána trochu přismolilo.

5. 12.
Úterý, dnes je nálada doma rozhněvaná. Dostrouhal jsem špice na náš vůz.

6. 12.
Středa, sv. Mikuláše, byl jsem v Hradišti u fotografa skrz fotky na řidič. průkaz a dovezl jsem 2 páry papučí. Odp. jsme jezdili s autem, já dobře už. S Žáčkem jsme probírali paragraf 13. Večer jsem hrál maryáška, 100K praskla.
Podal jsem žádost o řidičský průkaz za 185K.

7. 12.
Čtvrtek, dop. jemně sněžilo, odp. klid. Nabil jsem kola na náš vůz. Napsal jsem účet 2200 Kčs Slováckým Cihelnám.

8. 12.
Pátek, odeslal jsem pojistné 276 Kčs úrazové a účet. Slováckým cihelnám. Večer jsme měli školu a maryáška a odp. jsme byli v Hradišti s autem a já jsem jel domů. Otec připravuje desky na úly pro nás.

9. 12.
Sobota, tma a šmrholí. Každý den nyní máme vydání několik stovek a příjem téměř žádný takže teď žijeme ze zásob nastřádaných v předchozích měsících.

10. 12.
Neděle, celý den je tma a šmrholí. Odp. u Toníka jsem měl trošku štístka v kartách.

11. 12.
Pondělí, jako na jaře, ve dne, v noci šmrholí. Otec měl smůlu ve šnopsi. Hotař ze St. hor Kunov. si tu byl pro peníze za minulý rok to 35K, nějaký Šácha.

12. 12.
Úterý, dop. pršelo se sněhem, teplota 3 stupně – blátivo, všude moře břečky až večer přestalo pršet, ale je zamračeno. Dokončil jsem 10 metrů pro lesní správu ve Vápenkách, zadal Jos. Soviš. F. Lekšovi jsem prodal malý brousek na broušení nožů řeznických za 200 Kčs. Za týden už děláme zkoušky řidičské a já nemám ani čas se to učit nebo opakovat.

13.12.
Středa, podmračno, večer trochu mrzne. Večer jsme měli školu autokursu. Měl jsem smůlu v kartách.

14. 12.
Čtvrtek, pěkně, odp. jsem jezdil v Hradišti s Libosvárem a Fancem Štefaníkem, klikatýma uličkama a zatáčky s křižovatkama jsme sjeli, večer škola u Nemravy. Sháním šaty, leč marně není v prodejnách na mne nerad bych nechal propadnout body.

15. 12.
Pátek, teplota 10 stupňů. Ráno nás zburcoval Vávra Štefaník a vzal metry pro lesní správu ve Vápenkách. Pak zde byl kolář Pavlíček o půl 7 ráno z Kunovic skrz pračku. Otec brousil hoblovací nože Karlu Střelcovi zítra chcem hoblovat desky na úly pro nás. Ráno jsem byl skrz uhlí v zámku, uhlí tam bylo málo ale lidí naň mnoho, proto jsem odešel s nepořízenou. Dnes se postím, večer jsem přetočil 15 l vína loňského jabčáku. Teď večer napíšu několik účtů a několik lístků k Vánocům a současně i k novému roku.

16. 12.
Sobota, odp. a hlavně večer až do půlnoci sněžilo ale hned to roztálo. Odp. jsme si u Střelca ohoblovali desky na úle. Odp. jsme měli školu v Hradišti a probrali jsme naftové čerpadlo Dieslova motoru a bateriové elektromagnetické zapalování u motorů nízkotlakých. Večer jsme byli už zase doma. Tento večer jsem nekarbanil.

17. 12.
Neděle, zamračeno 0 stupňů. Odp. zde byla Paní Hráčkova na besedě. Celý den jsem doma a ani na krok z domu učím se před nastávající zkouškou automobilovou – řidičskou, ale nevím jak dopadne, je toho mnoho.

18. 12.
Pondělí, začíná mrznout. Dop. jsem byl v Hradišti odkud jsem si přivezl nové šaty 96 bodů a 1920 Kčs a vázanku 79K. Takže všecky body jsme uplatnili letos. Odp. jsme naposledy jezdili autem a večer jsme probírali karburátor, pak kartičky s úspěchem hrány a od Slov. Cihelen došly prachy 2200K.

19. 12.
Úterý, zima konečně nastala, do rána přimrzlo trošku a vítr západní fouká a sněží jemný sníh celý den, nu a teď máme pořád co dělat. Zdá se, že červenec příštího roku bude celý mokrý, deštivý. Otec pracuje na úlech pro nás.

20. 12.
Středa, dop. ještě sněžilo a už napadlo asi 20 cm. Dovezl jsem 3,5q uhlí za 278 Kčs. Černé samý prach jak blato. Večer předběžná zkouška generální jež pro mne dopadla dobře. 1300 Kčs jsem dal za autokurs totiž doplatil. Ve hře karet smůla trochu.

21. 12.
Čtvrtek, dnes je slavnostní den. Dělali jsme zkoušky šoférské – autořidičské všichni jsme je udělali úspěšně a hostina na zakončenou stála nás každého 325 Kčs, takže každý večer útrata při školení vzniklá a kursovné 1800K, všecko dohromady stojí mně 3625 Kč, ve hře jsem měl smůlu večer, v noci budem pálit slivovicu. Teplota 2 stupně. Stalinovy narozeniny. Když jsme dělali zkoušky řidičské, srazil se vlak s autobusem u Podivína, asi 30 mrtvých.

22. 12.
Pátek, vypálili jsme slivovici z 1 vědra 1 litr a 287 Kčs zaplatili.

23. 12.
Sobota, sníh taje, budou vánoce na ledě?

24. 12.
Neděle a štědrý den sníh mizí a jen břečka je.

25. 12.
Pondělí Hod Boží, otec vůbec nikam nešel, jen já jsem byl hore v hospodě.

26. 12.
Úterý sv. Štěpána. Celý den prší jemně – nemrzne a sníh už zmizel úplně. Já jsem dnes jen doma, zato včera i v neděli jsem měl smůlu v kartách a proto jsem nikam nešel. Přes celé svátky jsme nebyli žádný v kostele. Mám dojem, že byly svátky nějak smutné, štědré dny byly letos dva, což dávno jistě nebylo. Ráno jsme zabili poslední krmnou kačenu tj. letos čtvrtou.

.27. 12.
Středa, opět jemně sněží. 3 stupně všude plno blýskanice.

28. 12.
Čtvrtek, do rána nám zamrzlo, konečně 2 stupně, zima začíná. Dokončili jsme kruh do studny 250 cm průměr vnitřní. Kuba tu byl večer na besedě a učili jsme se rusky. Od Zelinky z Ratiškovic jsme obdrželi 1050 Kč za model krmítka z léta byl dlužen asi 8 měsíců. Matka shání na sobotu k zabíjačce různé potřeby.

29. 12
Pátek 7 stupňů už zima. Potravinové lístky se vydávaly poprvé bez masových nám. Dávku z bytu 200 Kč obci jsme zaplatili, národní pojištění za listopad a prosinec 1950 jsem rovněž vyrovnal. Večer pak jsem měl smůlu příslovečnou v kartách s kmotrem F. Kočím. Dělám nyní lyže.

