Zápis 2007

 

TEXTOVÁ PODOBA

Tříkrálová sbírka
6. ledna 2007 vyrazily do hluckých ulic skupinky koledníků. Nebyla nijak zvlášť velká zima a tak si děti obchůzku opravdu užívaly. Koledování je pro ně radostná služba, protože si uvědomují, že jde o pomoc potřebným lidem. Už třetím rokem dostávají malí koledníci dvě volné vstupenky na městské koupaliště a tak vzpomínají s vděčností na zimní koledování i během letních prázdnin.
Letos bylo do pokladniček nasbíráno rekordních 115.024 korun.

120 let hlucké knihovny
Obec Hluk měla v roce 1887 asi 2900 obyvatel, když byl v hostinci U Svadbíků č.p.152 založen čtenářský spolek s knihovnou. Jediní tři odběratelé novin je dávali do hostince ke čtení pro všechny členy spolku. Prvním knihovníkem byl Matouš Svadbík a později jeho syn František.
Po první světové válce se ujali vedení knihovny učitelé zdejší školy. Učitele Jindřicha Hudce vystřídala v roce 1927 učitelka Františka Prajzová (provd. Janků), od roku 1936 pak rovněž učitel Blažej Malina. Čítárna byla založena v roce 1926 a byla umístěna ve staré školní budově vedle hlavního vchodu. Od roku 1938 do roku 1945 byla knihovna zavřena a knihy byly uschovány.
V roce 1946 přestěhovali Hlučané knihovnu do prostor Lichtensteinova dvora a knihovnicí ustanovili paní učitelku Zdeňku Pařízkovou. Od roku 1948 až do roku 1972 zastával pak tuto funkci s pomocí svého tchána - školníka Chudoby učitel Jaroslav Sochůrek. Za jejich působení prošla knihovna mnoha změnami.
V roce 1954 budova bývalého dvora vyhořela. Knihy se naštěstí podařilo zachránit a přestěhovat do Lidového domu – bývalého pohostinství. V těchto nevyhovujících prostorách zůstala až do roku 1966, kdy byla přemístěna do opravené tvrze.
Rok 1972 byl dalším důležitým mezníkem v její historii, neboť byla profesionalizována a stala se metodickým centrem pro knihovny okolních obcí. Knihovnicí se stala Anna Kulová a pracovala zde do roku 1974, kdy ji vystřídala Jana Ondrůšková.
Od roku 1991 až do současnosti zastává funkci knihovnice Marie Plačková.
Městská knihovna Hluk v současnosti.
V současné době má hlucká knihovna ve své počítačové databázi 1347 čtenářů. Knihovna vlastní zhruba 18 tisíc svazků knih. Tento počet se nijak dramaticky nemění, protože knihovna funguje ve velmi stísněných prostorách a pokud chce nakupovat nové knihy, stejný počet knih zastaralých a opotřebovaných musí vyřadit. V roce 2006 bylo uskutečněno celkem 20.277 výpůjček knih a časopisů. Od června 2006 poskytuje knihovna svým uživatelům zdarma připojení na internet – k dispozici jsou celkem 4 internetová místa. Do knihovny se může zapsat každý, kdo si uhradí roční poplatek. Ten činí pro děti a důchodce 30 korun, pro dospělé 50 korun. Za vyhotovení průkazky se platí jednorázově 10 korun.

Besedy seniorů
Každé úterý se scházejí v sále hlucké tvrze senioři. Beseduje se a zpívá, občerstvení je ve znamení CKD (co si kdo donese).
První „zkušební“ beseda se uskutečnila v úterý 20. března 2007 od 18 do 22 hodin. Určení zástupci jednotlivých ročníků se podíleli na organizaci programu.

Velikonoce 2007
Velikonoce začaly v Hluku v neděli 8. dubna na tvrzi už v 10 hodin 6. ročníkem koštu slivovice. V jeho průběhu zahrála cimbálová muzika Dolňácko a s velikonočním pásmem vystoupil dětský folklórní kroužek pod vedením paní Jitky Novákové (roz. Uhlířové).
Večerní program zahájil pořad Marty Kondrové „Mám červený šáteček, v každém rohu kvíteček.“ Poté následovala volná zábava za doprovodu domácích muzik – dechové hudby Šarovec a cimbálové muziky Babica. Pořad etnografky Slováckého muzea Marty Kondrové názorně ukázal vázání šátků ve slováckých královských městech – Hluku, Vlčnově a Kunovicích. Jak uvázat turecký šátek po hluckém způsobu předvedla paní Božena Kotačková.
Pondělí proběhlo v tradičním šlehačkovém duchu.

Budování 2007
- dostavěl se a dal do provozu Dům s chráněnými byty a Charitní dům v hodnotě cca 65 milionů korun.
- dokončila se oprava vnitřní fasády hlucké tvrze
- byla rozšířena ulice Závodní, rekonstruovala se Okluková ulice včetně přeložky VN, provedla se povrchová úprava vozovky Za zámkem
- rozšířilo se parkoviště v Závodní ulici
- bylo zahájeno budování dětského hřiště u Autopalu, vybudovalo se dětské hřiště na školním dvoře
- vyměnila se střešní krytina na budově bývalého komunálního podniku v Sokolské ulici
- byla vyměněna garážová vrata hasičské zbrojnice, došlo zde také ke snížení úrovně podlahy (souvisí s nákupem nového hasičského auta)
- výrazně se rozšířilo veřejné osvětlení na parkovišti v Závodní ulici
- obnovila se fasáda prodejních stánků na náměstí
- v mateřské škole proběhla rekonstrukce sociálního zařízení pro jídelnu, kuchyň a zahradu, dále pak rekonstrukce výdejny stravy
- zahájila se sanace svahu v lokalitě Kaštanec
- byla zahájena jednání o rekonstrukci náměstí a tzv. Penkova dvora
- byly vysazeny okrasné keře v Mlýnské ulici, na koupališti, byly dosazena a ošetřena veřejná zeleň v Hlavní ulici v délce cca 1,5 km

