Zápis 2015

Město Hluk - 2015

Starosta:     Martin Křižan
Místostarosta: Ing. Jan Šimčík
Sekretariát: Dana Krhovská
Ekonomka: Lenka Angerová
Účtárna: Božena Kvasničková, Marcela Škopíková
Pokladna: Ludmila Rybnikářová
Investice: Miroslav Jelének
Stavební úřad.:  Bc. Jaromír Budka, Ing. Jitka Vacková
Matrika: Mgr. Iveta Remeňová
Sport Hluk: Karel Bojko
Městská knihovna: Romana Jančová
Informační centrum: Michaela Beníčková

Změny proti roku 2014: starosta, místostarosta, stavební úřad

Tříkrálová sbírka 2015 - vybíralo 25 skupinek, zúčastnilo se celkem 91 osob. Vybrali 145.638,- Kč, pro srovnání v roce 2014 se vybralo 135.500,-.

Sportovec města Hluk za rok 2014

V pátek 30. ledna se na tvrzi uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků 4. ročníku ankety Sportovec města Hluk za rok 2014. Nejlepším sportovcem byl vyhlášen pákař Dušan Tesařík, který tak obhájil svůj loňský triumf. Druhý skončil fotbalista Alexandr Machala a třetí basketbalista Ondřej Plaček. Čtvrté místo obsadila pákařka Lenka Vojtková, pátá skončila stolní tenistka Monika Vybíralová a speciální cena byla udělena automobilovému závodníkovi Marku Omelkovi. V kolektivech se z prvenství radovalo florbalové "A" družstvo mužů, před loňskými vítězi fotbalovým "A" družstvem mužů, třetí skončil armwrestling. Do Síně slávy hluckého sportu byla letos honorována pětice: Zdeněk Horák (fotbal), Antonín Kočí (fotbal), Štěpán Pospíšek (stolní tenis), Radko Řehák (fotbal) a Stanislav Vyskočil (fotbal). Členové sportovní komise města Hluk a předsedové hluckých sportovních oddílů pak vybrali pětici mladých talentovaných sportovců: Vojtěch Dohnal (stolní tenis), Pavel Frűhauf (fotbal), Pavlína Pučíková (mažoretka), Václav Škorec (fotbal) a Václav Vaculovič (armwrestling).

Hlucké kroniky – http://kronikahluk.cz

Historie Hluku v novém kabátě. Tak by  daly charakterizovat nové webové stránky, které připravila hlucká kronikářka Marie Plačková. Stránky byly spuštěny na adrese http://kronikahluk.cz/ v pátek 13. února 2015 a jsou přímo nabité historií Hluku. Slovem i obrazem je možno se  seznamovat s hluckým folklorem, přírodou, vzpomínkami pamětníků. K dispozici jsou také kroniky:   kroniky Hluku, kroniky školní, hasičské, rybářské, zájemce  zde najde i kroniku pálenice. Vedle vzpomínkového čtení jsou na webové stránce i vzácné fotografieai videa.

Zeptejte se starosty

Tak se jmenuje nový facebookový profil starosty Ing. Martina Křižana, který jej založil pro občany Hluku za podpory svého kolegy z předvolebního teamu. Prostřednictvím sociální sítě nabízí obyvatelům Hluku možnost  dotázat se na dění v našem městě, případně vyjádřit své náměty a připomínky. Rubrika je veřejná, neanonymní, dostupná přes webové stránky města Hluk. A protože ne každý má přístup k internetu,bylo  rozhodnuto uveřejňovat  některé dotazy  v Hluckých novinách.

Budování 

Město Hluk chystá rekonstrukci chodníků v ulici Hlavní, tedy na průtahu městem. Na dvou kilometrech vzniknou podél zámkové dlažby nové přechody, osvětlení a dopravní značení. Cena není zanedbatelná, půjde o 12,1 milionu korun. Město chce rozhodující část nákladů, až 85 procent, zaplatit z příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury. Práce by měly začít v polovině letošního roku. Radnice má v plánu uvolnit ze svého dva miliony. Ten první letos a druhý v příštím roce, kdy mají práce skončit. Výsledná cena je vysoká. Jenomže třeba jen nové odvodňovací žlaby, které jsou dnes nutností, si vyžádají čtyři miliony korun. Hluk v těchto dnech chystá výběrové řízení tak, aby práce mohly začít na začátku léta.

Spojovací krček

Od ledna letošního roku se už žáci základní školy nemusí při přecházení školního dvora do tělocvičny přezouvat. Díky spojovacímu krčku se děti dostanou do tělocvičny „suchou nohou“. Stavbu zhotovila firma pana Stanislava Vlka.

Odpady - třídění

Poplatek za svoz odpadu bude v Hluku nadále 550 korun ročně. Jedinou změnou místní vyhlášky je nakonec jen úleva pro ty, kteří dočasně žijí jinde a za svoz platí v místě přechodného bydliště. Aby se tak stalo, musí předložit doklad o zaplacení poplatku od příslušného obecního úřadu. Už v loňském roce Hluk doplácel na dotovaný svoz částku 200 tisíc korun. Je potřeba lidi naučit lépe třídit odpad. Největší částka, kterou specializované firmě město platí, je totiž právě za třídění. V popelnicích stále končí věci, které tam nepatří.

Povinná instalace měřičů tepla

Do rozpočtu města na rok 2015 byla zahrnuta částka 100 tisíc korun, která je určená na povinnou instalaci měřičů tepla v obecních bytech. Město má ve svém vlastnictví už pouze jeden panelákový byt. Další byty jsou nekomerční. Hluk vlastní  osmatřicet takzvaných chráněných bytů a šestnáct sociálních bytů. Společně s panelovým bytem tak jde o celkem pětapadesát bytových jednotek, které nyní dostanou nové měřice. Práce začnou už v únoru a specializovaná firma nainstaluje celkem 198 měřičů.

Finance
Hluk měl před koncem roku 2014 na celkem čtyřech aktivních bankovních účtech přes 12 milionů korun, nesplacené úvěry představovaly částku 9,988 milionu korun.
Díky příznivé finanční situaci bylo rozhodnuto předčasně splatit úvěr, ze kterého se financovala klíčová stavba roku 2014, kterou byla rekonstrukce víceúčelové sportovní haly. Smlouva umožnila předčasné splacení úvěru bez dalších poplatků a sankcí, město proto uvolnilo bance celkem 7,132 milionu korun.

Uzávěrka silnice. Na začátku května 2015 se cesta do Hluku řidičům ještě více zkomplikovala.
Na rekonstrukci silnice směrem z Ostrohu navázala úplná uzavírka frekventované spojky do Boršic u Blatnice (silnice III/4958). Zcela neprůjezdnou se stala silnice z Hluku do Boršic. Důvodem byla přestavba mostu poblíž Boršic, který experti označili v přehledu hodnocení číslem 6, což v překladu znamená velmi špatný stav. Potíže byly především s nosnou konstrukcí. Celkem 6,8 kilometru dlouhý úsek, na kterém se renovoval most, zůstal neprůjezdný až do posledního srpna.
Doprava byla po dobu výstavby převedena na objízdnou trasu v Hluku po silnici II/495 směr Dolní Němčí, dále II/498 směr Slavkov a I/54 směr Boršice u Blatnice o celkové délce přibližně 12 kilometrů, a to včetně vozidel integrovaného záchranného systému. Pro pěší zřídil zhotovitel na návodní straně mostu provizorní lávku.

Miss sestra

Kateřina Hájková z Hluku postoupila mezi desítku finalistek pátého ročníku soutěže Miss sestra. Šestadvacetiletá sestřička z nefrologie a dialýzy Uherskohradišťské nemocnice se sice vrátila domů bez korunky, ale už samotný postup do finále byl vítězstvím, vždyť byla první vyslankyní Uherskohradišťska v historii soutěže. Korunování nové královny bylo součástí 6. reprezentačního plesu sester - Sestry na sál v pražském Žofíně.

Stolní tenis

Hlucké stolní tenistky angažovaly posilu až z Běloruska a začíná se jim to vyplácet.  Osmnáctiletá Alina Nikitchanka potvrzuje pozici juniorské jedničky své země. Soupeřky doslova drtí, v šesti zápasech za Hluk sedmnáctkrát vyhrála a jen jednou odešla poražena. Iniciátorkou jejího hluckého angažmá je trenérka Andrea Botková. Alina zná hlucké herní prostředí velmi dobře, už tady hrála několik satelitních turnajů. Stolnímu tenisu se věnuje od svých osmi let. Žije v Bělorusku, na zápasy dojíždí. Cesta vlakem jí trvá kolem osmnácti hodin.