30. 12.
Sobota -12 stupňů, pěkně přimrzlo. Ráno 8 hod. jsme zabili vepříka po zapíchnutí vážil 105 kg a celý den jsme měli co dělat s tím.
V poledne přišel Jan Jiřička z obce a stanovil dodávkovou povinnost sádla 3 kg se zřetelem na to že obhospodařujem 97 arů a vepřík bez vnitřností a bez hlavy vážil 70 kg on odhadl 65 kg. Slibil mě, že ně pustí nějaký roj včel, budou-li se mu ovšem rojit. Večer jsme nebyli nikde.

31. 12.
Neděle, -3 stupně, slabě sněží a mrzne, škvaříme sádlo, jsem zvědav kolik ho bude vyškvařeného. Několik dlužníků navštívím. Otec slavil Silvestra až do rána do 1. 1. 1951.

My jsme dlužni jenom daň všeobecnou za rok 1950 = asi 1000 Kčs a nám lidé dluží okrouhle asi 2500 Kčs a skončili jsme celkově hubeným přebytkem 5889 Kčs.


ROK 1951

1. 1.
Pondělí začalo pěkně, obleva a krásně, jen poprašek sněhový leží na zemi, klid. Bavíme se v hospodě, už jsou jen 3 (hospody) v Hluku.

2. 1.
Úterý, přes den hezky, v noci však řádí skoro uragan, a elektrika zhasla, svítíme petrolejem. Měli jsme tu dnes řadu zákazníků, takže nový rok v živnosti jsme zahájili celkem úspěšně prozatím.

3. 1.
Středa, 7 stupňů sychravo, leden nějak teplo začíná. Objednal jsem nějaké součástky na pračku s motorem poháněnou. Sádlo 3 kg z naší zabíjačky jsem odevzdal a dostal zaň 165 Kčs. Večer jsem byl v kursu ruštiny ale jsem z toho napoprvé jelen. Dělám klukom lyže, otec dělá úly pro nás.

4. 1.
Čtvrtek, dělám lyže, otec úly. Sníh slezl a je teplo.

5. 1.
Pátek, pošmurno, mlhavo. Skrz včely jsem byl u Jakuba Míška, zamluvil jsem si 4 úly i se včelama.

6. 1.
Sobota, sv. 3 králů, světili jsme ale prací. 3 stupně stále teplo, divný leden. Nyní baštíme huspeninu – sulc – drkotinu, jež je výborná a znamenitě chutná. Dnes je ples hasičský na obecním, já sedím doma, jak jsem doslechl špatně navštívený.

7. 1.
Neděle, 0 stupňů pěkně, natírám lyže. Večer u Kuby na besedě a pak na obecním hostinci kde právě dohasínala veselka svatební Poledníkova, řezník Poledník vdával dceru Zdenu 21 letou učitelku někde v Čechách ve Vejprtech učí.

8. 1.
Pondělí, pokračujem ve stavbě úlů.

9. 1.
Úterý, v noci mrazíky -2 stupně bez sněhu ale ve dne skoro teplo a pěkně což je v lednu nezvyklé, či že by se kalendář zmýlil nebo sama matka příroda?

10. 1.
Středa, na sucho slabě mrzne bez sněhu. Večer jsem byl v kursu ruštiny. Od Jos. Šimčíka jsem koupil vypinač k 1 koňském motorku za 100 Kčs.

11. 1.
Čtvrtek, mírně a pěkně je leden ale vypadá to na březen. Koupil jsem od Jiřičky vzadku ½ kg medu. Sháním součástky na pračku plechovou s vrtulí. Na Kunovsku jsem byl se podívat ale nemáme tam nic poškozeného dosavád.

12. 1.
Pátek, opět pěkně jako na jaro. Podepsal jsem jako hlava rodiny výrobní a dodávkovou smlouvu čili předpis na rok 1951 = 200 vajec a to je vše co musíme povinně odevzdat.

13. 1.
Sobota, podmračno, večer prší. Dop. zde byl Ant. Jiřička stavitel a pomudroval si tu hodnou chvíli svoje názory opírá hlavně o spis Absdrušina „Poselství Grálů“. Otec pilně pracuje na úlech.

14. 1.
Neděle, krásná skoro jarní. Až večer jsem se vypravil ven, byl jsem též v kině kdež byl předváděn Ruský film „Baškirský šíp“ jenž znázornil povstání vykořisťovaných proti vykořisťovatelům a špatný konec tohoto povstání. Též krátký film o přírodě Altajské ve střední Asii a co tam bolševická vláda zařizuje ráj.

15. 1
Pondělí, zamračeno, chvílemi prší, divný leden.

16. 1.
Úterý, 2 stupně, spousta lidí zde byla dnes, zákazníků. Jan Hanáček vedle mi říkal že složil živnost o novém roce.

17. 1.
Středa, celkem pěkně, byl jsem v Hradišti skrz živnostenskou daň a včelařské potřeby ale jen kleště a k česnu plechy jsem koupil za 98 Kčs.

18. 1.
Čtvrtek sněží a prší střídavě při teplotě 0 stupňů. Mýdlové lístky se dnes vydávaly. U Kuchařů udíme maso a 12 sklenic jsem zavařil dnes. Nemrava Velikánovič chodí nám dráti peří.

19. 1.
Pátek, sněží a prší celý dne. Za 2 měsíce jsme platili za elekt. 367 Kčs. Teď pojednou máme dosti práce a každý den je tu plno lidí zákazníků. Nad tímto teplým lednem všichni kroutí hlavami.

20. 1.
Sobota, podmračno, chvílemi pršelo. Děláme topora a brdečka. Maso se ještě udí. Matka dere peří. Mnoho se nyní debatí o vývoji politických poměrů jež se nyní vytvářejí a co nás v nejbližší budoucnosti čeká. V sokolovni se odbývá sokolský ples.

21. 1.
Neděle, v Praze se konal včera a dnes I. sjezd obránců míru, jak to hlásilo Pražské radio. Dále 27 výročí smrti Leninovy se oslavovalo a připomínalo. Večer opět smůla v kartách.

22. 1.
Pondělí 5 stupňů ráno. Šimčík se vyrovnal 505K. Tomáš Tesařík nám do vinice vyvezl 1 fůru hnoje. U naší babky jsem byl na návštěvě, stále čilá. Požární pojistku jsme si zdvihli o 113K.

23. 1.
Úterý, trošku sněhu napadlo, teplota -2 stupně. Peří jsme dodrali a aldamášem zakončili.

24. 1.
Středa, v Hradišti skrz vyplnění přiznání k dani živnosteské, vyplnil Jílek v živnost. kanceláři za 10 Kčs. Večer jsem byl v kursu ruštiny.

25. 1.
Čtvrtek, sychravo 0 stupňů. Sehnal jsem hnůj za slámu u Kupců Vávrů.

26. 1.
Pátek, sychravo a zamračeno. Konečně se to spustilo ale místo sněhu déšť – v lednu. Dovezl jsem z družstva 20 kg rakouského ledku, 40 kg strusky a 15 kg draselné soli = 75 kg dohromady to stálo 205 Kčs.