NEHODY A KRIMINÁLNÍ ČINY
Loupežné přepadení
Série loupežných přepadení, která začala koncem roku 2006 měla pokračování v Hluku. Už pošesté za sedmadvacet dní tam udeřil lupič v kukle a se zbraní v ruce.
Do herny v Hluku vtrhl v pátek 19. ledna krátce po druhé hodině ranní. Šokovanou zaměstnankyni odvedl pod pohrůžkou použití zbraně do místnosti s barem, kde byl ještě hráč na ruletě, kterého varoval, ať se ani nehne. Z pultu pak vzal peněženku a zmizel. Odnesl si pět tisíc korun. Měl pravděpodobně velice naspěch, protože o obsah trezoru se nezajímal. Naštěstí mají zaměstnanci nařízeno, aby v „kasírtašce“ nosili co možná nejmenší finanční částky.
Kriminalisté z Uherského Hradiště nevylučují, že všechna přepadení má na svědomí jeden pachatel. Přepadení má totiž vždy stejný styl.
Na „hlavu „ lupiče je už vyhlášena odměna padesát tisíc korun. Tuto tučnou odměnu za indicie vedoucí k dopadení lupiče vypsala loterijní společnost SYNOT a dokonce zřídila i speciální telefonní číslo, na které je možno informace o zloději zavolat.

Dlužníkovi prořezal pneumatiky
Proříznutím pneumatik u osobního vozidla připomněl muž z Hluku jednačtyřicetiletému sousedovi, že mu ještě stále nesplatil půjčku. Jestli se dlužných peněz dočká, je otázkou. Každopádně si ale koleduje až o dvanáctiměsíční pobyt ve vězení. Dlužník totiž nelenil a poškození pneumatik oznámil policii. Na pneumatikách vznikla škoda za skoro dvacet tisíc korun. Na policejní služebně si výtečník vyslechl podezření z trestného činu poškozování cizí věci.

Auto zapálil žhář
Žhář řádil v Hluku, kde zapálil auto Audi A6. Škoda se vyšplhala na sto tisíc korun. Majitel vůz krátce před požárem půjčil třiadvacetiletému muži, který jej zaparkoval před domem. Za chvíli byl v plamenech. Vyšetřovatel hasičů potvrdil, že vůz byl zapálen úmyslně. Kdo a proč se proměnil ve žháře je předmětem policejního šetření.

Dopravní nehoda
První život v letošním roce vyhasl na silnicích okresu Uherské Hradiště při dopravní nehodě, která se stala v úterý ráno (16.1.2007) mezi Hlukem a Kunovicemi. Drobná námraza na silnici před devátou hodinou ranní překvapila dvaatřicetiletou Zuzanu Cmolovou (roz. Straková) z Hluku. Ta při předjíždění Škody 120 v pravotočivé zatáčce nezvládla svůj vůz a srážce s protijedoucím automobilem už nezabránila.
Dostala smyk, nestačila se vrátit do svého jízdního pruhu a čelně se střetla s protijedoucím nákladním vozem Man.
Na místo vážné dopravní nehody vzápětí vedle záchranářů a policistů zamířili také hasiči, kteří se mladou ženu snažili ještě zachránit. Hasiči tam vyprošťovali řidičku z osobního auta, žena však ještě v havarovaném voze svým těžkým zraněním podlehla.
Na hasičské profesionály tak již čekal pouze úklid vozovky od střepů, uniklého oleje a benzinu. Dechová zkouška na alkohol byla u dalších zúčastněných řidičů s negativním výsledkem. Strážci zákona u tragické kolize, která si už žádná další zranění nevyžádala, vyčíslili vzniklou škodu předběžně na 350 tisíc korun. Na základě nehody varovali policisté řidiče před nebezpečím, které na ně může číhat v podobě ranních námraz.

Hlucká podvodnice
Co sto tisíc, to rok vězení. I takový ortel si může v soudní síni vyslechnout jedenapadesátiletá žena (L. S.)z Hluku, která byla obviněná z trestného činu podvodu. Ve vězení by pak strávila tři roky, které ji hrozí za podvodné vylákání skoro 390 tisíc korun.
Třebaže věděla, že peníze nebude schopná vzhledem ke své situaci splácet, postupně si od jiné ženy vypůjčila 358 tisíc korun. Na její jméno pak ještě uzavřela úvěrovou smlouvu na nákup zboží v hodnotě bezmála třiceti tisíc korun. Sama zboží pak prodala poškozené a neřekla jí, že musí splácet úvěr.
Do současné doby obviněná nevrátila ani korunu

Požár v Autopalu -  Dne 8.5.2007 ve 14:40 hod. hasiči informováni o požáru v Hluku.Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Hluku a Vlčnova. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru uvnitř podniku na výrobu chladičů do osobních automobilů.

Z velké dálky bylo vidět mohutný stoupající oblak černého kouře. Zásluhou příznivého směru větru se ale naštěstí škodlivý kouř z hořících plastů městu vyhnul. Hasiči na místě od prvních chvil čelili velmi rozšířenému požáru, který zasáhl desítky přepravních plastových kontejnerů se stovkami výrobených chladičů a klimatizačních jednotek do osobních aut. Okamžitě byla natažena řada vodních proudů a z několika míst začal systematický požární útok.
Jedna skupina hasičů v dýchacích přístrojích se snažila bojovat s plameny hořících plastů a výrobků, další skupina se věnovala hašení stěny výrobní haly a třetí část bránila dalšímu rozšíření požáru ve skladovací hale. Intenzivní hašení trvalo asi sedmdesát minut a hasičům se nakonec podařilo zabránit dalšímu zničení materiálu, výrobků, výrobních strojů a budov podniku. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.
Po uhašení plamenů začali hasiči s rozebíráním hromad zničeného zboží, které bylo nutné prohlédnout a případně dohasit skrytá ohniska požáru. Hasiči museli rozebrat i část podhledů ve skladovací hale, která byla požárem značně zahřátá a ochlazování její konstrukce trvalo hasičům další hodinu.
Požár vyprodukoval velké množství nebezpečných zplodin z hořících plastů, které byly unášeny mimo obec a obydlené části. Veřejnost tak nemusela být přes varovací systém informována o nutnosti bezpečnostních opatření a ochraně občanů.
Při prohlídce místa vzniku požáru bylo nalezeno mnoho nedopalků cigaret. Bylo také zjištěno, že se zde scházeli zaměstnanci, kteří zde byli zvyklí kouřit. V okolí místa kouření byl také další hořlavý materiál. To vedlo k předběžnému závěru, že příčinou vzniku požáru byla nedbalost některého ze zaměstnanců a odhozený nedopalek cigarety.
Odhadované škody se pohybují až na hranici 10 mil. Kč.