Ve sportovní hale Tělovýchovné jednoty Ostrava na Varenské ulici se na konci března konalo mistrovství České republiky družstev mládeže ve stolním tenisu. Mezi dorostenkami se ze zlaté medaile radovaly hráčky z Hluku, které v dramatickém finálovém utkání porazily obhájkyně titulu SKST Baník Havířov těsně 3:2. Úspěšného klání se účastnil trojlístek stolních tenistek: Stanislava Slezáková, Markéta Ševčíková, Klára Malíková 

Vinařský ples

Tradiční vinařský ples se 28. února 2015 konal v Hluku už posedmé. Zúčastnilo se ho kolem 1700  návštěvníků nejen z Moravy, ale také z Čech či Slovenska. V hlavním sále vyhrávali Kumpánovi muzikanti, které doplňovala dechová hudba Mistříňanka. V dalším sále se pak zpívalo i tancovalo s cimbálovou muzikou Grajcar z Dolních Bojanovic. Ta zahrála i hity poněkud nezvyklé, jako např. Bohemian Rhapsody od skupiny Queen či Jednoho dne se vrátíš z filmu Tenkrát na západě. S Grajcary se na jednom pódiu střídala také domácí cimbálová muzika Falešnica. Letos poprvé si návštěvníci plesu mohli poslechnout také CM Tulia, jejíž cimbalista pak vyměnil cimbál i za kytaru. Na své si přišli také milovníci folku, kteří mohli celý večer poslouchat country kapelu Lofoši.
Na vinařském plese samozřejmě nechyběla bohatá nabídka vín z vinařství Zlomek a Vávra. K ochutnání bylo osmdesát druhů vína různých ročníků, včetně archivních. Kdo si chtěl z plesu odnést kromě zážitků či vína i nějakou hodnotnou cenu, měl možnost hned několikrát. Tombola nabídla na pět set cen, z nich se losovalo sedm hlavních. Nejzajímavější byla cena speciální, kterou věnoval senátor Ivo Valenta, jenž převzal nad plesem záštitu.
Další možnost výhry se skrývala v osudí při losování anketních lístků, které diváci na plese vyplňovali. Největším lákadlem byla však hlavní cena - osobní automobil Opel Corsa, jehož výherce se losoval ze vstupenek.

Uctění památky obětí

Sirény v pravé poledne ve čtvrtek 5.3. připomněly v celé republice tragickou událost z úterka 24.2., kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář v uherskobrodské restauraci zastřelil osm lidí a pak i sebe (více o útoku zde). O pietě rozhodla vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Hlucký slavíček

3.3.2015 se na tvrzi uskutečnilo klání o Hluckého slavíčka. Dopadlo následovně:

Předškoláci
1. místo Matouš Jelének
2. místo Marie Hrdinová
3. místo Jiří Dohnal

1.-2. třída
1. místo Veronika Mátlová
2. místo Benedikta Kočí
3. místo Adéla Mitáčková, Lenka Mitáčková

3.-4. třída
1. místo Markéta Hrdinová, Karolína Fojtíková
2. místo Anežka Braunerová, Tereza Mitáčková
3. místo Magdaléna Mahdalová

Do poroty v tomto roce usedli paní Anna Maděričová (zakladatelka soutěže Zazpívej, slavíčku), Ing. Jan Šimčík, Ing. František Jelének a Dalibor Králík. Průběh soutěže divákům zpestřila cimbálová muzika při ZUŠ pod vedením Kateřiny Říhové.

Hucký bombóz

Na sedmý ročník přehlídky dětských cimbálových muzik přijali pozvání muzikanti ze ZUŠ Uherský Ostroh, Veselí
nad Moravou, Velká nad Veličkou, Uherské Hradiště, Kyjov a nechyběly ani tradiční hlucké čarodějnice.

Pákaři 

Extraligový finiš v jihomoravském Podivíně 14. března 2015 zcela ovládl tým pákařů Armwrestling clubu Hluk. Z 15. ročníku Podivín Open si přivezli sbírku 21 medailí (10-9-2) a naprosto po zásluze zvedli nad hlavu cennou trofej. Jako druhý klub v historii tak dokázali přerušit nadvládu pořádajícího oddílu.

Mistrovství České republiky v armwrestlingu, Praha - Radotín, 11.4.2015 Na jubilejním dvacátém republikovém šampionátu v pražském Radotíně vybojovali pákařští borci zpod hlucké tvrze deset mistrovských titulů! Třešničkou na dortu bylo vítězství v kategorii klubů. V hlavním městě se přitom představila jen šestičlenná minivýprava. Hlučané si na krk pověsili dohromady 15 medailí (10-4-1), přičemž královnou šampionátu se stala stejně jako před rokem Nikola Krůzová.

Pod vedením reprezentačního trenéra Dušana Tesaříka získali na Mistrovství světa v armwrestlingu v Malajsii začtkem října hlučtí borci tři cenné kovy. Jaroslav Štůsek se stal v kategorii Senior grand masters dvojnásobným mistrem světa a Václav Vaculovič v kategorii juniorů do 21 let na levou ruku přidal bronz.

Pákaři z hluckého Armwrestling Clubu získali v roce 2015 celkem 38 zlatých, 20 stříbrných a 8 bronzových medailí.

Senioři zahráli "Babičku"

V úterý 17. března 2015 se sice na seniorské besedě netancovalo, protože dobu postní je nutno ctít, zato si přišli na své milovníci divadelní múzy. K poctě 195. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové nacvičila paní Marie Křiváková s přáteli a jejich rodinnými příslušníky dramatizaci veleznámého románu Babička. Představení se setkalo s velkým zájmem a ohlasem.

Stanice ochrany fauny

V Hluku existuje  Stanice ochrany fauny Hluk (SOFH), která ke svému provozování dostala požehnání od ministerstva životního prostředí v únoru 2012. Jejím předsedou je čtyřiapadesátiletý Antonín Koňařík. Sokolnictví ho baví, dravce předvádí na svých ukázkách pro školy a širokou veřejnost na hradech, zámcích, hřištích ve vzdělávacích ústavech. Záchranná stanice čítá sedm dobrovolníků. Ti nejenže pracují s mládeží a vychovávají si své zástupce, ale s dravými ptáky aktivně létají a učí je lovit. Zajišťují péči všem druhům hendikepovaných živočichů volně žijících na území České republiky s výjimkou velkých šelem. Prvořadým cílem takové péče je návrat živočicha zpět do volné přírody.
Cesta Antonína Koňaříka k tomu nádhernému koníčku byla složitá. Musel složit myslivecké a sokolnické zkoušky a získat osvědčení o odborné způsobilosti osoby odpovědné za péči o hendikepovaná zvířata.  Ke zranění dravých ptáků dochází prý nejčastěji při jejich srážce s jedoucím autem. Velkým nebezpečím je také elektrické vedení, mláďata pak bývají zraněná jinými živočichy.

Jízda králů pojede Prahou

Svatojánské navalis je slavnost sv. Jana Nepomuckého, která se koná každoročně 15. května v Praze, v předvečer svátku světce. Metropolí prošla už řada průvodů, procesí nebo manifestací. Ale tohle zdi hlavního města ještě neviděly. Návštěvníci sedmého ročníku Svatojánských slavností Navalis uvidí na vlastní oči unikátní moravský zvyk. Do Prahy totiž zavítá Jízda králů, starobylý pohanský obyčej, který je možné spatřit už jen ve vsích na Slovácku a na Hané. Jízdu doprovodí dvě stovky lidí z Hluku a Kunovic, kteří  půjdou v průvodu v tradičních slováckých krojích. Ve středu 25.3. jela delegace za Slovácka domlouvat bližší okolnosti květnové jízdy králů. Přijal je i kardinál Dominik Duka.

Malované vajíčko

V neděli 29.3. 2015 proběhla na památkových domcích už dobře osvědčená, oblíbená a hojně navštěvovaná akce, tradičně nazvaná Malované vajíčko. Zúčastnění se dozvěděli, či si přinejmenším zopakovali, jak uplést žilu, namalovat vajíčko či nazdobit beránka. Zájem byl velký a celková atmosféra vynikající.

Velikonoce - 5.-6.dubna

Jarní svátky roku 2015 byly studené. Sněhové přeháňky se střídaly s vykukujícím sluníčkem, teploměr ukazoval 7 stupňů, foukal studený vítr. Počasí, které vládlo, bylo dokonale aprílové. Návštěvníkům nedělního koštu slivovice ovšem nevadilo a pondělní šlaháče naštěstí také neodradilo. Na koštu slivovice vyhrál vzorek Martina Křižana - starosty Města.