27. 1.
Sobota 3 stupně, divný teplý leden trvá

28. 1.
Neděle jen doma, večer ples hasičský a pilařský.

29. 1.
Pondělí, pěkně a teplo, práce nám přibývá, uvažujeme o přenesení živnosti s otce na mne a nevíme, jak bychom si pro sebe co nejlépe udělali.

30. 1.
Úterý, pěkně, jen mrazivý vítr vane. Tomáš Tesařík nám vyvezl dnes 2 fůry hnoje po 16q váhy od Vávry Kupca výměnou za slámu v poměru 1:10 = 1q slámy za 10q hnoje. S Tesaříkem jsme se vyrovnali 550 vzal a dal 150K.

31. 1.
Středa, pošmurno – 3 stupně. Dop. v Hradišti jsem sháněl kulič. ložiska na pračku ale nesehnal jsem poněvadž opotřebné chtěli nádavkem. Dělal jsem osudový krok, šel si nechat podat žádost o převzetí živnosti po otci, než právě stěhovali kancelář živnostenskou, takže z toho sešlo shodou okolností. Odeslali jsme živnostenskou daň za rok 1950 - 924 Kčs. Večer jsem byl v kursu ruštiny. V tomto měsíci je obrat aktivní 2000 Kčs.


Únor 1951

1. 2.
Začal mrazem -2 stupně a příjmem přes 1000 Kčs, z Vápenek přes Prahu jsme obdrželi za metry 550 Kčs. Tento měsíc chcu zbudovat elektrickou pračku a nový vůz, na boudu do vinice už asi nezbude času.

2. 2.
Pátek, jasno a začíná mrznout – hromničná zima, lidé v Hluku světili, pilně s hromničkama běhali. Na obec přišli financi a vybírali pokuty za neohlášené daně všeobecné za uplynulý rok 1950. I my jsme platili pokutu 200 Kčs. Večer u Nemravy jsem měl smůlu v kartách.

3. 2.
Sobota, mírně na sucho mrzne, -2 stupně. Soudruzi mají dnes na dvě strany ples. Nyní máme práce dosti, pokud máme dřevo nemusíme míti žádné obavy z budoucnosti jenže dřeva ubývá a nové nám nepřidělují.
Šimon Míšek mi zhotovil i dovezl buben na pračku ze zinkového plechu za 1100 Kčs i s poklopem.

4. 2.
Neděle, větrno a pěkně, jednám ohledně pračky, sháním ložiska k pračce.

5. 2.
Pondělí konec masopustu, burácí uragán, je fašank, jdu také do hospody.

6. 2.
Úterý, klid – obleva, všecko tančí jen já ne, buduji pračku, dnes jsem donesl odlitek růžice z hliníku za 500 K.

7. 2.
Středa, 12 stupňů ve stínu jako na jaře, nějak podezřelé je to počasí letos! Večer jsem byl v kursu jazyka ruského, kdež nás bylo 6 aj s učitelem. Všeobecnou daň za leden jsem poslal a příspěvek do svazu ČS Experantistů. Po fašanku je smutno všeobecná nejistota strach z budoucna večer na ulici jako po vymření.

8. 2.
Čtvrtek, pošmurno a měl jsem smůlu v kartách. Ve vládě naší jsou prý nějaké změny, president Gotvald prý je pod policejním dozorem a bývalý sovětský vyslanec Zorin dělá prý čistku, co je na tom pravdy nevím.

9. 2.
Pátek, pilně pracujeme i mudrujeme.

10. 2.
Sobota, pracujeme klidně. Dovídám se, že prý Clementis do nedávna náš ministr zahraničí nenadále soudruhy sesazený, nyní uprchl do zahraničí – na západ.

11. 2.
Neděle, slunná jihovýchodní vítr stále vane. Celou neděli jsme stále oba pracovali a až večer ven vyšli a já jak obyčejně jsem měl opět smůlu v kartách.

12. 2.
Pondělí, vítr jako včera, na pile se naše dřevo už řeže, ale musili jsme dát chlapům u pily ½ l rumu za 155 K.

13. 2.
Úterý, krásný den skoro jarní. Z pily jsme dovezli dřevo pořezané fošně a desky. Zaplatili jsme od toho 770 Kčs a F. Šimek to na 2x dovezl, večer jsme to z většího ještě uklidili.

14. 2.
Středa, 10 stupňů teplo a tichý deštík se spustil. Uklidili jsme dřevo a uložili desky a fošně v zahradě dop. Odp. tatík lil zas u Šimčíka, Fanin utrpěl zranění na oku a byl odvezen do nemocnice do Hradiště.

15. 2.
Čtvrtek, chladno a děštivo. Koupil jsem 2 ložiska a řemen na pračku za 144 + 20 = 164 Kčs. Joška Blahů mně to vysoustruhuje.

16. 2.
Pátek, podmračno, sychravo. Joška Blahů si vzal odlitek hliníkový. Měli jsme tu dneska více lidí. Fanin Šimčíkův je v nemocnici a prozatím nevidí na obě oči. Š. Vaškovic mně přinesl 10 knih o včelařství – půjčil. F. Kolkovi jsem dnes zhotovil klec pro hrdličky 80 x 40 x 36 cm.

17. 2.
Sobota, dopoledne zachmuřeně odp. pěkně, pořád máme co dělat.

18. 2.
Neděle, pošmurno, 3 stupně, sedím doma jen. Čtu knihy o včelách.

19. 2.
Pondělí, do rána slabý mrazík. Lidé sem chodí stále a mudruje se o nastávající válce srážce mezi dvěma obry.

20. 2.
Úterý, nevlídně dop., odp. pěkně. Sháním topolovou desku marně, na trámky.

21. 2.
Středa, pošmurno, tajná státní policie se stále každý den projíždí! Šel jsem do kursu ruštiny a nesvítilo se, zdá se že to zhasíná.

22. 2.
Čtvrtek, pěkně. U úřadu Okres. jsme dostali přípis, plán oprav na ¼ roku 1951 a obrat 37.000 Kčs nadiktovali, tož nevím co s tím.

23. 2.
Pátek, několikrát sněžilo i slunce svítilo jako v aprilu. Naši rolníci na rozkaz vozí duby klády z háje 170 od m3 mají. Sověti oslavují dnes 33. výročí založení rudé armády. Matěje dnes oslavují zítřejší svátek.

24. 2.
Sobota, sychravo a proměnlivo. Pořád máme co dělat, dokud, nevíme.

25. 2.
Neděle, šmrholí, dva stupně, na horách pravděpodobně sněží. Večer jsem měl opět smůlu. V tyto dny zasedal ústřední výbor Komunistické strany Československa, mluvil i president Gotvald, minist. předseda Zápotocký a ústřední tajemník vlastně diktátor Rudolf Slánský, nabádali k soustavné socialisaci Československa kromě toho mluvili o zlomení oposice představované trojicí Clementis, Slink a Švermová, tito uchylkáři jsou za mřížemi.