Požár auta
Kuriózní výsledek přineslo vyšetřování požáru osobního auta, který vznikl koncem září u obce Hluk.
Když majitelka vozidla Renault Mégane vyjela z domu, ujela sotva pár kilometrů a z motoru začaly šlehat plameny. Ihned zastavila a snažila se je zkrotit malým ručním hasicím přístrojem, ale marně. Hasiči, kteří přijeli, požár bleskově uhasili vysokotlakým proudem vody a zabránili jeho rozšíření na celý vůz.
Požár kompletně zničil přední část auta s motorem, ale i interiér a levé přední dveře. Škoda byla vyčíslena na padesát tisíc korun. A příčina? Kuna lesní! Když se vyšetřovatel požáru zastavil před domem řidičky, odkud vyjížděla, měl jasno. Na zemi totiž byly nalezeny kousky ohlodané izolace z elektrické kabeláže auta, která byla poškozena pravděpodobně kunou, které zalézají pod kapoty aut a s velkou oblibou okusují nejrůznější kabely. Zvíře poškodilo celistvost elektrického vedení a při jízdě následný zkrat zavinil požár.

Požár v Boršické ulici
Jako ve zlém snu si připadali příslušníci rodiny Dufkovy, které ze spaní probudil kouř a zápach v ložnici. Když seběhli dolů do sklepa, přivítaly je šlehající plameny. Požár zlikvidovali až přivolaní hasiči, škoda byla vyčíslena na dvě stě tisíc korun.
Jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru vyšetřovatel hasičů určil vznícení hořlavého obložení zásobníku na ohřev vody.
Požár vypukl krátce po jedné hodině noční 5.11.2007. Když majitele probudil kouř a zápach, odvedli děti do bezpečí k sousedům a snažili se plameny uhasit pomocí zahradní hadice s vodou. Jenže přes sklepní okno nebylo hašení dostatečně účinné. Jako první k domu, z něhož se valil silný kouř, přijeli místní dobrovolní hasiči, kteří zasahovali v dýchacích přístrojích. Jejich snahou bylo co nejvíce uchránit další místnosti v domě před plameny a poškozením. Červeného kohouta hasiči „umlčeli“ za hodinu, zachvátil dvě sklepní místnosti. O jeho rozšíření se postaral i majitel domu, který ve spěchu nechal otevřené dveře od sklepa a kouř se rozšířil prakticky do celého domu a poškodil i další místnosti. Plameny zničily bojler, regály, uložené věci, pracovní stůl a nářadí. Včasný zásah hasičů zachránil majetek za půl milionu korun.

Zloději kovů
Najisto šli zloději do soukromé společnosti Minerál v areálu zemědělského družstva v Hluku. Odvezli rekordních 2800 kilogramů odpadu z barevných kovů za téměř čtyři sta tisíc korun. Provozovatel krádež nahlásil na policii s několikadenním zpožděním.

V Hluku se dralo peří
Hlucké tetičky nemají oficiálně volenou předsedkyni, pravidelné schůze ani dlouhodobý plán činnosti. Přesto jsou to ženy, které nikdy nemají daleko od slov k činům. K zorganizování starodávného draní peří jim stačilo několik málo dnů.
Místo konání bylo jasné do prvního okamžiku. Nikde nebude mít tato akce patřičnější atmosféru než v domkoch na Rajčovni! Hlucké památkové domky už dávno nejsou zásluhou městského úřadu a láskyplnou a obětavou péčí manželů Jelénkových jen muzeálním objektem. Slouží k velké radosti Hlučanů k častým kulturním akcím. Všichni, kdo je navštívili vám potvrdí, že iluze dávno uplynulých časů je v jejich zdech naprosto dokonalá. Tak tomu bylo i v sobotu 3. března. Tetičky se začaly scházet úderem třinácté hodiny. A žádná nešla s prázdnou. Celé draní se mělo odehrát během jednoho odpoledne a byla by chyba, kdyby dílo nezavršil aldamáš, v Hluku „audamáš“. A tak se stůl postupně plnil bábovkami, kynutými vdolky, makovými buchtami a jinými tetičkovskými výtvory.
V útulné jizbě sálala roztopená kachlová kamna, na posteli seděla děcka jako vystřižená z Uprkova obrázku. Na stole ležela hromada bělounkého peří, tetičky neváhaly a pustily se do ní. Těžko říct, co šlo rychleji, zda draní samotné, či řeči tetiček. Bylo znát, že se už dlouho neviděly a každá chtěla rychle sdělit to své. Na klebety typu „kerá s kerým“, ale vůbec nedošlo. Stačilo zabrousit ke vzpomínkám na školní léta, a už se odvíjel pás vzpomínek na nechvalně známá padesátá léta, která byla pro pilné dračky dobou dětství či dospívání. Besedovalo se opravdu bez zábran a to proto, že si žádná z účastnic nevšimla mikrofonu zastrčeného za petrolejkou. A tak čas plynul, peří ubývalo a několik účastnic zažertovalo s přítomným starostou na téma „obecní houser“. Pokud by ho obec pořídila, jistě by bylo peří při příštím draní mnohem víc.

V rámci hodů proběhlo na památkových domcích požehnání knihy Hlucké besedy aneb Jak bývalo prvéj. Podle zápisků písmáka Josefa Dufky ji sestavila kronikářka Marie Plačková. Obřad provedla paní Marie Lekešová a ing. František Jelének.

Oprava tvrze
Do poloviny listopadu letošního roku proběhne oprava části fasády hlucké tvrze v celkové výši 700.000,- Kč. Na tuto akci přispěl Zlínský kraj částkou 100.000,- Kč, za což jim náleží naše poděkování. Opravy bude provádět hlucká firma ing.Stanislava Vlka.