Velký úspěch Cimbálové muziky ZUŠ Hluk

Mladá, rozvíjející se Cimbálová muzika ZUŠ Hluk vznikla teprve v roce 2013 z dětí navštěvujících hluckou pobočku základní umělecké školy (ZUŠ). Od samého začátku ji vede umělecká vedoucí Kateřina Říhová.
Hned jak  děti získaly jistotu a rozšířily svůj repertoár, začaly společně vystupovat. Osvědčily se zejména při doprovázení vystoupení nejmladších folklorních souborů při jejich vystoupeních.
V letošním roce se CM rozhodla poměřit sily s ostatními cimbálovými muzikami a zúčastnila se Soutěže cimbálových a hudeckých muzik. Hned v prvním, okresním kole, které se konalo 5. března, byla CM velmi úspěšná. Děti získaly 1. místo s postupem do krajského kola, které se uskutečnilo 27. března 2015 v Uherskem Ostrohu, kde opět zvítězily ve své kategorii. Celostátní kolo proběhlo 7. května v Mikulově a mladí muzikanti dokázali, že umí hrát. Jejich nadšení bylo obrovské a vítězství přesvědčivé.
Kateřině Říhové s přípravou muzikantů pomáhal celý kolektiv ZUŠ Hluk. Dle jejich slov má na vítězství CM velký podíl František Říha, jenž upravil dvě skladby, které zaujaly svým  odlišným, modernějším pojetím. Další úpravu dělala Marcela Trtkova z CM Ženičky.

Hlucké mažoretky

Sportovní hala v Hluku hostila v sobotu 18. dubna oblastní a zemské kolo Moravy a Slezska klasických mažoretkových sól a duí. Více jak 150 závodnic soupeřilo o postup na mistrovství ČR, které se bude v květnu konat v Hronově nad Doubravou. Maraton vystoupení se uskutečnil v celkem čtyřech disciplínách: sólo hůlka, duo hůlka, sólo rekvizita a duo rekvizita a čtyřech věkových kategoriích. Domácí mažoretky měly celkem osm postupových želízek v ohni a všechna dokázaly proměnit v postup. Prvenství získaly Kateřina Dufková a Kristýna Prajzová v kategorii duo junior starší a Klára Nováková v kategorii sólo senior. Stříbrnou pozici vybojovala Aneta Ševčíková v kategorii sólo junior starší, bronzovou pak Michaela Marková a Tereza Dostálová v kategorii duo junior starší. Na šampionát dále postoupily Pavlína Pučíková v kategorii sólo junior mladší a Vendula Marková v kategorii sólo senior.

Do Italského Lignano Sabbiadoro vyrazily na konci září hlucké mažoretky spíš sbírat zkušenosti než významná ocenění. Nakonec ale oslnily porotu a získaly titul mistryň Evropy 2015 a to pod vedením trenérky Venduly Markové.Ta protentokrát nahradila Petru Prajzovou, která je na mateřské dovolené. Mistryně Evropy pro rok 2015: Alžběta Mořická, Aneta Ševčíková, Anna Habartová, Barbora Ilíková, Beáta Jančová, Iveta Kopečná, Kateřina Dufková, Kristýna Prajzová, Markéta Jančová, Michaela Marková, Monika Maňáková, Veronika Michalčíková, Natálie Žůrková, Nikola Huspeninová, Pavlína Pučíková, Simona Hanáčková, Simona Mošťková, Tereza Dostálová, Tereza Kadlčková.

Hlucké mažoretky  - Vznikly v roce 1998. V současné době mají kolem stovky členek rozdělených do sedmi skupin podle věku. Na svém kontě mají už řadu úspěchů nejen v rámci České republiky, ale i na evropské úrovni.  Patří mezi ně také:

2010 - vicemistryně Evropy + 2x mistryně ČR
2011 - mistryně Evropy + mistryně ČR, vicemistryně ČR
2012 - Mistryně Evropy + mistryně ČR, , vicemistryně ČR
2013 2x II.  vicemistryně Evropy + 2x  mistryně ČR, II.  vicemistryně ČR
2014 - II.  vicemistryně Evropy + mistryně ČR, II.  vicemistryně ČR
2015 - mistyně Evropy + mistryně ČR

Den země

V rámci Dne země a akce Ukliďme Česko se v sobotu 25. dubna sešlo takřka 30 Hlučanů, z toho 9 dětí a pustili se do úklidu potoka Okluky. Zúčastnili se: celý folklorní soubor Okluky, přípravka fotbalového oddílu i s vedoucím, Dravci Hluk, rybáři a široká veřejnost. Jejich zásluhou je nyní potok čistý.

Pietní vzpomínka

U příležitosti 70. výročí osvobození Hluku a u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války, pozvaly farnost a město Hluk občany na mši svatou, která se uskutečnila ve čtvrtek 7.5.2015 v kostele sv. Vavřince v Hluku. Po ukončení mše svaté proběhla u pomníku padlých krátká pobožnost se vzpomínkou na padlé. Promluvil starosta Města ing. Martin Křižan.

40 let od založení Domu dětí a mládeže

Dům dětí a mládeže v Hluku byl založen 9. května 1975 u příležitosti 30. výročí ukončení II. světové války. Jeho náplní je zájmové vzdělávání a mimoškolní aktivity.
To znamená naplňování volného času dětí, mladých i ostatních zájemců formou pravidelné činnosti kroužků, příležitostných akcí pro členy kroužků i širokou veřejnost, táborů, soustředění, soutěží, prací s talenty a metodické činnosti. Za 40 let své činnosti navštěvovalo dům dětí a mládeže v 981 kroužcích více jak 13000 členů. Bylo uspořádáno bezmála 5000 různých akcí pro 207000 účastníků. 350 táborů a vícedenních soustředění se zúčastnilo téměř 11000 osob.

Medaile pro pana Antonína Ratajského

Plukovník Jiří Železný, předseda Československé obce legionářské na Praze 6, předal 6. května 2015 Antonínu Ratajskému Pamětní medaili III. stupně „Československé obce legionářské“. Panu Ratajskému byla medaile udělena za zásluhy o obnovu a šíření legionářských tradic. Je jediným, komu se do roku 1989 podařilo samotnému navštívit Zborov – místo, na kterém v roce 1917 českoslovenští legionáři vyhráli bitvu a ztratili řadu svých členů. V úctě k padlým hrdinům a ke stému výročí vzniku legií vyrobil Antonín Ratajský, coby uznávaný mistr kovářský, pamětní podkovu se znakem Československé obce legionářské, kterou předal 5. května 2015 v Kroměříži při slavnostním aktu oslavujícího ukončení 2. světové války a vznik legií.
O nebezpečné cestě Ant. Ratajského napříč bolševickým Ruskem se můžete dočíst ve třetím čísle Hluckých  novin 2007.

Marie Lekešová - 80 let

19. května 2015 se dožila 80 let paní Marie Lekešová. Když v roce 2011 vydala svou knihu receptů na hlucká jídla, netušila, že se stane  bestsellerem. Od knižního křtu uběhly čtyři roky. Během nich se prodalo čtrnáct tisíc výtisků. V průběhu čtyř let uvařila Marie Lekešová nespočet jídel, byla pozvána k  ukázkovému vaření v ekologickém centru v Hostětíně, ve Slováckém muzeu a stala se hostem několika besed v Městské knihovně v Kyjově. Byl o ní natočen také jeden z dílů populárního televizního pořadu Folklorika. Hlucká kuchařka“ poskytuje totiž nejen návody k vaření, ale také  informace o způsobu života,na který se už pomalu zapomíná.

Divadelní představení souboru BUMBÁC - Divadelní soubor Bumbác se svou vedoucí paní učitelkou Hanou Jackivovou odehrál v neděli 10. května v Boršicích u Buchlovic muzikálovou hru Ať žijí duchové. Představení se setkalo s velmi kladnou odezvou.

Hlučané a jízda králů na slavnostech Navalis v Praze

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a “Pražana” Svatého Jana Nepomuckého a mají třistaletou tradici. V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku světce, aby vyslechli hudbu provozovanou na Vltavě a viděli velké množství atrakcí. Proč by tedy na tuto pouť nemohli přijet věřící z Moravy a přivézt s sebou to nejlepší co mohou ukázat?