26. 2.
Pondělí, sněží a taje, 2 stupně. Rozmýšlíme co s nadiktovaným obratem pro I. čtvrtletí tohoto roku a to 37000 Kčs, což je holá nemožnost, někteří živnostníci prý se byli poučit co to má znamenat, jak se zachovat, někteří uvažují o složení živnosti. Dnes jsme měli větší příjem.

27. 2.
Úterý, 2 stupně, situace zamračena. Vláda vyhlásila nově zavedení lístků na chléb. Hlučtí komunisté prý konají přípravy na zřízení JZD. Obdrželi jsme spravenu požární pojistku na 522K.

28. 2.
Středa, snětilo i slunce svítilo jako v aprilu. Kupec Vávra si vzal 320 kg slámy žitné za hnůj za 2 fůry po 16q, jenž jsme vy vezli do vinice na Kunovsko.

V únoru jsme měli slušný příjem i vydání.
S napětím mezi lidmi se očekává průběh i výsledek jarního zasedání organisace spojených národů.


Březen 1951

1. 3.
Čtvrtek, v tihelni jsem měřil na nová 4 kola. A jak obyčejně smůla v kartách.

2. 3.
Pátek, do rána mrazík -3 stupně. Konečně jsem se dostal k našim kolům. Teď máme v práci a na starosti včely.

3. 3.
Sobota -3 stupně. Zima, větrno, velmi chladno. Matka byla u lékaře, už několikrát se tam vypravovala až dne konečně se tam dostala, nevím co zjistil, ale odňal přes půl litru krve, jodový lék k užívání v kapkách dal a vzal od toho 200 Kčs. Když ráno vstala hlava se jí motala v závrati a malátná nemožná a proto se odhodlala jít k Motyčkovi. U Klaudy a Cibule jsem byl na nějaké informace ve věci včel a úlů a do nich královské mřížky sháním, dosud ovšem bezvýsledně. Oni mají úle američany „5letky“ zvané vrchem i zadem i přístupné, dobře proti zimě isolované s dvojitýma stěnama.

4. 3.
Neděle, sněží a slunečno jasno. Celý den jsme se hráli v dílně, otec s rámky do úlů a já jsem ohýbal háčky na kosiska. večer otec vyhrál 300 Kčs.

5. 3.
Pondělí opět slabě sněží 3 stupně. Pořád mně cosi zdržuje od dokončení našich kol. Od Cibule jsem si donesl lipku na rámky pro nás i pro něj a kus térového papíru na kurník. Večer oba smůlu v kartách.

6. 3.
Úterý, sychravo, jen neradostné zprávy doslýcháme.

7. 3.
Středa, do rána napadlo, troška sněhu a dop. padal ještě také. Zaplatily jsme daň všeobecnou za únor 250K, požární pojistku 426K, 1q dřeva palivového za 108K. Dnes je 101 výročí narozenin T. G. Masaryka, prvního presidenta Republiky Československé. Pražský rozhlas se o tomto datu vůbec nezmiňuje.

8. 3
Čtvrtek, pošmurno, včera napadaný sníh už roztál. Den žen. Mnoho mluvení o ženách. Mařka Koláčkova odvezená, prý do porodnice dnes odp. co nastávající matka.

9. 3.
Pátek, sněží večer, přes den pršelo. Pilně čtu knihy o včelách, ale příliš z toho nezmoudřím. V Indii se vzdal náš vyslanec Kratochvíl úřadu vyslance a požádal Anglii o útočiště či o asyl což prý mu bylo poskytnuto.

10. 3.
Sobota, sněží a taje. Čtvrté výročí smrti Jana Masaryka. Hlučtí rekruti u odvodu, odvedeno asi 40 hochů.

11. 3.
Neděle, zase jsem zapadl k Nemravom a prohál stovku. Komunistická čistka ve vládě prý trvá zatýkáním vysokých státních úředníků.

12. 3.
Pondělí už nemrzne ale šmrholí, zdá se že nastává jarní počasí je 7 stupňů.

13. 3.
Úterý, 6 stupňů teplo, dnes se zdá už být skoro jarní den. Dop. se konal pohřeb Martina Soviše 72 letého kováře z Hluku. Já jsem dop. obkládal kola a řemenici stvořil Hanáčkom němý Tonda.

14. 3.
Středa 7 stupňů. Dnes tu byla zase řada lidí – zákazníků a mezi nimi i F. Svadbík obecní tajemník, s nímž jsem měl živou politickou rozpravu s náznakem shody názorů v ohledu technickém. Stále šmrholí takže se nemůže pracovat na poli, set atd.
Od Bédi jsme obdrželi úmrtní oznámení jeho tety Marie Valterové.

15. 3.
Čtvrtek, slunce svítí a prší jako v dubnu. Dop. byl jsem v Hradišti, za nákupem, pro dílnu, včely a vinici a vydal jsem 800 Kčs.

16. 3.
Pátek, ještě stále chladno ale už jarní počasí, cesty osychají. Otec byl u Šimčíka 4 h. Dnes dohotoven konečně náš vůz.

17. 3.
Sobota, šmrholí a teplo. Zavezl jsem hotový nový vůz náš ke kováři Konečném k okutí.

18. 3.
Neděle, dop. jsme ostříhali révu nad okny a odp. ve vinici. Opět se to ladí k dešti. Ve vinici máme všechno v pořádku, stromky révu, rybíz, drát okolo stromků, málo ohryzaná réva od zajíců. Asi 300 kusů budeme podsazovat.

19. 3
Pondělí pěkně, jarní den Svátek Josefů. Jos. Blahovi jsem zadal spravování součástí na pračku do velikonoc. Večer v kartách jsem měl zase smůlu a prohrál jsem 200 K, vždycky do toho sedám v naději že něco vyhraju a zatím stále prohrávám. Elektriku jsem platil 332 Kčs.

20. 3.
Úterý, ochladilo se citelně a měsíc svítí jako rybí oko. Matka byla opět u lékaře a platila 80 K za léky. Pracujeme na dokončení úlů pro nás.

21. 3.
Středa, studený vítr řádí. Odp. jsem ryl na Kunovsku, kousek vinice a nasadil jsem tam 2 stromky lísky jež mi Labčík dnes přinesl, 1 keř angreštu a keř bílého rybízu od Buncmana. Halámek 2 traktory oral starou horu od Fukse, pod révu ale musili to odjet, něco se jim na pluhu porouchalo. Od. M. Strádala jsme dnes obdrželi velikonoční blahopřání a já teď budu také psát lístky. Mluví se mezi lidmi o penězích, že padnout mají brzo. Dnes je první jarní den, koza se nám okotila má kozičku a kozla.

22. 3.
Zelený čtvrtek, větrno. Otec dodělává úle a já Béďovým klukom malý trakař dělám. Otec řeční o půlnoci u Nemravy, pravděpodobně podnapilý.

23. 3.
Velký pátek, chladno a prší. Připomíná se památka Kristova umučení. Západní rozhlas konejší občany nadějí v příznivý obrat.