Informace Sboru dobrovolných hasičů Hluk
Dne 10.7.2007 převzala do své výstroje JSDH Hluk od Města Hluk 3 kusy zásahových obleků FIREMAN III komplet ( speciální zásahové kalhoty a kabát ) + rukavice PROFILINE. Jedná se o pracovní ochranné oblečení, které je nezbytné při práci hasičů u zásahu. Obleky byly pořízeny v celkové hodnotě 46.589,- Kč včetně DPH. Na nákup výstroje byla použita dotace Zlínského kraje ve výši 30.000,- Kč a zbylá část ceny 16.589,- Kč byla uhrazena z rozpočtu Města Hluk.
26. září byl pro příští rok na veřejném zasedání městského zastupitelstva odsouhlasen nákup nového hasičského auta, na které město Hluk dostane z velké části dotaci. Vzápětí ovšem hasiči zjistili, že se jim nový stroj nevejde do garáže z důvodu velké výšky. V sobotu a v neděli 20. a 21. října 2007 rubali v hasičské garáži beton, aby tak snížili podlahu.

Ekologické topení
Lidé, kteří využívají k topení černé nebo hnědé uhlí, by se měli začít ohlížet po jiném palivu. Ministerstvo životního prostředí chce totiž prosadit zákon, podle nějž by jej domácnosti nesměly vůbec spalovat. Důvodem je, že se životní prostředí již několik let přestává zlepšovat a lidé musejí dýchat nadbytečné množství oxidu uhelnatého.
Za překročení emisních limitů budou v blízké budoucnosti následovat tvrdé sankce. Na druhou stranu však ministerstvo nabízí všem, kdo přejdou na ekologické topení, dotaci až do výše poloviny nákladů na moderní kotle. Podmínkou ovšem bude předchozí zateplení domu. Žádosti o dotace bude ministerstvo životního prostředí přijímat už od konce letošního roku.
K topení uhlím se domácnosti vrátily především z ekonomických důvodů. Zatímco menší domek připojený na plyn protopí přibližně dvacet tisíc korun za sezónu, lidé s elektrickým vytápěním již vydají přes třicet tisíc. Rodiny topící uhlím vypočítávají náklady na přibližně patnáct tisíc korun. Nejlevnější je tak v tomto ohledu topení dřívím, které vyjde asi na dvanáct tisíc korun. Zde je však někdy potřeba počítat i s fyzickou prací při jeho štípání.

Hlucký „Guru“
Hlucký Guru -Václav Píštěk o sobě opět dává vědět. 26.11.2007 o něm vyšel v regionálním týdeníku Dobrý den s kurýrem na titulní straně článek. Informuje o tom, že v okolí Václava Píšťka se údajně dějí nevídané zázraky, nemocní se jako mávnutím „kouzelného proutku“ uzdravují. Moravský guru Václav Píštěk z Hluku o sobě tvrdí, že má stejné schopnosti jako „zázračný léčitel“ Bruno Gröning, který po druhé světové válce uzdravoval chromé, slepé, hluché...
„Srší ze mě energie, která léčí nejen lidi, ale i zvířata,“ říká samozvaný léčitel z Hluku. Kde se objeví, tam se prý nemocní uzdravují, aniž by se jim nějak speciálně věnoval. Na kontě má prý třeba vyléčeného podnikatele z Bratislavy nebo ženu z Uherského Brodu, která po těžké dopravní nehodě měla výrazné problémy s páteří.
Všichni Hlučané ale dobře ví, že je to celé poněkud jinak. Jisté je, že v Hluku zatím nikoho nevyléčil. Žádný ze spoluobčanů ještě také nebyl svědkem jeho zázračného konání. Novinářům je asi dobré cokoliv, o čem lze psát v senzačním tónu.

Jedovatí pavouci
K jedovaté zápřednici, kterou lidé nedávno objevili v Hluku, přibyl také slíďák úhorní. Místem jeho výskytu je Hlucká pahorkatina. Pavouka objevili lidé při úpravě terénu.  Odchytli ho do umělohmotné lahve a předali pracovníkům ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Zlínského kraje. Bylo zjištěno že se jedná o slíďáka rodu Kyfosa.Unikátnost objevu potvrdil i přední český zoolog Jan Buchar. Podle jeho mínění se prý jedná o historicky první nález tohoto druhu na území České republiky. Už v roce 2006 provedli odborníci rozsáhlý průzkum, při němž slíďáka objevili u Hluku i na řadě míst Pomoraví mezi Uherským Hradištěm a Napajedly. Odborníci tvrdí, že obavy z ochlupeného, zhruba 6 centimetrů dlouhého pavouka nejsou opodstatněné. Je méně jedovatý než zápřednice. Navíc tento pavouk zaútočí jen v sebeobraně.
Domovem slíďáka úhorního byla ještě donedávna především Sýrie, Turecko, Zakavkazsko, Balkánský poloostrov, Řecko, Maďarsko a jižní Slovensko. Pavouk nejraději osidluje vyprahlé úhory a pastviny, ale objevuje se také na protipovodňových hrázích.Z výskytu jedovatých pavouků mají radost snad jen odborníci a badatelé. Naopak strach z nich mají hlavně rodiče těch nejmenších. Jedna z tuzemských televizí vytvořila ve svém zpravodajství z nenápadného pavoučka smrtící bestii. Reportáž mluvila o tom, že člověk, kterého pavouk kousne, může ochrnout na čtyřiadvacet hodin.Odborníci ale dramatické zprávy o nebezpečí pavouka mírní. Jeho kousnutí je srovnatelné s bodnutím vosy. Příznaky zpravidla zakrátko odezní. Závažnější zdravotní komplikace prý ale nelze vyloučit u silně alergických jedinců.
Další specialisté upozorňují, že zápřednice není jediný nový „vetřelec“, kterému klima našeho území vyhovuje. Nachází se tady další jedovaté druhy, například křižák pruhovaný, připomínající vosu, stepník rudý, vodouch stříbrný či některé snovačky a slíďáci. Zápřednice jedovatá ale skutečně nedávno vyvolala paniku v sousedním Rakousku, kde lidé po jejím objevení začali masově navštěvovat lékaře s tím, že je pavouk kousl.Ze sto devadesáti případů bylo ale pouze devět opodstatněných. Zápřednice prakticky vždy zaútočí na toho, kdo se ji snaží dostat ze zámotku, který obývá. Ven vylézá většinou až v noci, takže není snadné ji ve dne spatřit.