Počasí bylo velmi nejisté, ale po všech pesimistických předpovědích se nakonec 15. května vyloupl den jako malovaný. Praha byla prosluněná a už před desátou hodinou lákala dechovka a lehký odér koní všechny kolemjdoucí na Mariánské náměstí, kde se chystala show, jakou současní Pražané ještě v ulicích města nespatřili. V poledne, když už byli koně dokonale nazdobeni, pozdravila průvod u magistrátu primátorka Adriana Krnáčová a radní pro kulturu Jan Wolf. Poté přešli poutníci i koně přes Palackého most na Čertovku, kde se pozdravili s pražskými gondoliéry. Následoval senát a parlament. Před Senátem přivítal poutníky jeho místopředseda Zdeněk Škromach a před Poslaneckou sněmovnou její místopředseda Petr Gazdík.  Někdejší starosta  obce Suchá Loz se dostavil v kroji, zanotoval si se svými krajany několik písniček a pozval je do Sněmovny na pohoštění. Po oficiálních vystoupeních pokračovala cesta ke Katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Tam Kardinál Duka požehnal koním i jezdcům a vyslechl prosbu, ať pomůže dostat papeže Františka na Velehrad. Po slavnostní Mši Svaté pak  zamířilo procesí přes Karlův most na Křížovnické náměstí, kde na schodech kostela sv. Františla z Assisi proběhla závěrečná bohoslužba.

Souběžně s jízdou králů probíhala na Křížovnickém náměstí u Karlova mostu přehlídka našich folklorních souborů. Vystoupení měla velký ohlas, spouště japonských fotoaparátů jen cvakaly!
Sluší se poděkovat organizátorům. Na domácí půdě při Dolňáckých slavnostech to takhle náročné nemají. Zřejmě ne vše vyšlo podle jejich představ, bylo zřejmě i hodně zádrhelů. Je ale štěstí, že divák většinou vidí jen to pěkné. Nerváky, které cloumají pořadateli, se jich zpravidla nijak nedotknou.
Ve vyvolávkách jezdců mnohokrát zaznělo ujištění, že jízdu králů udržíme a v pořádku předáme dalším generacím. Věřme a doufejme, že tento slib nevyzní naplano. Všichni krojování, kteří se Navalis zúčastnili, přispěli velkou měrou k jeho plnění. I jim patří velký dík, protože jejich účast na letošních slavnostech nebyla rozhodně žádnou procházkou růžovým sadem. Jisté však je, že to stálo za to. Jak mnozí prohlásili, taková událost se totiž dá prožít jen jednou v životě. V rámci účasti na slavnostech Navalis předvedli Hlučané v sobotu 16. května jízdu králů i v Zahradě Kinských.

Poselství z minulosti

Při opravě hlavního kříže na hřbitově byla v jeho podstavci  nalezena skleněná schránka obsahující dva svitky papíru - očividně vzkaz od předků. Ve středu 27.5.2015 odpoledne byla na městské radnici v Hluku tato schránka oficiálně otevřena. Kromě představitelů vedení města byli přítomni i zástupci rodiny Hájkovy, která opravu kříže z velké části financuje. Na prvním svitku byl následující text:

Tento kříž byl náhrobním pomníkem zemřelého faráře hluckého Matouše Kretschmera, konsistorního rady, narozeného 1794 a zemřelého 1879 v Hluku. Kříž tento po vykopání kostí byl použit za hlavní kříž a deska obrácena dovnitř.

Dne 27. dubna 1934 žili v Hluku tito representanti úřadů, jichž podpisy respektive razítka následují:
Obecní rada - starosta Antonín Pospíšek a obecní tajemník František Hrdina

Škola - František Hořínek

Farní úřad - Ignác Černík

Lékař - MUDr. Josef Motyčka

Rolnická záložna - Antonín Pospíšek (byl zároveň starostou i účetním záložny)

Poštovní úřad - Jiří Vláčil

Zvěrolékař Mikulec

Prodejna obuvi Baťa

Drogerie - Jiří Horňák

Obchod smíšeným zbožím Josef Šumpolec

Obchodníci Jan a Anna Krpalovi

Obchodník Antonín Vaškovic

Hlucké koupele Antonín Bachan

Kovář Tomáš Sadílek

Mlynář Hubert Jaša

Správa polesí

Spolek starousedlých podílníků v Hluku

Četnická stanice v Hluku

Druhý svitek papíru byl poškozený a v podstatě nečitelný. Datum na jeho konci se ale rozluštit podařilo. Byl uveden opět rok 1934. Hned na místě bylo  rozhodnuto, že bude učiněn pokus dát listiny restaurovat a konzervovat.

Historické prameny uvádějí, že kříž na hřbitově zhotovený Ernstem Melnitzkým pochází z poslední čtvrtiny 19. století. Objevením dotyčných listin se tento údaj zkonkretizoval. Zemřel-li konsistorní rada Matouš Kretscher v roce 1878, byl kříž vyroben po tomto datu jako jeho náhrobní pomník.

Matouš Kretschmer působil v Hluku v letech1839 – 1878. Nechal postavit v roce 1840 dříve vyhořelé hospodářské budovy. V r. 1854 byla provedena generální oprava kostela, poněvadž se ukázalo významné poškození klenby. Za jeho působení v roce 1842 byl zrušen hřbitov kolem kostela.

Sochař a kameník Ernst Melnitzký (autor kříže) se narodil 4. listopadu 1838, zemřel 6. dubna 1889 v Olomouci. Je např. autorem kříže v Hranicích z roku 1864, sochy Ježíše Krista v Olomouci z roku 1864, v letech 1869–1879 restauroval spolu s Franzem Kottasem olomoucký Edelmanův palác, v letech 1874–1886 kostel sv. Mořice v Kroměříži, ale především v roce 1879, po 45 letech od poslední opravy, restauroval monumentální olomoucký sloup Nejsvětější trojice.

Sportovní odpoledne pro děti

V pátek 26. června proběhlo v Hluku ve sportovní hale a na stadionu "Sportovní odpoledne pro děti". Za sladké odměny plnily děti úkoly na jednotlivých sportovištích a také si mohly zaběhnout závod na 400 metrů se starostou města Hluk Ing. Martinem Křižanem. V doprovodném programu vystoupily  hlucké mažoretky, Hančini hopsálci a hlucký Popdance. Připraven byl také skákací hrad, přehlídka hlucké Stanice ochrany fauny, malování na obličej a dětská diskotéka.
Organizace celé akce se na jedničku zhostily Sport Hluk, p.o. a TJ Spartak Hluk, o.s. - patří jim velký dík

Legendy hlucké muziky

Asi každá generace má kapelu, která provázela její mládí. Hlučtí příšlušníci různých věkových kategorií měli v pátek 3. července vzácnou možnost zavzpomínat na mladá léta a čas malin nezralých prostřednictvím setkání s muzikanty své doby.
Vystoupily Synchron, Gaston Rock, Lord a Merlin. Vše se odehrálo v parku u tvrze. O akci byl obrovský zájem, určitě i proto, že počasí přálo.

Synchron
Skupina Synchron je Hlučanům dobře známá, ale už málokdo ví, že své první zkušenosti sbírala v kolektivní hře
v mladé dechovce, která tehdy vznikla v Hluku pod vedením pana Jana Krsičky, což bylo někdy kolem roku 1964.
Na začátky kapely zavzpomínal František Říha: Hráli jsme repertoár klasické dechovky, což nám mnohým přišlo
málo, tak jsme začali přemýšlet nad muzikou modernější. Tak vzniklo první seskupení MINNEP (začáteční písmena profesí), hrající pop music, asi v roce 1966. S nástupem na vojnu se všechno změnilo, po vojně chuť do taneční muziky stále byla. Dechovka se již znovu v té podobě nevzkřísila, vznikla však skupina Lán (1969–70), z muzikantů bydlících na Láně (Jan Plaček, Zdeněk a Miroslav Křivákovi, jejich sestra Marie, Laďa a Mira Lekešovi, Stanislav Vlk). Vývojem se přerodila do kapely Synchron. První platnou koncesi k produkci získala v roce 1971 na tzv. přehrávkách amatérských kapel, čímž získala možnost veřejně vystupovat. Zajímavé období (asi od roku 1990) muzika prožívala v podobě rozšířeného obsazení na 11 muzikantů, čímž vznikla varianta Synchronu – Húlava, malá dechovka. Část repertoáru tvořila taneční muzika v malém (bigbeat) i větším (bigband) obsazení, ale také dechovka, kdy muzikanti využili znalosti hry na několik hudebních nástrojů, což náramně obdivovali
posluchači zejména v Rakousku, kam muzika poměrně často jezdívala.  V tomto obsazení (František Říha – klarinet, saxofon, Jiří Mitáček – klarinet, saxofon, Stanislav Vlk – kytara, saxofon, zpěv, Antonín Daněk – trubka, Jiří Dohnal – trubka, Antonín Turčín – pozoun, baskřídlovka, Jan Jurásek – pozoun, baskřídlovka, Rostislav Mitáček – kytara, akordeon, Zdeněk Křivák – baskytara, tuba, Vít Habarta – bicí) se ukázala i na Slováckém festivalu dechových hudeb. Dnešní Synchron hraje v obsazení Jiří Dohnal – trubka, melafon, Jiří Mitáček – klarinet, saxofon, Stanislav Vlk – saxofon, zpěv, František Říha – klávesy. Právě toto jádro muzikantů působilo ve všech podobách Synchronu od roku 1971, což je ojedinělé, až raritní. Léta je skvěle doplňuje zpěvačka Miroslava Novotná. Tak se posluchačům představují třeba 11 let společně s Moravankou na populárním Sportovním plese v Hluku, Rodičovském plese, na kulturních akcích v Rakousku, Holandsku, Francii. Zvládli roli předskokana pořadu Marie Rottrové a Petry Černocké. Účinkovali v pořadu ČT „Neděle v klubu“, snažili se pobavit svatebčany několika generací, zahráli k náladě i do skoku návštěvníkům plesů, mysliveckých nocí, hodových zábav.