24. 3.
Sobota, pošmurno a chladno. Odp. vydatně pršelo což zmařilo slavnost vzkříšení Kristova tj.probuzení přírody.
Tak ošklivé počasí na Bílou sobotu už dávno nebylo, jak letos. Večer jsem byl u Toníka ale nehrál jsem. Jos. Bláha mne předal ještě nedokončenou soupravu pračky.

25. 3.
Neděle, chladno a šmrholí. Zdržujeme se výhradně doma. Až večer jdem oba do hospody a oba jsme měli smůlu v kartách.

26. 3.
Velikonoční pondělí, krásný den, jsme doma až večer jdem ven. Dop. jsme vyslepili révu – řízky 260 kusů. Ryzlink a Sylván.

27. 3.
Úterý, pěkně, byl jsem v Hradišti pro sklo do rámků do úlů, 12 skel za 72K autobus 20K. Večer starý Turčín mně přinesl asi řízků révových michaniko

28. 3.
Středa, pěkně a teplo a nic víc.

29. 3.
Čtvrtek, pěkně a teplo. Otec dnes dokončil všechny úly budečáky, takže nyní už zbývá královské mřížky sehnat a vsadit, natřít úle zavézt je na pole a usadit do nich včely – jestli se toho dočkáme vůbec. Já jsem dokončil trakárek pro Béďovy kluky, zítra ho dám okut k Sadílkovi.

30. 3.
Pátek, zima a větrno, dop. jsme já s otcem ryli Kunovsko, rylo se dobře. I sousedé Štěrbé ryli, dal jsem mu směrnice kde jak se obrátit na kolíky. Od Matěja Mitáčka kupuju 12 Tatru, starší dodávkové auto ½ tunku ale rodiče se proti tomu vzpěčují a já bych tak rád to koupil ale chce za to 45000 Kč a já jich nemám....

31. 3.
Sobota, 8 stupňů, pošmurno a šmrholí, dnes jsme nejeli rýti. Večer si pořádně sprchlo. Tento měsíc nám skončil schodkem 300 Kčs. Otec se vzpouzí proti koupi auta.


Duben 1951

1. 4.
Neděle, od včera večer prší vydatně i dnes, takže pršelo 24 hodin v jednom kuse. Odp. jsem čuměl v kartách.

2. 4.
Pondělí, neprší již je pěkně a teplo. Bylo zde víc lidí s prací i pro ni.

3. 4.
Úterý, krásně, odp. jsme já s otcem ryli vinici na Kunovsku. V Hradišti se koná přelíčení s 30 obžalovanými před krajským soudem, kteří zpronevěřili velké částky peněz veřejných a to představitelé režimu strany komunistické. Jsem zvědav jak to dopadne. I silnice přes Hluk je v tom zahrnuta, je vedena jako hotova ačkoliv se ani nezačalo pracovat dosud ani kostky na ni nebyly dovezeny. Generál Einsehover převzal včera odpovědnost za vývoj voj. opatření.

4. 4.
Středa, teplo a pěkně. Odp. jsme opět s otcem ryli vinici. Kohouta jsem popravil nebo by nám zahubil kačenu nosnú, oko jí vyzobl z hlavy maso s peřím rval.

5. 4.
Čtvrtek, v noci chladno, ale ve dne teplo a pěkně. Odp. opět jsme s otcem ryli vinici na Kunovsku.

6. 4.
Pátek, v noci chladno a přes den pěkně a teplo. Ráno zde byl dědáček Mitáček nabrousit šmidec Vavruškův otec 77 letý a vykládali jsme si o Vavruškovi kde asi je a jak se má. Odp. jsme opět zryli asi 12m vinice. Nabízí se mně koupě 4 včelstev, že však nemáme boudu hotovou, střechu nelze sehnat, tak včely nelze vzíti.

7. 4.
Sobota, dop. otec byl u Šimčíka a odp. jsme oba zas ryli ve vinici.

8. 4.
Neděle, pěkně, pracovali jsme na pračce, obilí jsme do mlýna nachystali. Večer u Nemravy jsem měl zase smůlu v kartách.

9. 4.
Pondělí, přes noc pěkně popršelo a je po práci v poli. Jezdí se do mlýna i my jsme si zavezli do mlýna 2q pšenky a 130 kg rži. Sháněl jsem a sehnal 150 křidlic na boudu do vinice. Ještě o včelách se jedná. Já bych rád nějaké to autíčko, bez něhož nelze dost dobře si představit časté a rychlé cesty na Kunovsko do vinici.

10. 4.
Úterý, zamračeno, chladno. Hovězí dobytek se brakoval dnes v Hluku. Večer tu byl na besedě Velikánovič. Fuksa naproti nevidět asi nastoupil trest vězení. Všeobecnou daň za březen jsme zaplatili.

11. 4.
Středa, pěkně, ale chladno. Dop. pracujeme v dílně, odp. ryjem ve vinici. Fuks je na operaci slepého středa v nemocnici. Dnes večer zde hraje Slovácké Divadlo z Uh. Hradiště jakousi veselohru.

12. 4.
Čtvrtek, pěkně, jenomže v noci skoro zima. Dop. nám Janek Prajza zasel na drahách ječmen strojem vyseli jsme 32 kg a 2 fůry hnoje na ostrožskou pod řepu. Odp. jsme opět ryli na Kunovsku. Večer se nám ani nechce jít do hospody.

13. 4.
Pátek, v noci 0 stupňů, slabý mrazík ale přes den teplo a hezky. Dop. jsme vytáhli z prýzně v zahrádce řepu a brambory k sadbě všecko zdravé a neporušené. Odp. jsme s otcem doryli vinici. 2 zákazníci zaplatili starý dluh po 100 K. Večer jsem Janovi Dufkovi dělal 10 rukojetí plužných trvalo to do půlnoci. Sadílek konečně už okul trakařek pro Béďovy kluky.

14. 4.
Sobota, pěkně a chladno. Dop. nám Janek Prajza zoral ostrožskou na 1 ½ měřice, z čehož je kus na řepu, asi ½ měřice ječmene a asi ¾ měrice brambor, půl skorých a polovina neskorých, čímž oddělal 600 K nové z. kolo na secí stroj. Odp. jsme s otcem podsazovali révu na Kunovsku asi 100 kusů, ještě zítra musíme podsazovat a sobdarem postříkat všo, ale nestříkali jsme nic.

15. 4.
Neděle, počasí aprilové. Jsme jen doma a všichni nemocní, včera jsme snědli krevní tlačenku, jež nebyla dobrá, bolí nás břicha z toho. Večer zde byl F. Míšek studnař pro sekerku a trochu jsme si pomudrovali.

16. 4.
Pondělí do rána mrazík zničil květy meruněk. Odp. jsme s otcem dokončili podsadění vinice, řízků nám zůstalo.

17. 4.
Úterý, pěkně a teplo. Večer jsem postříkál na vinici révu polybaritem. Konečný kovář už kuje náš vůz.

18. 4.
Středa, pěkně a teplo, pracujeme v dílně. Sháníme včely, křidlici a auto. Doryli jsme zahrádku. Réva již raší. Objednávám včelařské potřeby, kuklu, rukavice a ostatní.