SPORT
V anketě „Sportovec roku“ zvítězil Hlučan
Borci Armwrestling clubu Hluk vypálili rybník všem soupeřům. Stejně jako kralují za pákařským stolem, ovládli i čtenářskou anketu týdeníku „Dobrý den s kurýrem“, kterou vyhráli na obou frontách.V jednotlivcích získal více než tři tisíce hlasů Adam Vrtal a triumf Hlučané stvrdili vítězstvím v kolektivech. Jejich odměnou se stalo 75 tisíc korun jako grant od nadace Děti-Kultura-Sport. A protože jejich loňská sbírka čítá 72 medailí, každou z nich defacto při vyhlašování nejlepších sportovců proměnili v tisícovku. Pro klub, který naplňuje rozpočet takřka výhradně z vlastních kapes siláků, jde o více než příjemnou finanční injekci. Bude za ni zakoupen multifunkční stroj, který je simulací souboje se soupeřem. Sílu paže si zjednodušeně řečeno volíte pomocí závaží na kladce.
Pro nezasvěcené: armsport je vlastně soutěžení v páce.

Úspěch hluckých pákařů
Pákaři z Armwrestling clubu Hluk v roce 2006 lámali rekordy. Získali 72 medailí a jasně dokázali, že v České republice patří mezi absolutní špičku. Největší hvězdou Hlučanů je Adam Vrtal, který byl za dosažené výsledky začátkem roku 2007 právem nominován na titul nejlepšího sportovce Uherskohradišťska za rok 2006.

Jubileum fotbalu
Fotbalisté TJ Spartak Hluk oslavili 75 let existence. Narozeninová oslava začala v sobotu 21. července v 10 hodin slavnostní schůzí výboru a setkáním pamětníků, hráčů a funkcionářů na půdě sportovní haly. V 15 hodin změřili na sousedním hřišti síly Stará garda Hluku a Intenacionálové Slovácké Slavie Uherské Hradiště. Vyvrcholením oslav se stalo utkání A týmu, hrajícího krajský přebor s Nemšovou, účastníkem druhé ligy na Slovensku.

Koncert Chvění
V pátek 12.října 2007 se ve sportovní hale v Hluku setkala dvě známá hudební tělesa Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Stanislavem Vavřínkem ml. a folklorní soubor Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou, ve společném koncertu nazvaném „Chvění“. Šlo o ojedinělý projekt, který se stal svátkem všech příznivců vážné hudby ve spojení s netradičním folklorem. Koncert začal v 19. 30 hod.. Předprodej vstupenek byl zahájen 24.září 2007 v pokladně Městského úřadu v Hluku, v Městském informačním centru v Uh.Hradišti a Informačním centru Mikroregionu Ostrožsko v Uh.Ostrohu .
Vstupné : 80,- 100,- 130,- a 150,- Kč podle stanovených sektorů na sezení ve sportovní hale.
Účast byla stoprocentní, sportovní hala nabitá k prasknutí. Mezi diváky bylo ovšem i velké procento přespolních návštěvníků.
Byl to večer, na který se bude ještě dlouho vzpomínat. Když návštěvníci společného koncertu Hradišťanu a Moravské filharmonie Olomouc po jeho skončení děkovali účinkujícím, bylo nepochybné, že tento večer se opravdu vydařil. Sportovní hala zažila ve své historii určitě mnoho, ale tento večer 12. října 2007 byl zcela jistě naprosto originální a neopakovatelný. Vždyť halou se nesly tóny cimbálové muziky i filharmonie s takovou noblesností, že nadšení diváci ve stoje aplaudovali za mimořádný zážitek. Jejich ovace přitom patřily mimo jiné hluckému rodákovi Stanislavu Vavřínkovi, který celou tuto hudební krásu suverénně „řídil“ od dirigentského pultíku. Obyvatelé Hluku i dalekého okolí tak byli svědkem ojedinělého projektu, který dosud viděla pouze Praha, Brno, Litomyšl a České Budějovice – projektu s názvem Chvění, pod kterým je jako autor podepsaný primáš Hradišťanu Jiří Pavlica.
Už samotné přípravy ukázaly, jak účinkujícím na hluckém koncertu záleží. Kdo byl v hale přítomen během odpoledne, mohl se osobně přesvědčit o důkladnosti příprav. Jiří Pavlica a Stanislav Vavřínek mnohokrát přehrávali různé pasáže koncertu, pilovali místa, kde obě muziky na sebe navazovaly a všímali si i takových detailů, jako bylo například sezení či státní hráčů filharmonie v jedné ze skladeb.
Zkoušky přitom vypukly už ve tři hodiny odpoledne, kdy se na pódium postavil nejdříve primáš Pavlica a společně s dalšími členy Hradišťanu začali první písničkou. „Na besedu idem k vám, dobrú vúlu nesem vám,“ zpívali muzikanti. Mimochodem, o důkladnosti příprav svědčí i to, že diváci, kteří si šli zablokovat místa hodinu před koncertem, museli čekat ještě před halou. Muzikanti totiž ještě pořád zkoušeli a snažili se vychytat poslední možné nepřesnosti.
V první části večera zahrál Hradišťan i Moravská filharmonie Olomouc samostatně, a to věci známé a oblíbené. Hradišťan populární „šlágry“, včetně písně na motivy básně Jana Skácela „Modlitba za vodu“, filharmonici skladby Dvořáka, Smetany či Johanese Brahmse.
Druhá část už patřila Chvění, Pavlicově nadčasové skladbě, složeného z Dialogu básnického, Dialogu s minulostí, Dialogu etnického a Dialogu s nadějí. Do zvuků filharmonického sboru zněly slova básní Skácela i Holana, stejně jako nejstarší staroslověnské texty z 9. století. „Odpověděl jim Filozof. Cožpak nepadá déšť od Boha stejně na všechny, ani slunce nesvítí všem stejně, či nedýcháme na vzduchu všichni stejně?“ zněla část prastarého textu.
Byl to skutečně nevšední zážitek. A určitě k němu přispěl i konec, kdy právě v Hluku proběhl křest zcela nového kompaktního disku právě s názvem Chvění. „Přeju tomuto cédečku, aby nás jeho poslech vedl k pokoře, k dialogu, přesně k takovému dialogu, jaký nám dnes předvedly oba soubory,“ popřál nově nahrané muzice starosta Hluku Jan Šimčík, který byl jedním z kmotrů.
Divákům se evidentně domů nechtělo, Jíří Pavlica a Stanislav Vavřínek několikrát odcházeli a několikrát se opět vraceli, předlouhý potlesk nebral konce.