Gaston Rock

Na přelomu roku 1985–1986 došlo k zániku původní kapely GASTON a její činnost byla ukončena. V roce 2008
oslovili bývalí členové country skupiny Promile Kamil Bachánek a Radim Směšný bývalé členy kapely Gaston Jaroslava Skýpalu, Víťu a Pavla Habartovy, aby společně s nimi spolupracovali na původních skladbách této kapely. Jaroslav Skýpala tuto výzvu přijali a do kapely s sebou přivedl i svou dceru Veroniku jako mladou, nadějnou zpěvačku. Současné složení kapely: Mirek Tureček – zpěv, Veronika Skýpalová – zpěv, Kamil Bachánek – baskytara, Radim Směšný – sólová kytara, Jaroslav Skýpala – doprovodná kytara. Bratry Habartovy vystřídal za bicími Petr Baček. V současné době kapela aktivně nevystupuje vzhledem k zdravotním problémům současného bubeníka.

Lord

Začátky rockové skupiny přiblížil Michal Fanta: Rocková skupina LORD vznikla v roce 1984. Založili ji čtyři kamarádi a spolužáci z hlucké základní školy. Začátky byly skromné. Dvě akustické kytary sovětské výroby,
místo bicích souprava plastových kýblů, místo činelů pilové kotouče. Zkušebnou nám byla ponurá sklepní místnost. Až později místní, v té době dům pionýrů a mládeže, poskytl místo ke zkoušení a navíc pořídil elektrické harmonium (Delicia mini s kvalitním aparátem z NDR značky Vermona). Kapela Lord byla ovlivněna novou českou rockovou hudbou, které jsme přizpůsobili celý svůj repertoár sestavený výhradně z vlastní tvorby. Skládal jej Víťa Svadbík a Petr Bachan. Dotvoření už bylo vždycky kolektivní dílo. Jelikož v té době nemohla veřejně vystupovat skupina, která neměla přehrávky, vystupovali jsme na akcích domu mládeže, pod který jsme patřili a kde jsme zkoušeli. Potom jsme asi 2x hráli několik písniček jako hosté na zábavě skupiny GASTON (to není Gaston Rock – oni převzali po nich pouze název). S Marií Plačkovou jsme hráli divadlo Výtečníci, kde jsme představení zabezpečili po hudební stránce. Měli jsme ještě několik vystoupení na soukromých akcích. Takový trochu underground. Hráli jsme od roku 1984 do 1987 a zajímavé je, že po celou dobu se sestava kapely nezměnila: Petr Bachan – kytara, zpěv, Vít Svadbík – baskytara, zpěv, Martin Plaček – klávesy, Michal Fanta – bicí. Název vznikl, když jsme hráli na sportovní hale v Hluku na maškarním dětském plese pořádaném domem mládeže a konferenciérka se ptala, už když jsme stáli na podiu, jak se jmenujeme. No a my jsme název ještě neměli a Martin Plaček, jehož vzor byl Jon Lord z Deep Purple, řekl LORD a už to bylo. Byli jsme ovlivněni novou rockovou vlnou, proto je naše hudba ovlivněna Slávkem Jandou a ABRAXAS, skupinou TANGO s Mírou Imrichem a skupinou JASNÁ PÁKA.

Merlin

Pod tímto názvem Merlin hraje od roku 2004. Zakládajícími členy byli Víťa Habarta, Martin Lekeš, Pavel Mitáček,
Laďa Lekeš a Marie Mitáčková. V roce 2006 ve studiu ve Zlíně nahráli CD s názvem JE NĚCO VÍC. Při natáčení CD vystřídal na postu bubeníka Víťu Habartu jeho bratr Pavel. V roce 2012 došlo k obměně členů kapely, kdy kytaristu Martina Lekeše nahradil Mirek Martinek – rodilý Hlučan žijící v Kunovicích a Víťu Habartu Jan Migota z Velké nad Veličkou – do té doby bubnující v country WESTERN.

Rekonstrukce náměstí

V pondělí 20. července 2015  začala v Hluku klíčová a občany asi  nejsledovanější akce roku. Započalo se s  rekonstrukcí náměstí, která si vyžádá 11,373 milionu. Tuto částku z 85 procent zaplatí fond EU.  Hluk vlastně klasické náměstí  nemá. Běžně se za něj ale považuje přirozený střed obce, kde nejbližší okolí tvoří obchodní centrum s městským úřadem, školou a kostelem naproti. Všechny objekty stojí kolem ulice Hlavní.
Od pondělí 3. 8. 2015 byla omezena doprava na náměstí v Hluku. Byla řízena semafory. Zároveň stanoviště autobusů bylo přemístěno mimo náměstí, obě zastávky však zůstaly u  Hlavní ulice. Ve čtvrtek odpoledne 3. září 2015 byly přerušeny stavební práce. Důvodem přerušení  byly  úpravy v projektové dokumentaci. Projektová dokumentace byla navržena na základě JDMZK (Jednotná digitální mapa Zlínského kraje). Ve skutečnosti byly mezi touto mapou a skutečným stavem rozdíly až 30 cm. Tyto rozdíly (především výškové) nedovolily firmě TUFÍR pokračovat dále na stavbě. Po zaměření se projektová dokumentace opravila a práce mohly  pokračovat.

Každá rekonstrukce přináší sebou nějaké problémy a nejinak tomu bylo v tomto případě. V projektové dokumentaci nebyly  zahrnuty některé vícepráce. Např. - anglické dvorky u ZŠ, přeložka telefonního kabelu, neexistující splašková kanalizace ze ZŠ směrem k náměstí, špatný odvod dešťových vod z prodejních stánků a ZŠ směrem k náměstí, existence jímky (septiku) pro MěÚ, existence jímky (septiku) pro obchodní dům vedle fary, nalezení staré kamenné studny o průměru 180 cm před obchodním domem vedle fary, další studny před prodejnou Jednoty, chybějící kanalizace pro odvod dešťových vod z hlavní komunikace a jako perlička znovuobjevení staré zděné kanalizace vedoucí z náměstí směrem k Penkovu dvoru.
Předpokládaný konec  akce měl být  4. prosince,  Vzniklé komplikace jej odsunuly až na konec roku.