19. 4.
Čtvrtek, teplo a hezky, večer nám trochu popršelo a mohlo rači víc. Odp. jsem byl s otcem u Jakuba Míška včelaře jenž je nervově nemocný a prodává včely, dvoje jež mně slíbil, už prodal Matějovi Štefaníkovi à 2100 Kčs no a 1 budečák nám prodal v sobotu si ho máme vzít.

20. 4.
Pátek, po dešti- chladno. Matka byla na Kunovsku, kde zasadila různou zeleninu mezi révu. Natřel jsem solbarem révu nad okny. Réva na Kunovsku už pučí. Právě jsem doposlouchal rozhlasovou universitu co se všechno se vyrábí z uhlí, velmi zajímavé. Hitler by měl dnes 62 roků.

21. 4.
Sobota, pěkně a teplo. Odp. jsem rozmetal strusku a krtičince na louce a od Janko kováře jsme koupili a dovezli asi 600 kusů křidlice bobrovky, prastaré za kosisko dovezl to na gumáku F. Kožík za 80 K. Večer popršelo.

22. 4.
Neděle, studený vítr řádil. Odp. se konal pochod míru za nevalné účasti občanů jen většinou školní mládež. Sportovci doma na hřišti vyhráli a 2 družstva žen házené rovněž vyhráli, jen já jsem večer prohrál v preveranci jako obyčejně ale ne mnoho jen 75K. 2 pohřby mužů se konaly též odp.

23. 4.
Pondělí – modré, nechce se nám do roboty. Otec vyčistil a spravil stříkačku révovou. Spousta lidí sem dnes přišla s prací a motyky se přímo rojily. Obdrželi jsme od O. N. V. přípis – tiskopis abychom okamžitě podali hlášení o dosaženém obratě a proč nebylo dosaženo předepsaného obratu? Nuže proto, že nebylo dostatečné množství objednávek.

24. 4.
Úterý, již teplo a krásně. Všecko peckovité ovoce (stromy) právě rozkvétá. Odeslali jsme hlášení o obratě za I. čtvrtletí tohoto roku a to 17000 Kčs, předepsáno 37000 Kčs. Odůvodnění, proč dosaženo nebylo tržby předepsané = proto, že nebylo splněno předpokládané množství objednávek, jež by ve svém souhrnu daly součet 37000K.

25. 4.
Středa, naráz až moc teplo. Dovezli jsme mouku ze mlýna starý Kuchař. Je tomu šest let co nám Rus voják s německou armádou přišli sadit na ostrožské brambory, zatím co ruské letadlo nad námi kroužilo a u Antoníčka granáty vybuchovaly.

26. 4.
Čtvrtek, 6. výročí vyklizení Hluku, německou armádou. Koupil jsem si 11 kg modré skalice 203 Kčs. Nyní jsou hostinští vybíráni do těžkého průmyslu.

27. 4.
Pátek, je tomu 6 let co k nám přišla rudá armáda. Dop. jsme pod motyčku zasadili řepu na ostrožské. Schyluje se k dešti, což je už žádoucí.

28. 4.
Sobota, mnoho zákazníků zde bylo dnes, ale peněz přišlo málo. Mračí se, blýská, ale neprší bohužel. Komunisté shánějí oslavu 1. máje.

29. 4.
Neděle, do rána popršelo, je teplo a krásně, stromy kvetou a v nový háv zelený se odívají. Dop. doma, 2 komunisté nás byli zvát k účasti na průvodu 1. máje. Odp. jsme oba s otcem byli ve vinici zasadit okurky a podívat se jak réva pučí, můžem být spokojeni, všechno se má k životu čile co tam máme. Vosk jsem si přinesl 1 kg od Šimčíka.

30. 4.
Pondělí, pěkně, dop. jsme zryli zahrádku a zaseli ječmen i mák. Po poledni přišla bouře, dobře sprchlo. Večer tu byl na besedě velký Nemrava a básní.


Květen 1951

1. 5.
Úterý, chladno ale pěkně. Velký průvod zorganisován do Hradiště komunisty. Muzikanti nám ráno hráli a musel jsem jim dát 100K. Velikánovič (vysoký Nemrava) nám přinesl 1 baňku na krmení včel a 2 mřížky královské jež si přivezl ze Slezska. Večer jsme byli v hospodě chvilku.

2. 5.
Středa, mírně teplo – pěkně. Otec zasadil na Kunovsko zelí a kel. V dílně rovněž máme pilno.

3. 5.
Čtvrtek, přeháňky, 7 bouřek a pršek se vybouřilo nad Hlukem. Večer jsem byl u Toníka Pospíška chvilku.

4. 5.
Pátek chladno a pěkně. Odp. jsme Jos. Dufkovi zavrtali 2 kola, což zalil vínem bagem silně alkoholickým. U Janko jsme si prohlídli včelín, úle atd.

5. 5.
Sobota, zamračeno a večer prší a prší. Pracujeme pilně.

6. 5.
Neděle, celý den prší. Spravovali jsme pásmovku a spravili.

7. 5.
Pondělí, hned od rána rušno, skoro že nás s postele nestáhli. Už neprší, teplo a pěkně je, všecko roste vůčihledě, odkvétají jabloně a kvete šeřík, jenž svou vůní naplňuje celé okolí. Pořád pracujem, plánujem a na ženění zapomínám.

8. 5.
Úterý, chladno, navečer jsme oba s otcem podsaďovali révu na Kunovsku asi 25 kusů, ostatní se má čile k světu samo, sem tam i vidět hrozníčky, ale málo. Trakařek pro Bédovi kluky je hotov a zítra ho odešlu poštou. Včera prý byl v družstvě na hodinu propuštěn ze zaměstnání pro nějaké záznamy o vejcech dosavadní správce Fr. Mitáček můj přítel a spolužák.

9. 5.
Středa, pěkně, všecko má pohodu a roste. Béďovi jsem odeslal trakárek pro kluky a zaplatil od něj 33 Kčs. Také odpovědnostní ručení 109 Kč jsem rovněž odeslal dnes.

10. 5.
Čtvrtek, prší a prší a ochladilo se. 12 stupňů. Matka opět koupila nějaký textil. Volný výsek masa bez lístků jest zrušen, nevím proč, dělají prý se jen konservy. Fuks naproti obchoduje s housaty. Béďovi musím napsat dopis. Do sklépka nám pořád teče střechou.

11. 5.
Pátek, neprší ale je velmi chladno. Poslal jsem dotazy na insertní nabídky aut. Béďovi odeslán dopis s žádostí, aby urgoval objednávku potřeb včelařských u včelařského družstva v Praze Křemencova 8. Zdělil jsem též, že jsem mu konečně odeslal trakárek. Koupil jsem 5 kg modré skalice v družstvě za 97 Kčs. Matěj Mitala zde byl nabízet auto starou herku Tatru 11, dal prý za ni 15000 Kčs a chce za ni 30000 Kčs. Výrobek z roku 1926. Tak 20000 Kčs bych mu za to dal, má to špatné gumy, špatnou karosérku, jen motorek (2 válce) se zdá být dobrý. Jedná se o odklizení býků z vesnic, lidé-rolníci usuzují že je to konec našeho vyspělého chovu skotu-hovězího dobytka předvídají totiž nezdar umělého oplozování.