Kulturní pořad
31. května 2007 proběhl ve velkém sále na tvrzi kulturní pořad pražského umělce Jana Buriana nazvaný „Dívčí válka aneb feministický večírek s občasnými pánskými šovinistickými prvky.“ Bylo to pásmo vtipného vyprávění a písniček za doprovodu klavíru.
Účast byla slabá – zhruba 20 lidí.


Městský úřad

starosta - ing.Jan Šimčík

místostarosta - Antonín Kočí, Miroslav Jelének

sekretariát - Dana Krhovská

odbor výstavby - ing.Radek Chytil, ing.Jitka Vacková

matrika - Ludmila Horáková

obč.průkazy - Romana Jančová

ekonom.úsek - Lenka Juřeníková

účtárna - Božena Kvasničková, Marcela Malůšková
                                                                                                                                                                     
pokladna -Ludmila Rybnikářová

místní hospodářství - František Směšný

Městská policie Hluk -Petr Mareček, Kristýna Bartošová, Antonín Bachan

Městská policie řeší
přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu
přestupky proti občanskému soužití
přestupky na úseku veřejného pořádku - přestupky proti majetku
přestupky na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomániemi
přestupky na úseku dopravy a silničního hospodářství
Další činnost městské policie:
asistuje při předvádění osob na Policii České republiky
spolupracuje s rychlou záchrannou službou
zadržuje pachatele trestné činnosti
asistence při otevírání bytů
odchyt psů a odvoz do útulků
řešení drobných krádeží v obchodech
předávání poznatků z kontrolní činnosti odboru správy majetku a životního prostředí, službám SM, dalších orgánům a institucím

Vánoční (mikulášská besídka) - účinkují žáci hlucké školy

Nedostatek míst v MŠ
Na veřejné zasedání hluckého zastupitelstva 30. května 2007 se dostavila velká skupina mladých Hlučanů i se svými dětmi předškolního věku. Přišli vyzvat hlucké představitele, aby urychleně řešili problém nedostatku míst v mateřské škole. Nelíbí se jim, že by měli své malé potomky vozit do MŠ do Dolního Němčí tak jako v minulých letech. Bylo jim přislíbeno, že se radnice bude jejich výzvou neprodleně zabývat.
1.září 2007 byla otevřena prozatímní třída MŠ pro 15 dětí. Nachází se na náměstí v budově staré školy.

Nový úsek cyklostezky
Uherský Ostroh dokončil výstavbu cyklostezky, která plynule navazuje na trasu mezi Hlukem a Ostrožskou Lhotou. Zhruba 1200 metrů dlouhý úsek přišel na 6,1 milionu korun, město na něj získalo dotaci od státu, na zbytek investice si vzalo úvěr. Trasa byla slavnostně otevřena v listopadu. Otevíraná část cyklostezky končí u staré zemědělské usedlosti Obora.
Cyklostezku budují obce regionu Ostrožsko hlavně kvůli rozvoji cestovního ruchu, hojně ji ale také využívají místní obyvatelé.
Cílem je, aby v budoucnu protnula jižní okraj Uherskohradišťska. Z Hluku tak bude trasa pokračovat až do Boršic u Blatnice, počítá se i s jejím prodloužením k hřebenům Bílých Karpat na hranici se Slovenskem.

Oprava fasády tvrze
Hluckou tvrz, dominantu města postihla pravidelná výměna „kabátu“. Památkově chráněný objekt po staletí trápí vysoká vlhkost zdiva, která má za následek nafukování omítky. Současná fasáda z roku 1995 už opět nesla známky zduření.
Omítka je vydutá na spoustě míst, vlhkost totiž pořád pracuje a tvrz nelze odizolovat. Jediným řešením je jednou za čas provést opravu fasády. Kde se vlhkost bere, je záhadou. Tak například v místě, kde je vlhká mapa asi pět krát pět metrů, není za zdí ani topení, ani voda.
Na podzim 2007 nastala první fáze opravy. Do desátého listopadu dali zedníci ze stavební firmy pana Stanislava Vlka do pořádku asi třináct set metrů. Náklady se vyšplhaly na sedm set tisíc korun, sto tisíci přispěl Zlínský kraj.
Do dvou tří let by tvrz měla získat kompletně nový kabát. Záleží však na finančních prostředcích, kompletní rozpočet je zhruba dva miliony korun.
Omítka však není jediným bolavým místem hlucké tvrze. Zastupitelé usilují rovněž o finanční prostředky na výměnu interiéru, který už léta dosluhuje. Obnova interiéru je však opět otázkou financí. Město se snaží dosáhnout na dotace z ministerstva kultury, zatím ale stále marně.

Otevření nových bytů
Otevření nových bytů na bývalém komunále – 30. ledna 2007

Parkování u Autopalu
Vyhrocená situace panuje v ulici Závodní poblíž podniku Visteon-Autopal Hluk, jednoho z předních zaměstnavatelů na Slovácku. Denně tam na všech veřejných i soukromých parkovištích, silnici, a dokonce i mimo ni stojí desítky automobilů. Ty patří převážně pracovníkům závodu.
Kritický dopravní stav je trnem v oku především obyvatelům ulice a přilehlého sídliště, kteří nemají kde odstavit vlastní vozidla.
Situace je opravdu vážná a město má snahu řešit ji. Není to ale jednoduché. V prosinci i v lednu byla domluvena schůzka s ředitelem Autopalu. Obě však zrušil.
Radní už v minulém roce učinili kroky ke zmírnění problémů. V kritické lokalitě vystavěli nové parkoviště pro padesát aut. Potíže se ale zakrátko objevily znovu. Kamenem úrazu se stalo nové přijímání zaměstnanců do podniku. Když se Autopal rozjížděl, měl asi tři sta šedesát pracovníků. Dnes jich je skoro tisícovka. Jen za poslední rok přibyly téměř dvě stovky nových zaměstnanců. Řidiči už neví, kam zaparkovat. Nezaleknou se proto ani zeleného trávníku, kde vozy často končí. Starosti přidělávají i kamiony, které závod zásobují. Ty jednak částečně blokují dopravu a poškozují i okolní zeleň, na kterou vjíždí. Na zasedání zastupitelstva 31. ledna 2007 radní schválili, že nechají do konce roku zhruba o metr rozšířit komunikaci v celé ulici. Prostory pro další parkoviště však nemají.
Společnost KOVO Visteon-Autopal Hluk tvrdí, že situaci řešit chce a o jednání se zástupci města zájem má. Už z dřívějška prý existuje projekt na vybudování parkovacích míst pro osobní auta přímo v podniku. S kamiony si ale také poradit neumí. Plochy pro ně by mohla poskytnout průmyslová zóna za závodem, která snad po změně územního plánu vznikne. Situace se ovšem i přes snahu zainteresovaných stran může zhoršit. Kapacita hluckého Autopalu totiž v současné době není maximálně naplněna.