Výročí svazu hluckých zahrádkářů

V letošním roce oslavil svaz hluckých zahrádkářů své výročí. Je tomu právě padesát let, kdy byl spolek zahrádkářů zaregistrován pod názvem Místní organizace ovocnářského a zahrádkářského svazu v Hluku. Historie spolku je však bohatší, jeho základy vycházejí z Ovocnářského spolku (založen v roce 1929) a z Vinařské besídky, pobočky Zemského vinařského spolku, založené v roce 1933. V té době spolek obnovoval a zakládal ovocné sady. Hlucký zahradník Šimon Vaškovic zde učil zájemce štěpovat nové odrůdy na ovocné stromy. Rovněž objednával odrůdy ze šlechtitelské stanice ke zkvalitnění ovoce v hluckých zahradách a sadech ve Starých horách, Babích horách, Prašnicích a dalších. Byla obnovena vinařská tradice, pěstitelé vysadili nové vinice novými odrůdami hroznů. Po roce 1948 došlo k regulaci spolkové činnosti a drobná zemědělská činnost byla sdružena do Československého svazu zahrádkářů, jehož činnost postupně slábla. V roce 1964 zakládá třináct mužů a tři ženy Místní organizaci ovocnářského a zahrádkářského svazu v Hluku. 20. 12. 1964 bylo zvoleno představenstvo organizace, jejímž předsedou se stal František Straka, místopředsedy František Libosvár a Jan Janča, jednatelem Šimon Vaškovic, pokladníkem František Turčínek a hospodářem Matěj Štefaník. V tento den byly také odeslány přihlášky k provedení registrace na okrese, kraji a Zahrádkářském svazu v Praze, aby od nového roku 1965 vešla tato organizace v život. Ze zápisu zahrádkářské kroniky se dovídáme, že 3. listopadu 1965 byly objednány ovocné stromky, 300 q rašeliny a cererit za 185 Kč/q, dále sadbové brambory a cibule sazečka 100 kg. Na zakoupení sadbového materiálu a hnojiv si půjčovali peníze od členů. Vykoupeno bylo 54 q česneku a jablka padanky. Tyto služby prováděli zahrádkáři pro všechny občany Hluku. Ve snaze podpořit vzniklou organizaci navrhlo Zemědělské oddělení národního výboru založit zahrádkářské osady v trati Dolní drahy nad bývalým Svedrupem (dnešní Niob). Pozemek měl přes 2 ha a byl majetkem tehdejšího Městského národního výboru. Pozemek zahrádkáři vyčistili, upravili a oplotili. Vzniklo zde 34 zahrádek a začali s výsadbou stromů a zeleniny. K obdělání půdy si zahrádkáři postupně zakoupili starší traktor, pluh a menší vlečku. Lisování jablek se provádělo u pana Huspeniny u dolního kříže. Zahrádkáři se nestarali pouze o své zahrady a vinohrady, ale zapojovali se také do společenského a kulturního dění v Hluku. Pořádali košty vína, společenské plesy ve spolupráci se Svedrupem (kožedělné družstvo), bál na tři dupy, pochovávání basy; účastnili se brigád v akci Z – stavby obecního úřadu, školky, sportovní haly, obchodu vedle fary, smuteční síně apod. Pro své schůzky si na Drahách vybudovali spolkovou budovu. Pořádali zde přednášky a ukázky roubování, chemické ošetřování ovoce a zeleniny, také dny otevřených dveří s harmonikou a opékáním klobás, což přispívalo k přátelství mezi občany. Na vlastní náklady a z cihel z bouračky vybudovali společenskou místnost a studnu.
V době největšího rozkvětu měl spolek 212 členů a 3 kolony na Drahách, Babích horách a Paligru. Zahrádkáři provedli opravu pálenice, která byla v havarijním stavu, od obecního úřadu pak dostali povolení k pálení. Za účelem zbudování nové pálenice, moštárny a sušárny rozebrali brigádníci i hájenku u cihelny, hasičskou zbrojnici ve Psinci a Hájkův dům „u járku“ na horním konci – cihly oškrabali a odvezli na dvůr pálenice a čekali na povolení moštárnu postavit. Nebyl jim však přidělen pozemek na stavbu objektů. V Hluku tak zůstává pouze pálenice, moštárna a sušárna ovoce čeká na své postavení. V průběhu let byla zrušena zahrádkářská kolona Babí hora. Také poslední kolona Drahy je nyní rušena městským úřadem, který před zahrádkami upřednostnil výstavbu rodinných domů. Současní členové, kterých je nyní 91, hledají nové místo pro své zahrádky.
První výstava ovoce a zeleniny se konala první dva říjnové dny roku 1966 ve velkém sále na tvrzi. Od té doby se výstavy konávaly nepravidelně, až postupně zanikly. Jejich pořádání bylo obnoveno v roce 2008, v posledních letech jsou výstavy pořádány ve spolupráci s místními včelaři.

V září letošního roku se konal další ročník Výstavy ovoce, zeleniny a květin. Současně jsme vzpomněli 50. výročí od vzniku Zahrádkářského svazu v Hluku. Fotografie činnosti a kopie zaregistrování byly rovněž v prostorách výstavy. I když v letošním roce bylo velké sucho a vysoké teploty, které ovlivnily růst rostlin, přesto se na výstavě
sešlo 345 vzorků výpěstků hluckých pěstitelů. Výstavu navštívilo 225 občanů a 228 dětí z mateřské a základní školy. Byly vystavovány pokojové rostliny, kvetoucí zahradní i letničky, bonsaje, kaktusy a široký sortiment ovoce a zeleniny. Včelaři předvedli své produkty‘ a ukázky ze života včel. Výstavu zpestřily děti z mateřské školy svými
krásnými výtvory a rovněž se postaraly o kulturní program výstavy. Vystavené vzorky tradičně putovaly do mateřské školy a do domu seniorů.

Fotbalisté triumfovali v Plané nad Lužnicí

V sobotu 1. srpna se na fotbalovém hřišti v Plané nad Lužnicí odehrál 4. ročník turnaje O pohár města Planá nad Lužnicí. Kromě domácího týmu TJ Sokol Planá nad Lužnicí se fotbalovým fanouškům představily v zápasech hraných na 2 x 30 minut týmy TJ Sokol Sezimovo Ústí, 1. FC Jistebnice a náš tým TJ Spartak Hluk, který je partnerským městem domácího týmu.
První semifinále obstaraly celky Plané a Sezimova Ústí. Hosté poločas o gól vyhráli, jenže Planá nakonec dvěma góly otočila. Ve druhém souboji o postup do finále jsme se střetli s Jistebnicí, kdy už po poločase jsme vedli 4:0 a nakonec zvítězili 5:0 (Bihári 3, Jurásek, Miroš pen.) a bez problémů postoupili do finále. Třetí místo získal po devítigólové přestřelce Sokol Sezimovo Ústí.
Ve vyrovnaném finále jsme nakonec urvali výhru 3:1 (Bihári, Martiš, Miroš) nad domácí Planou nad Lužnicí a získali tak druhé turnajové vítězství. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Josef Fojtík, nejlepším hráčem turnaje Radek Bihári.

Hody 2015 - program

pátek -            17.30 mistrovské utkání mužů ve fotbale Hluk-Březolupy
                          18.00 pozitivní obrazy Miroslavy Svojsíkové
                          20.00 park u tvrze: Huménečko z Lipova, po něm skupinu Fragment, která
                           bude hrát k tanci
                        -  20.00 na památkových domcích beseda u cimbálu - Varmužova CM
                        -  20.00 na stadioně VSP Band a DJ Iron
sobota -           10.00  košt vína na památkových domcích
                         - 10.00 v malém sále na tvrzi výstava k 10. výročí činnosti seniorů
                         - 16.00 v parku u tvrze hlucké dětské folklorní soubory
                         - 20.00 večer v parku u tvrze: pásmo FS Okluky "Kudy teče voda"                                                  
                         - 22.00 hodová veselice Muzikanti z jižních Čech a CM Babica
neděle  -       - 10.30  slavnostní mše v chrámu sv. Vavřince - zazněla Missa Solemnis in C
                            op. 265 českého autora Roberta Führera
                        - 14.30 v parku u tvrze 44. Slovácký festival dechových hudeb - hráli:
                            Svárovanka, Kameníkovi muzikanti, Šarovec, Záhorienka, Šohajka,
                            Muzikanti z jižních Čech
                          - 20.00 promítání filmu ze slavností Navalis v Praze s hluckou jízdou králů

Z pohádky do pohádky

Pohádkové putování se uskutečnilo v sobotu 29. srpna 2015. Start byl u tvrze a kolem potoka vedla pak pohádková stezka na památkové domky. Lákavé atrakce čekaly na děti i v zahradě mateřské školy a cíl byl u koupaliště, kde si účastníci mohli opéct špekáček. Počasí přálo až příliš - teploměr ukazoval 31 °C

Hlucký den v Plané nad Lužnicí

V rámci Svatováclavských hodů se konal ve spřátelené Plané nad Lužnicí v sobotu 26. září 2015  Hlucký den. Hluk se prezentoval výstavou  jednotlivých typů hluckých krojů, fotek ze slavností a jízd králů a také ochutnávkou vín. Přestože počasí nebylo ideální, účast byla hojná a akce měla úspěch.

Odhalení Boží muky - neděle 4. října

U zrodu myšlenky postavit Boží muka, byly  bolestné vzpomínky na událost konce II. světové války. V noci z 25. na 26. dubna 1945, chtěla  ustupující německá armáda znesnadnit postup ruských a rumunských jednotek. Rozhodla se proto zlikvidovat v Hluku dva silniční mosty a to v Boršické ulici přes potok Okluky a malý most na Činčavě, přímo před domem č.p. 91, kde bydlela rodina Jana a Anny Hájkových. Bohužel, výbuch zničil nejen most, ale i Hájkův dům. Hrůzu z té poslední válečné noci a ztrátu svého rodného domu pociťovala asi nejvíce nejstarší Hájkova dcera Marie. Otec tehdy s podporou rodiny a spoluobčanů dům znovu vystavěl, ale pak onemocněl a brzy zemřel. Když později zemřela i jeho manželka, byl celý dům i se zahradou Městským úřadem Hluk vykoupen, aby na tomto místě s novým parcelním č. 142 mohla být vybudována pěší stezka spojující Hlavní ulici s oblastí Vyšohradu a Zabartoníčí.
Z lásky a úcty ke svým rodičům se Marie Hájková rozhodla postavit muku, která by i v budoucnosti připomínala tento osud nejen potomkům celé Hájkovy rodiny. Je přesvědčena, že tato Boží muka přinese nejen duchovní hodnoty, ale i potěšení všem obyvatelům Hluku i náhodným turistům, jdoucím po této stezce.
Odhalení Boží muky proběhlo v nedělůi 4. října 2015.

Misijní neděle v Hluku

V neděli 18.10. se slavila ve farnosti spolu se světovou církví Misijní neděle a také 60. narozeniny hluckého rodáka otce Jana Vianeye Dohnala. Při mši svaté děti farnosti přinášely obětní dary s prosbami za misionáře a misionářky na celém světě. Odpoledne proběhla modlitba k Panně Marii za mír a misie. Krátký dokument určený dětem je zavedl na Srí Lanku a mezi děti z tamnějších sirotčinců. Hry připravené skautkou Barčou (Mihalkovou) dětem umožnily s trochou fantazie procestovat všechny kontinenty.

P. Jan Maria Vianney Dohnal OFM (narozen 13. října 1955 ) Narodil se v Hluku v domě č. p. 106 na ”Činčavě” v rodině Jana a Marie Dohnalových. Poté co se vyučil nástrojařem, pracoval tedy v Autopalu jako nástrojař. Dále pak studoval při zaměstnání a pravidelně navštěvoval večerní mše svaté ve františkánském kostele v Uherském Hradišti. Tam poznal lidi, kteří velmi ovlivnili jeho duchovní zrání. Po maturitě v roce 1977 a absolvování základní vojenské služby (v Bratislavě a v Chebu) se již do Hluku nevrátil. V únoru 1980 vstoupil do noviciátu, poprvé oblékl františkánský hábit a přijal nové–řeholní jméno Jan Maria Vianney. Samozřejmě všechny tyto kroky byly tajné. V prosinci 1987 přijal P. Jan Dohnal jáhenské svěcení a v červnu 1988 pak kněžské svěcení. Veřejnou primicii v Hluku měl až v květnu 1990. Při provinční kapitule v květnu 2000 byl ve věku pouhých 45 let zvolen provinčním ministrem františkánské provincie v Čechách a na Moravě.

Lampiónový průvod

V pátek 23. října uspořádalo rodičovské sdružení při Základní škole v Hluku tradiční Večer broučků a světlušek - průvod s lampióny. Sraz byl u mateřské školy v Zelnicích, ukončení pak na stadióně. Tam na děti čekala zábava, vystoupení mažoretek a občerstvení.

Barmánská rodina Nguntual

Na horním konci, v místech, kde se odbočuje do ulice Za Mlýnem, stojí dům  č. 449, který patří do majetku města. V něm bydlí rodina z Myanmaru (Barma). Jedná se o šestičlennou rodinu, která v České republice žije od 4. 11. 2009.
Otec Nguntual Kep Hnin se narodil 16. 2. 1960. V současné  době pracuje ve firmě, která má sídlo v bývalém závodě Sport.  Matka Nguntual Nniang Bov se narodila 25. 10. 1962 a pracuje rovněž ve firmě, která má sídlo v bývalém Sportu.  Nejstarší dcera Nguntual Jang Hnem je narozená 8. 6.1992 a doposud pracovala ve výrobně knedlíků u Katariny Šimčíkové. Nyní je nezaměstnaná a je vedena na úřadě práce. Druhá dcera Nguntual Sandy Siang se narodila 22. 9. 1996 a je ve II. ročníku Stojanova gymnázia na Velehradě.
Chlapec Nguntual Thum Tang, kterému v Hluku říkají Athang, se narodil 1. 1. 1998 a je doposud žákem základní devítileté školy.  Athang hraje fotbal za dorost.Je rychlý, technicky vyspělý a jako první v České republice střídá jako žák ZŠ i v I. hluckém mužstvu v I. A. třídě. Poslední člen rodiny Nguntual David Tham je narozený 25.2. 2000 a nyní navštěvuje 8. třídu ZŠ v Hluku. Fotbal hraje za žáky, kde patří k oporám mužstva.

Propagace Hluku a Slovácka v USA

V době, kdy většina rodičů a prarodičů doprovázela své děti v tradičním průvodu broučků a světlušek, proběhla na hlucké tvrzi v pátek 23.10.2015 od 17:00 do 18:00 velmi zajímavá událost.
V přímých vstupech proběhlo on-line vysílání do internetového rádia CRN, které vysílá pro USA, Bahamy a Panenské ostrovy a denně ho může poslouchat 11 milionů domácností. V té chvíli se malý sál hlucké tvrze stal vysílacím studiem. Reportáže a živé vstupy moderoval prezident internetového radia Mike Horn a viceprezidentka Jennifer Horn. Oba reportéři z radia CRN strávili na Moravě celý týden a pro svoji práci a vysílání shromáždili materiál z Luhačovic, Vizovic, Zlína, Kroměříže, Starého Města, Mikulova, Valtic, Blatničky, Květné a hlavně z našeho města Hluk.  Celou akci zorganizovala paní Mgr. Ladislava Kotačková, která letos v létě strávila dva měsíce v USA. Celý region Moravy, ale i samotné město Hluk spolu s Jízdou králů, propagovala v USA na tolik, že reportéři CRN (na doporučení ředitele Czechtourismu v Los Angeles pana Kačerovského, kterého tam Ladislava Kotačková osobně oslovila a získala pro spolupráci) nakonec podnikli návštěvu do ČR, ale tentokrát ne jen do Prahy, ale právě na Moravu.
Velké poděkování patří Františkovi Jelénkovi, který s manželkou reportérům připravil prohlídku památkových domků a zároveň Petrovi a Markétě Jelénkovým, kteří reportérům v domcích vše vysvětlovali a později v živých vstupech mluvili za Hlučany. Poděkování patří také Františkovi Angerovi za jeho výklad v hlucké pálenici. Bezproblémové internetové spojení s USA zabezpečila firma DAT. Do příprav na vysílání se zapojilo mnoho dalších hluckých nadšenců. Po úspěšném odvysílání reportáží a přímých vstupů se malý sál začal zaplňovat hosty, které pozvala paní Kotačková. O příjemnou atmosféru se postarala CM Falešnica a FS Okluky. Živé vysílání z Hluku je možno si pustit zde:    http://crntalk.com/podcast/wcmp/2015/wcmp-10-23-2015.mp3

Hlučanka Barbora Mihalková navštívila Japonsko

Barbora Mihalková je aktivní skautkou. V létě se zúčastnila Světového skautského jamboree v Japonsku. V listopadu uspořádala na hlucké tvrzi besedu nejen o jamboree, ale také o Japonsku. Narodila se v roce 1995, v současné době studuje obor Speciální biologie na Masarykově univerzitě v Brně. Má ráda cestování a turistiku, zvířata (má dva psy), knihy a dokumentární filmy, pečení a vyrábění domácí kosmetiky.

Žáci hlucké ZŠ navštívili Londýn

V pondělí 2. listopadu 2015 se 40 vybraných žáků ze 7. až 9. ročníku Základní školy Hluk vydalo na zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt do Londýna, který jim byl odměnou za jejich snahu a dobré výsledky v hodinách anglického jazyka. Platili si pouze vstupné do památek, atrakcí a své vlastní nákupy. Celý zájezd cestovní kanceláři Alpin-Tour, s.r.o., která zvítězila v řádném výběrovém řízení, uhradila škola penězi získanými na základě žádosti z Evropského sociálního fondu přes Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jednalo se o projekt z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – Zvyšování kvality ve vzdělávání.

Hlučané zazářili v soutěži mladých chemiků

V soutěži Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2014/2015 se probojovali do regionálního kola 4 Hlučané: Nikola Válková, Andrea Kubešová, Lukáš Křižan a Ondřej Hanus. Do laboratoří Střední průmyslové školy v Otrokovicích odjeli bohužel jen tři, Lukáš Křižan se pro nemoc nemohl zúčastnit.
Skupinka Hlučanů si vedla znamenitě. Páté místo obsadila Andrea Kubešová, druhá se umístila Nikola Válková. První místo vybojoval Ondřej Hanus, a stal se tak nejlepším chemikem v regionu.
Své vynikající znalosti získali hlučtí žáci pod vedením učitelky Mgr. Blance Hipčové.

Nocování ve věži

Jako každoročně, tak i letos připravil dům dětí pro malé odvážlivce  na večer před dušičkami nocování ve věži. Přišli ti, kteří se nebojí, přišli ale i ti, co se bojí rádi. Opět byly strašidelné historky u svíček, ale letos čaroděj Merlin přemohl strašlivého draka a tak přinesl jako dar v číši jeho krev. Tou ti nejodvážnější ve sklepení tvrze zpečetili svoji odvahu a nebojácnost.

E M I L - Koza paní Ježibaby  7. listopadu se na sokolovně odehrála premiéra pohádky "Koza paní Ježibaby", kterou nacvičil loutkoherecký soubor EMIL. Zájem byl obrovský, část publika se musela improvizovaně  usadit na schůdcích 

EMIL = Energické Matky Inspirované Loutkami

29. listopadu proběhl v parku u tvrze vánoční jarmark. V doprovodném programu vystoupil folklorní soubor Liborčan ze spřáteleného slovenského města Nemšová. V 17 hodin byl slavnostně rozsvícen hlucký vánoční strom. Ten samý den se konaly vánoční dílničky na domě dětí a mládeže (DDM).

6. prosince přijel na památkové domky Mikuláš a obdaroval všechny hodné hlucké děti. Zároveň byla otevřena výstava betlémú a vánočních pohlednic.

11. prosince vládla v základní škole slavnostní atmosféra. Po náročných přípravách děti opět uspořádaly vánoční dílničky. Do vyzdobených prostor obou budov školy přicházeli rodiče s dětmi i široká veřejnost, aby si ve škole vyrobili nebo zakoupili vánoční ozdoby. 

Celostátní výstava poštovních holubů

O víkendu 12. a 13. prosince se konala v hlucké sportovní hale dvoudenní celostátní výstava poštovních holubů. Expozice návštěvníkům ve dvanácti soutěžních a šesti ukázkových kategoriích předvedla vše, co je v České republice v této oblasti momentálně nejlepší. Na výstavu dodalo po čtrnácti nejlepších holubech každé z 33 oblastních sdružení, které momentálně v České republice fungují. Celkem bylo vystaveno zhruba 550 poštovních holubů, včetně těch nejlepších ve svých kategoriích. Takovou přehlídku úspěšných letců si nechaly ujít davy návštěvníků. Ti se často nezdráhali ujet desítky kilometrů. Vždyť celostátní výstava je nejvýznamnější akcí pro všechny chovatele, je to jakési vyvrcholení sezóny.

BUMBÁC - Taneček přes dvě pekla - 12. a 13. prosince 2015 sehrál hlucký divadelní soubor vedený paní učitelkou Hanou Jackivovou pohádku Taneček přes dvě pekla. Představení se setkalo s obrovským ohlasem. Roční přípravy, které premiéře předcházely, byly znát. Kromě hereckých výkonů pohádka diváky okouzlila výraznými kostýmy, kulisami a především hudbou. Se vším pomáhali osvědčení a divadlu věrní odborníci. Kostýmy zhotovila obětavá Marie Pekarovičová. Na výrobě kulis se podíleli mnozí, největší zásluhy však má Jaroslav Žandovský. Působivou hudbu zkomponoval Radovan Říha. Po technické stránce se naplno angažovali Štěpán Mitáček a zvukař Jan Mitáček.

17.12. se odehrál ve velkém sále na tvrzi Vánoční koncert ZUŠ, 18. prosince se na sportovní hale konala vánoční besídka s kouzelníkem Jiřím Hadašem.

Výstava betlémů - Jaroslav Kupec má rád tvorbu Mikoláše Alše, líbí se mu také obrazy Josefa Lady a Jana Weniga. Téměř před padesáti lety (v roce 1968) vyšel v časopise Květy papírový betlém od Mikoláše Alše, který si pan Kupec z pochopitelných důvodů zakoupil. Poté začaly postupně vycházet betlémy od Josefa Lady, Jana Weniga a Marie Fischerové-Kvěchové. Tak začala vznikat sbírka betlémů, kterých má Jaroslav Kupec asi kolem sta. Převážně jsou papírové, ale najde se mezi nimi i betlém keramický, nástěnný a dokonce figurkový. Prohlédnout si je Hlučané mohli  v průběhu prosince na památkových domcích, kde je vystavoval vůbec poprvé.

V rámci vánočního programu se 19.12. konal v kostele sv. Vavřince adventní koncert. Na programu byla vážná duchovně zaměřená hudba. Na půlnoční mši předvedl hlucký chrámový sbor  pod vedením Davida Štefaníka "Venkovskou vánoční mši" Edvarda Schiffauera. Během vánočních svátků a na Nový rok měli Hlučané možnost  prohlédnout si v kostele hlucký betlém. 

ČERNÁ KRONIKA

Špatně upevněná přepravka s polévkou stála za vážnou nehodou, která se stala koncem dubna na cestě z Hluku do Dolního Němčí. Mladá žena převážela ve fabii polévku a víc než cestu kontrolovala její umístění. Při průjezdu levotočivou zatáčkou se přestala pořádně věnovat řízení a dostala smyk. Auto vzápětí vjelo přímo do ovocného sadu. Mezitím se však několikrát otočilo přes střechu. Žena utrpěla naštěstí jen lehké zranění, se kterým byla převezena do Uherskohradišťské nemocnice.
Škoda na autě byla přibližně 60 tisíc korun. Při nehodě došlo k poškození dvou ovocných stromků, jejichž cenu majitel vyčíslil na tisíc korun. Na místě zasahovali i brodští hasiči.

Únik plynu - Obyvatele Boršické ulice v Hluku vystrašil koncem rychlý příjezd hasičů. Jejich zásah si po 14. hodině vynutilo poškození plynové přípojky. Jednotka musela ulici uzavřít a po změření koncentrace plynu v okolních domech také evakuovat dva dospělé a dvě děti. Po příjezdu pracovníků pohotovostní služby plynárenské společnosti hasiči nejdříve provizorně utěsnili narušené potrubí. Následně pak asistovali při utěsnění vedení. To se podařilo až po několika pokusech. Zásah skončil až před půl čtvrtou odpoledne.

Na důvěřivost doplatila začátkem listopadu pětasedmdesátiletá žena  z Hluku. Dvojice podvodníků ji obrala o devatenáct tisíc korun. Kolem třetí hodiny odpoledne u domu seniorky zazvonili muž se ženou. Představili se jí jako zástupci společnosti E-ON s tím, že s ní potřebují vyřešit nějaké nesrovnalosti. Aniž by se jí nějakým způsobem legitimovali, důvěřivá seniorka je pozvala dovnitř domu. Oba se usadili v kuchyni a než začali cokoliv řešit, žena je ještě ze slušnosti pohostila. Poté jí oba začali vysvětlovat, že má u společnosti za poslední dva roky nedoplatek, který činí devatenáct tisíc korun. Dokonce jí ukázali dokumenty, které byly pro seniorku téměř nečitelné. Slušně vypadající dvojice na ni ovšem zapůsobila tak, že jim na vše přikývla a byla ochotná částku zaplatit. Zeptala se, jestli jí společnost pošle nějakou složenku, aby mohla dlužnou částku zaplatit. Na to muž řekl, že potřebují hotovost a zda by si ji mohla nějak obstarat. Proto se seniorka vydala na poštu. Mezitím se ve dveřích potkala s vnukem, kterého poslala dovnitř za návštěvou. Vnuk s nimi setrval do té doby, než se vrátila s penězi. Ve chvíli, kdy se žena vrátila, vnuk odešel domů. Dvojice si převzala devatenáct tisíc, aniž by vystavila jakýkoliv doklad o převzetí, a odešla směrem k místní škole. Vnukovi byla celá situace velmi podezřelá. Proto vše doma řekl rodičům. Ti vše oznámili na policii.

Statistika obyvatel města Hluk za rok 2015
Počet obyvatel k 31. 12. 2015 - 4 333 obyvatel
Narození 38 dětí (19 chlapců, 19 dívek)
Úmrtí 37 obyvatel (16 mužů, 21 žen)
Přihlášení k trvalému pobytu 33 obyvatel
Odhlášení 55 obyvatel
Počet svateb (na území města) 15 (11 před římskokatolickou farností, 4 před městským úřadem)