12. 5.
Sobota, už neprší ale je velmi chladno. Za duben zaplacena daň všeobecná 250 Kčs.

13. 5.
Neděle svatodušní, na vinici jsme trávu trhali. Jízda králů zde odvedenci provedena, za velké účasti cizích hostí a zakončena slavností na hřišti, tancovačkou pod širým nebem pod barevným osvětlením.

14. 5.
Pondělí svatodušní, včera i dnes pěkně a ne horko. Odp. jsem se byl podívat na hřišti, kdež sokolky ženy a dorostenky hrály házenou, ženy vyhráli 0:2 a dorost prohráli 2:7 se Vsetínem. Otec škrábal kolky k révě a já jsem přetočil poslední víno jabčák 50 l z r. 1949. Vysazování a podsazování lesa na Kobylí hlavě skončilo se 30. 4. 1951.

15. 5.
Úterý, Žofie – víno loni ani letos nevypila ale teď k půlnoci je 7 stupňů. Dneska jsme měli větší příjem. Nastává rojení topor do motyk.

16. 5.
Středa, už pěkně avšak chladno. Moře topor máme pořád dělat. Odp. jsme zavrtali A. Ščerbovi 4 kola. Matka koupila deku za 640 K na body a ručník za 60 K též na body.

17. 5.
Čtvrtek, teplo a pěkně. Otec byl na Kunovsku kdež zjistil, že perenospora chytá révu, čili zítra hned dop. jet stříkat jíchou. Z Ameriky nám oznámeno, že teta Františka Marešova, sestra matčina zemřela 17. 4. 1951 ve věku 55 let. Bůh jí dej nebe. Elektriku jsme platili za 2 měsíce 230 Kčs.

18. 5.
Pátek, stříkali jsme révu ve vinici a okopali 3 řádky. Soused Ščerba též okopával a požádal nás abychom mu to také postříkali jelikož on nemá stříkačky dosud, dal mně za to 20 hlávek salátu. Večer jsem bez lístků koupil 2 kg masa hovězího za 50K ve volném výseku a 1 kg vuřtu za 70K. V noci je pravidelně chladno.

19. 5.
Sobota, teplý a krásný den, dostříkali jsme révu v zahrádce a nad okny. Měl jsem v poledne důležitou rozmluvu, týkající se mé budoucnosti.

20. 5.
Neděle, pěkně a teplo. Dop. jsme s otcem navštívili vinici, jež se začíná zelenat.

21. 5.
Pondělí, 2 bouřky slabé byly. Přibývá práce – zakázek, takže nyní sotva stačíme zdolat co máme.

22. 5.
Úterý, teplo a pěkně. Na večer jsme oba s otcem okopávali na Ostrožské řepu a turkyň. Ječmen tam máme špatný, řídký. Já dělám pořád jenom topora. Včera se zabil Cyril Straňák, 42letý, ženatý otec 3 dětí, při jízdě s dřevem z hor traktorem, který se převrhl. Janek Svadbík zde byl nás vyučenec se zprávou, že ho stihla katastrofa, že u něj byli úředníci, kteří mu sepsali všecky které ztratí asi.

23. 5.
Středa, pěkně a ne moc horko. Matka byla blahopřát své matce k 85 narozeninám, jichž se dožívá celkem ve zdraví. Dop. jsem byl v Hradišti na zavařovací sklenky, šípové stromky. Odp. jsme obdrželi dopis od Bédě, v němž mně zve na veletrh do Prahy a posílá legitimaci. Okamžitě jsem poslal lístek se zprávou, že přijedu v sobotu dop. 26. 5. Hlava a srdce mně silně bolí nepřetržitě. Také jsem koupil od Jana Dostala 2 plechovky bílé barvy na okna za 350 Kč.

24. 5.
Čtvrtek, chladno, Boží Tělo svátek na vesnici – máj světili prací. Odp. byl pohřeb Cyrila Straňáka, starý 42 let, jenž se zabil při jízdě s dřevem.

25. 5.
Pátek, pěkně konáme přípravy k mému zítřejšímu odjezdu do Prahy na Veletrh. Šípový stromeček jsem zasadil do břehu vinice na Kunovsku, Ščerba má kolky, už naraženy asi polovici. Vinice nám zarůstá travou. Ráno skoro vyjíždím z domu po 4.h ráno.

26. 5. - 30. 5.
Jsem dlel v Praze na Veletrhu, který není veletrhem ale výstavou k napasení očí. Koupil jsem nějaké včelařské potřeby a brusný kotouč. Když jsem 31. 5. přijel domů, našel jsem doma část toho co jsem před časem od včelař. družstva objednal. Veletrh mně stál 1720 Kčs. Navštívil jsem také Vaška Mitáčka v Býkvi u Mělníka a setrval jsem s ním v delším rozhovoru. Vydání na veletrhu:
včelařské potřeby – 583 Kčs
brusný kotouč – 303 Kčs
vázanka- 104 Kčs
cestovné 2x211 – 436 Kčs
celkem – 1426 Kčs
300 jsem utratil při pochůzkách Prahou za 4 dni. Koupil jsem tam to co bych zde nedostal a Béďa mně dal ještě 6m plátna dobrého bílého, to prý za trakárek.


Červen 1951

1. 6.
Pátek, pracujeme klidně a pilně a musím dohánět co jsem výletem do Prahy zameškal.

2. 6.
Sobota, přes den teplo, ale v noci chladno. Společenstevní příspěvek 300 K zaplacen a zásuvku se zástrčkou jsem koupil v družstvě za 265 K k motoru. Večer jsem skosil jatelinu na 2 áry pod vinicí na Kunovsku. Bratranec Antonín Hrubý lékař doslechl jsem, že je již ženatý, co je na tom pravdy to ovšem nevím.

3. 6.
Neděle, upravujeme úly a strouháme kolky do vinice. Máme velké stádo kačen celé 2 kusy.

4. 6.
Pondělí, opět strouháme koly. Spousta lidí zde bylo zákazníků. Dop. měli vojáci cvičení v naší ulici, stříleli ze samopalů a kulometů. Odp. hřmělo a 2x pršelo ale jen nad Hlukem.

5. 6.
Úterý, teplo a zas nám popršelo. Lidí stále dost. Stavební komise chodí po Hluku. Nový smirkový kotouč jsem připravil na brusku.

6. 6.
Středa, ráno pršelo a celý den pak šmrholilo. Dnes je tomu 7 let co Američané zahájili Invasi – vpád do západní Francie proti Hitlerovi a přes pobřeží opevněné. Došla nám k vyplnění žádanka na dřevo, hned jsem ji vyplnil a zítra ji vezu do Hradiště.

7. 6.
Čtvrtek, přestalo pršet a je pěkně. Dop. jsem byl v Hradišti kdež jsem doručil naši žádost o příděl dřeva pro řemeslo a koupil jsem 3 plechovky světlehnědé barvy za 255 K. Škrábeme kolky do vinice. Obdržel jsem účet od včelařského družstva v Praze na 430 Kčs znějící.

8. 6.
Pátek – Medarda – neprší a je pěkně. Všeobecnou daň jsem odeslal za květen 250 K a za včelařské potřeby 430 Kčs.

9. 6.
Sobota, dop. pěkně ale odp. celé pršelo. Čížka cukráře ranila mrtvice do rána. Dop. jsem hlásil vinici prý pro statistiku, 8 arů neplodnou. Odp. zde byl P. Mikulec soused mladý, řezal jsem mu tyče na sušáky a tak besedoval až do večera.

10. 6.
Neděle, neprší, pěkně. Dop. v dílně jsme pracovali, odp. pak jsme pleli révu ve vinici, fazochy. Letos už se nám to pěkně zelená i řádkuje, i malých hrozníčků tam dost vidět. Také jsme dop. podepsali list, že chcem mír, jak si přejí komunisté.

11. 6.
Pondělí, pěkně ale poměrně chladno. Spousta lidí zde byla, co zákazníci. Mařka Mikulcova tu prošla plotem domů, ještě do žní míní stavit dům v Lipově. Lidé nyní pilně dělají sušáky a také i kolky k révě. Buncman nám měl odvézt kolky do vinice, leč nedojel vůbec.

12. 6.
Úterý, konečně teplo a pěkně. Dop. matka byla u lékaře, Motyčky, který zítra jde na dovolenou zdravotní. Přes poledne jsme natřeli úle a nový metrový žebřík k zatloukání kolí určený. Odp. matka plela a okopávala řepu na Ostrožské, my pak jsme pleli révu na Kunovsku.

13. 6.
Středa, dop. hezky, odp. bouře jež nám zmařila dokončení vyplení fazochu v révě ve vinici. Řada zákazníků zde byla. Značný kus práce jsme udělali dnes. Muzikanti vyhrávali Antonínům k svátku. Ze Sovětského svazu přijel do Československa Aleksandrovův pěvecký soubor a družstevní odborníci přijeli poučovat naše družstevníky podle večerního hlášení rozhlasu Pražského. Rozvíjí se tažení proti mandelince bramborové.

14 .6.
Čtvrtek, neprší a pěkně ale pořád chladno ve dne a hlavně v noci. V dílně pilno. Odp. jsem s otcem dokončil zmítku révy vinné, letos se má čile k světu naše vinice. President Gottwald je dnes 3 roky presidentem. Matka sama okopává řepu na Ostrožské.

15. 6.
Pátek, dnes už bylo horko ve stínu 32 stupňů na slunku 48 stupňů. Radio jsem odnesl na opravu k F. Křivákovi.


16. 6.
Sobota, horko, vstáváme ráno v pět a pilno je až do večera, večer o 9 hodině přišla bouře a duní to nad naší střechou. Příjem nějak slábne. Prší a je myslím po pouti, elektrika nesvítí, hospodští mají újmu dnes.

17. 6.
Neděle, ze včerejška na dnešek byla bouře nad naším krajem a na Boršicku průtrž mračen i na Babích horách natropila spouště, skopce splavila úrodnou prsť a snesla ji do potoků a na cesty a nížiny. K Antonínku jsem nešel následkem popršání. Ráno jsem byl v Kunovicích a dovezl jsem od známého 1 kg tabáku v listoch za 150 K a 2 tašky salátu za 60 K. Dnes ráno zemřel Mařce Koláčkové synek František právě když byl manžel voják doma na dovolené. Večer jsem zas po delší době hrál a prohrál 150 Kčs. Přes den bylo ohromně horko.

18. 6.
Pondělí opět horko a odp. jsme s otcem okopávali vinnou révu na Kunovsku až do západu slunce.

19. 6.
Úterý, horko, dookopávali jsme vinici sami dva až navečer nám matka chvíli pomohla. Koláčci dnes dělali pohřeb vnukovi Hájkovi Fr. 3 měsíce starému, matka byla na pohřbu. Ráno jsem byl bez košile a nyní záda opálená.

20. 6.
Středa, do rána trochu popršelo a pak bylo pěkně a teplo. Tomáš Tesařík nám zavezl do vinice 310 kolů a z tama přivezl 2 kopky jateliny suché a až do večera jsme s otcem oba koly zatloukali, zítra budem ovazovat.

21. 6.
Čtvrtek, pěkně – teplo, celý den jsme ovazovali révu a pak večer postříkali jíchou. Matka sama kopčí brambory na Ostrožské. Dnes je 2. výročí stání před soudem. Dnes je – byl nejdelší den v roce a nejkratší noc. Dojeli jsme o 10. h večer z Kunovska.

22. 6.
Pátek, horko, okopčili jsme skoré brambory na Ostrožské, pšenici tam máme pěknou ale ječmen ubohý.

23. 6.
Sobota, horko, v Hradišti jsem si koupil na volném trhu pracovní kalhoty za 690 K, z lepšího štruksu. Večer jsem byl zase po delší době v kině, promítán film „Pád Berlína“, herci hrají prvotřídně ale děj žádný.

24. 6.
Neděle, do rána nám zas popršelo a zkazilo plán pracovní. Odp. čtu statě s Abdrušina a Kafkovy Nové zákady experimentální psychologie.

25. 6.
Pondělí, zas nám pršelo a zákazníků zde bylo hodně. Na louku nevím kdy se dostanem.

26. 6.
Úterý, teplo, ale šmrholilo zas. Matka koupila za 50 bodů pánskou košili a ložnou plachtu za 540 K. Já jsem si přinesl opravené radio od F. Křiváka, opravil rozsahový vypinač a řádně stroj vyčistil za 250 Kčs a prodal mně do zásoby 1 elektronku za 280 Kčs. Teď funguje radio dobře. Vydání skoro za nic 107 Kčs.

27. 6.
Středa, pěkně avšak chladno. Odp. oba rodiče okopávali vlastně kopčili brambory neskoré. Dále se v obci naší provádí tetování krav a jalovic.

28. 6.
Čtvrtek, pěkně vydávaly se potravinové lístky, odp. jsme dokopčili neskoré brambory a přišla bouře, mnoho lidí v poli zmoklo. Na lukách, že je tráva velice pěkná hustá a místy dokonce i polehlá, což tu už dávno nebylo. Večer následkem bouře nesvítíme, nejde elektrický proud.

29. 6.
sv. Petra a Pavla, pátek chladno, konečně jsme se dali do žebřin kopových! Už rok se válčí na Korei. Večer jsem byl na Kunovsku pro žebřík od zatloukaní kolů. Je tam vše pěkné, až na pšenku, která asi z polovice nakloněna k silnici. Někteří světili odpočinkem my prací.

30. 6.
Sobota, pěkně ale chladno. Řežeme obliny na kopové žebřiny. Večer nám Ant. Pospíšek louku z většího pokosil za 100 Kčs, ostatní jsme oba dorazili už kosama. Obrat v červnu 1951 činí příjem 5885 K/vydání 5640 K.

**************************************************************************************************************************

B.Poledne byl náruživý karbaník - zmiňuje-li se ve svých zápiscích o štěstí či smůle, týká se to karet.

Při přepisu deníku nebyly opravovány pravopisné chyby ani slovosled.

(Poznámky kronikářky)


Valid XHTML and CSS.