Počasí
LEDEN – Leden 2007 byl nejteplejším lednem za posledních 45 let. Denní teploty se běžně pohybovaly kolem 10 C, kousek pod nulu klesla rtuť během noci a po ránu pouze sedmkrát.

ÚNOR – Pokračovala zima-nezima. Únor byl slunečný, žádné mrazy. Pouze 4x bylo po ránu - 1 C.

BŘEZEN – krásně a slunečno, teploty často stoupaly až k 15 C. Výjimkou byl 20.březen, kdy po ránu i přes den byly jen 2 stupně, padal mokrý těžký sníh a bylo „syrovo“.

DUBEN – nesl se opět ve znamení krásného slunečného počasí. Teploty se běžně pohybovaly kolem dvacítky, 28.4. bylo dokonce 26 C.

KVĚTEN – opět krásný a slunečný, začala panovat obava ze sucha. V první půlce měsíce silné větry, právě 8. května při silném větru vznikl v Autopalu obrovský požár. 25. bylo poprvé otevřeno koupaliště, po čtyřech pěkných dnech ale konečně přišla očekávaná vláha v podobě bouřky a nakrátko se ochladilo.

ČERVEN – horký s častými bouřkami. Do 25. června neklesla teplota přes den pod 25 C, teprve 26.6. se „ochladilo“ na 20 C. Už 22.6. začaly žně.

ČERVENEC – opět úmorná vedra s občasnými deštíky a bouřkami. Kolem poloviny měsíce padly na mnoha místech v republice teplotní rekordy.

SRPEN – až do 19.8. úmorná vedra, pak proměnlivo s deštěm, ale stále teplo

ZÁŘÍ – slunečné a teplé, pršelo jen 4x. Od 13.9. do 25.9. šly po sobě nepřetržitě jasné a slunečné dny s teplotami kolem 20 C. Ukázal se rok příznivý pro cukernatost vína

ŘÍJEN – až do 20.10. pokračovalo krásné slunečné počasí, jen dvakrát byla po ránu mlha. V poslední dekádě silné větry, déšť, jedenkrát i mlha, ale teploty stále ještě nad 10 C.

LISTOPAD – do 10.11. ještě hezky, svatý Martin ale už přijel na bílém koni. Mezi 10. a 20. 11. bylo většinou zataženo, občas déšť či déšť se sněhem. Koncem měsíce polojasno, oblačno. Poslední tři dny v měsíci byly ranní mrazíky až mínus 4 C.

PROSINEC - byl pošmourný, oblačný, kolem 10.12. popršelo. Od 15.12. mírné ranní mrazíky (maximálně mínus 5 C). Na vánoce bylo zataženo, slabý sněhový poprašek a mírné mrazíky.

Počasí - celkové zhodnocení
Už v lednu přivodil netypický průběh zimy zemědělcům obavu, se může odrazit na cenách potravin. Zemědělci ve zlínském regionu se obávali jednak nenadálého příchodu mrazů, na který plodiny při neobvykle vysokých teplotách nejsou připraveny, ale také škůdců.
Asi nejvíce se zemědělci obávali prudké změny teplot. Pokud by přišly náhle mrazy s teplotami hluboko pod nulou, mohly by rostlinám popraskat pupeny a stromům kmeny plné mízy. Úrodu by však mohly ohrozit i různé choroby a škůdci. Vyšší teploty během zimy vytvářejí totiž podmínky pro rozvoj houbových chorob a škůdců, jejichž populace se v zimě přirozeně redukují o slabší jedince.
Obavy z mrazů se nenaplnily, nebyla v podstatě žádná zima i když Martin přijel na bílém koni (sněžilo). Nikdo nepamatuje zimu, ve které by se protopilo tak málo peněz.
Teplotně nadprůměrná zima přála i chovatelům dobytka. Také nemuseli vytápět. A když není moc chladno, krávy prý také méně sežerou.

Jak se dříve pralo 
Hlucké tetičky se rozhodly, že svým spoluobčanům předvedou jak právaly naše báby a prabáby. Dějištěm akce se v sobotu 30. června 2007 staly památkové domky na Rajčovni.Tetičky prolezly kdejakou půdu, sklep a špajzku a našli opravdu nejednu vzácnost. Nutno ovšem říci, že nejvíce exponátů zapůjčil místní sběratel a majitel minimuzea Zdeněk Švec.
Úplně nejvděčnějším obecenstvem byly žáci základní školy, kteří sice možná ze školy znají jakousi šedou teorii o nelehkém životě našich předků, ale málo platné – nejlepší je to, co člověk vidí na vlastní oči. První překvapení v řadách školáků zašumělo už ve chvíli, kdy se ve vratech objevila kmotřa Lekešová s dvěma kbelíky vody na ramenou. Fakt, že kdo neměl blízko potok, musel vodu na praní nosit v kýblech, děti opravdu zaskočil. A pak už nevycházely z úžasu. A nebylo divu. Vždyť v životě neviděly prát jinak než v automatické pračce.
Během výkladu si mohli návštěvníci prohlédnou několik typů starodávných praček, dřevěný mandl, kotel na ohřívání horké vody, necky s valchou, několik typů starodávných žehliček a plno dalších drobností nezbytných k praní. Podařenou akci zpestřily také cimbálová muzika základní umělecké školy v Hluku a dětský folklórní soubor pod vedením Katky Říhové. Hezké bylo, že jimi předváděný program také souvisel s vodou, praním a přilehlými jevy. Zahanbit se nedal ani mužský pěvecký sbor, který svým vystoupením přišel splatit „dluh za vajca“, tj. za to, že tetičky dělávají škvařeninu, když chlapi ze sboru pořádají kosení trávy.
Počasí se vydařilo, beseda při vínku také byla, prostě akce jako lusk. Jenom kdosi vyslovil názor, že našim prabábám při praní asi tak veselo nebylo. Nu což, všechno nese doba!

