Zápis Josefa Dufky

1941

Začátkem roku přijel sem nový farář místo zemřelého faráře Namyslova. Přijel za četnické asistence, protože ho tady lidé nechtěli a vyhrožovali mu. Chtěli, aby tady zůstal farářem p. Ignác Černík, který byl velice dobrý kněz. Přes veškeré žádosti a prosby občanů byl ustanoven jiný.

Jarní práce se opozdily Napřed byly mrazy a potom deště a mokro. Setí začalo až 7.dubna. Všechny jarní práce jsme podělali brzo a připravujeme se na stavbu přední části domu. Vozíme cihly z cihelny. Cementu máme 10 q. Dřevo na vazbu jsme vzali od Vlka, laty jsme si nařezali ze svého dřeva. Na Hrabině jsem dostal koupit smrk a ten jsme v Brodě pořezali na desky a laty. Nežli jsme se stavbou začali, dalo to moc práce a chození. Rozumáři na obci nám chtěli stavbu znemožnit a žádali, abychom couvli 7,5 metru od silnice. Konečně po měsíci tahanic se to udělalo jen o 1,60 m. Všecky cihly a hlínu na stavbu jsem odvozil s jalůvkou. Byla stelná a velice silná. Stavba šla rychle. Ze záložny jsme si ale museli vypůjčit 10 tisíc mimo peněz, které jsme měli. Seno už jsme vozili na nové hůry.

Počasí bylo mokré. Pršelo na setí, přede žněmi a pršelo i o žních. Poslední obilí jsme odvezli 15. srpna. Potom pršelo zas, až v září udeřilo sucho, že se nedalo set.