Vaření na domkoch 2007

Promítání dobových fotografií
Zajímavou akci uspořádala Městská knihovna 14. února v místním kině. Na velké plátno pomocí projektoru a počítače byly promítány staré a ještě starší fotky Hluku a jeho obyvatel.  Byla při tom použita sbírka starých fotografií, které nosí lidé kronikářce. Ta je kopíruje a ukládá do počítače. Výhodou při promítání na velké plátno bylo, že jednotlivé obličeje se daly krásně zvětšit a přiblížit. Pamětníci usazení v sametových křeslech popsali většinu neidentifikovaných Hlučanů. Tam bylo křiku! Ne u všech jmen se totiž pamětníci shodli. Sál byl úplně plný a bylo rozhodnuto, že se akce bude opakovat pravidelně.  Vždyť k uspořádání této akce stačí větší plátno, projektor, počítač a samozřejmě fotky.
Pro velký úspěch se promítání fotek uskutečnilo také v sobotu na hody a 31. listopadu, kdy se neslo v dušičkovém duchu. Promítaly se fotky Hlučanů, kteří už nejsou mezi námi.

První občánek roku
Hodinu a čtvrt po silvestrovské půlnoci se v uherskohradišťské porodnici jako první narodil Matouš Beníček z Hluku (4100 gramů, 54 cm) Šťastnými rodiči se stali Michaela a Marián Beníčkovi.
Za uplynulý rok 2006 se v Uherském Hradišti narodilo celkem 938 dětí, což je o 8 % méně než v roce předcházejícím.

Silnice v Antonínské ulici
Snížení rychlosti na třicet kilometrů a rychlou rekonstrukci havarijní silnice z žulových kostek požadují po radnici obyvatelé Antonínské ulice v Hluku. Petici za nápravu neutěšené situace podepsali všichni majitelé rodinných domů v ulici.
Silnice procházející Antonínskou ulicí je zřejmě nejhorší ve městě. Hluk má zpracovaný projekt na rekonstrukci minimálně už pět let, ale stavební práce v ulici se ještě nerozjely, protože se nedostává financí. Prvním krokem ke zklidnění už takřka vyhrocené situace má být snížení rychlosti na třicet kilometrů v hodině, jenže to není v pravomoci radnice. Rozhodnutí je na odboru dopravy Městského úřadu v Uherském Hradišti a dopravním inspektorátu Policie ČR Uh. Hradiště.

Solární elektrárna
V pořadí druhá Solární elektrárna na Slovácku s největší pravděpodobností vyroste v Hluku. Zastupitelé už soukromé společnosti přiklepli pronájem tříhektarového pozemku na Ostrožském poli.
Solární elektrárna v Hluku se tak vyrovná dosud největší „sestře“ v České republice, která stojí v nedaleké Ostrožské Lhotě. Fotovoltaická elektrárna zaujme plochu dvou hektarů a má vyrábět 1,1 MW. Pozemky společnost z Bludovic u Nového Jičína získá do pronájmu ještě v prosinci. V dubnu už chce vyrábět energii, to už prý svítívá dostatek sluníčka. Energetickou spásou se solární elektrárny asi nestanou, protože z pomyslného energetického koláče ukrojí jen zanedbatelný díl. Jelikož to ale nijak nezasahuje do přírody, hlučtí zastupitelé záměr vesměs posvětili.

Studny se bez nových povolení neobejdou
Řadu občanů vyděsila začátkem února 2007 informace o zániku povolení na odběr vody z vlastních studní. Celá situace však není zdaleka tak dramatická, jak by se mnohým mohla na první pohled zdát. Podle úředníků uherskohradišťského odboru životního prostředí, který zároveň plní úlohu vodoprávního úřadu, se potřeba nového povolení netýká zdaleka každého majitele studny.
Klidní mohou zůstat především ti, kteří využívají studen vybudovaných před rokem 1955. Smyslem tohoto opatření je, aby stará povolení nahradila povolení nová, odpovídající současné legislativě. Také majitelům studní vybudovaných po roce 1955, takzvaně načerno, bylo doporučeno, aby si je nyní nechali zlegalizovat.
Povinnost vyřízení nového povolení k odběru vody však nemine podnikatele, kteří ji využívají při své činnosti, a také majitele neprůtočných rybníků.
Nové úřední razítko potřebují také všichni, kdo vypouštějí vodu z domovní čistírny, protože veškerá potřebná povolení vydaná do roku 2001 zanikla. Právnickým osobám za vypouštění takovéto vody bez povolení hrozí až desetimilionová pokuta.

Fotbal - Soldán opouští Hluk
Trenérskou lavičku fotbalistů Hluku opouští po šesti letech Libor Soldán. Vedení klubu zkrátka usoudilo, že je čas na změnu. Osiřelé kormidlo převezme Radek Sopůšek, kouč Slavkova.
Soldán už byl v Hluku šestou sezonu a družstvo potřebuje nový svěží vítr. O jeho odchodu se fotbaloví funkcionáři dohadovali už několikrát, ani výsledky totiž nebyly ideální. Desátá příčka rozhodně neodpovídá hráčskému materiálu, umístění mohlo být určitě lepší. Jenže mužstvo tři zápasy nezvládli a propadli se do druhé poloviny krajského pelotonu.
Místo trenéra zůstalo prázdné jen krátce, Hlučané totiž prakticky ihned angažovali o tři roky staršího kouče Slavkova Radka Sopůška, který je sice původem z Hradčovic, ale žije v Hluku. Panuje naděje, že tým pozvedne do vyšších pater tabulky.

Zahrádkářská výstava v Uherském Hradišti
Na podzim roku 2007 ve dnech 28.9 – 1.10. se v prostorách hradišťské re­duty konala výstava ovoce, zeleniny, květin a vinné révy. Výstava se kona­la u příležitosti 100. výročí založení ovocnářského spolku v Uherském Hradišti a 50. výročí založení české­ho zahrádkářského svazu.
Výstavy se zúčastnilo také 11 vysta­vovatelů z Hluku, z čehož dva dostali diplom. MUDr. Miroslav Kočí za ovoce starých odrůd a RNDr. Pavel Cibulka za kolekci novodobých odrůd. Diplom obdržela také základní zahrádkářská organizace v Hluku.

Biřmování 2007: