Zápis Josefa Dufky

1948

Po naléhavých žádostech a prosbách bylo dne 5.ledna do Hluku dodáno 150 kg rybího tuku, něco málo lněného semene, trochu turkyniska, které však bylo plesnivé a několik vagonů slámy.

Všichni spoléhali s velkou nadějí, že nastávající rok bude lepší než ten minulý. V zimě stále pršelo, hned déšť, hned sníh a zima byla velice mírná. Zvláště od vánoc až do 25. ledna bylo tak teplo, že lidé chodili bez kabátů. Až koncem února se citelně ochladilo. 15. března se začalo set. S kravama málokdo jezdil. Téměř všechny byly postižené měknutím kostí, takže týdně hynulo 4 až 6 krav.
Na jaře se ukázalo, co všecko v zemi zůstalo. Ovsihy vylezlo všude až hrůza, ohnice i jiné zoly velice moc. Obilí však nijak neroste, protože už je zas sucho.
Bouřky šly většinou od hor a žádná nešla sem. Pokaždé popršelo na jiné straně a v Hluku jenom velmi málo. I za to jsme byli vděční. Rži se ztratily hned před jarem, sežraly je housenky můry osenní. Žita nerostla a ječmeny už vysychaly. Také na řepě je letos velice moc škrobáků (brouků), jací tady nikdy nebyli. Každou řepu, hned jak vyleze, sežerou během jednoho dne. A řepné semeno není nikde k dostání. My jsme si objednali 7 kg a poslali nám 1,40 kg. Lidé dávají za všechno vinu nové vládě, kterou máme od února.

V křížové dny se světil nový kamenný kříž v Rovných polích na křižovatce na Lúcké cestě. Dala ho tam postavit Kateřina Podlásková vdaná v Blatničce na poděkování za uzdravení z nevyléčitelné nemoci. Starý dřevěný kříž byl odstraněn. Byl to kříž umělecky vyřezávaný, jakých bylo v celém okolí málo, ale byl už celý shnilý.

Koncem dubna byl konečně namontován obecní rozhlas a tak od května přestalo bubnování. Koncem června bylo dokončeno kostkování silnice v Uličce od fary po most. Za mostem se dodělává kanalizace a kostkovat se proto bude až po jejím dokončení. Silniční spojka od horního mlýna po Rozpadliny byla zbudovaná do konce června zásluhou komunistických brigádníků, kteří na ní pracovali několik dní zadarmo. Přidali se k nim i další Hlučané-nekomunisté. Dokončuje se také stavba silnice až do místa, kde má stát továrna za hřištěm. Zatím se tam nic nestaví, jsou tam jen hromady navozeného štěrku.

30. května byly volby, ale jenom do sněmovny. Volena byla jenom jedna kandidátka. Volby tajné nebyly, takže se lidé chtíc nechtíc vystavili nebezpečí pronásledování a šikanování, pokud by kandidátku sestavenou komunisty do urny nevhodili. Mě bylo volební právo odňato, opět bez udání důvodu (komunistický režim neodpouštěl účast v legiích).

V obci pořád vládne akční výbor, který nikdo nevolil, který se utvořil sám letos v únoru. Jsou to jenom komunisté. Lidi jsou nespokojeni a reptají. Na různé slavnostní průvody zemědělci nechodí, ani své domy při takových příležitostech nezdobí prapory. Dělají to pouze někteří a je jich málo. Jinak se všeho účastní jen komunisté. Ti mají svobodu, my máme útisk.

1. července byla v naší obci vyhlášena všeobecná pracovní povinnost pro všechny muže od 16 do 65 let na stavbu továrny ve Šraňkoch. Hned následující den šel dobrovolně pracovat národní výbor. Protože však jich bylo málo, bylo na odpoledne povoláno ještě 15 lidí, mezi nimi jsem byl nucen jít i já. Každý si měl zadarmo odpracovat 10 hodin. Tedy nové zavedení roboty, která byla před 100 lety zrušena. Kdo má koně, musí jet i s nimi a čas se mu počítá trojnásobně. Práce jde pomalu, protože nikdo do ní nemá chuť.V Uličce dokončují kanalizaci
a nemají litinových poklopů. Rozhlas hlásí, aby lidé nosili starou litinu, ale nikdo nic dát nechce.

Dne 4.července byla slavná primiční mše svatá novokněze Vavřína Mitačka. Mnoho lidu bylo přítomno i z dalekého okolí. 26 děvčat bylo v pentlení a více než 200 v kroji a ve věnečkách. Chlapců také mnoho. Celý týden potom dával novokněz lidem požehnání.

Pršelo 3 dny v kuse. Na Boží tělo ani průvod nebyl, protože pršelo. Už jsou obavy, že bude deštivo i o žních. Je 21.července a žně ještě nezačaly. Kontingent obilí však už je předepsán. Obec má odevzdat 44 vagonů. Lidé jsou z toho celí dolekaní, většina si z toho ale nic nedělá. „Dáme až co nám ostane,“ říkají. Stejně se všude mluví jen o válce, která prý brzo začne. Z obchodů mizí zboží, nic není k sehnání.Plátno už se dostane koupit jen na zvláštní povolení a to dávají komunisté jen komu chtějí, jen svým lidem. Říká se, že mnozí z nich dostali po 20 metrech a potom to za draho rozprodávali. Také penězům už lidé nevěří. Je veliká sháňka po drobných, každý je schovává. Při minulé výměně totiž drobné kovové peníze zůstaly platné. Obchodníci jezdí a shánějí zboží, ale většinou marně. Jan Kožík č.43 a Martin Nemrava č.2 prodávají jen střižné zboží, jiné jim bylo odňato. Krpalka zas střižné prodávat nesmí.

Dne 10.července bylo vyhlášeno, aby kdo chce, podal si přihlášku na zkonfiskovaný majetek V. Mitáčka č.22 (Vavřinec Mitáček byl obviněn z kolaborace s Němci). Nikdo však si přihlášku nepodal, jen jeho manželka. Komunistická strana od únorového převratu a dokonce už od převratu r. 1945 operovala s tím, že bude parcelovat Penkův statek a Penkovi že se nenechá nic. Tím získala hodně členů, zvláště když v březnu t.r. akční výbor prováděl soupis žadatelů kolik kdo chce měřic půdy. Teď však přišlo od ministerstva nařízení, že statek přebírá stát pro výzkumnou zemědělskou stanici. Komise se hned pohádaly a ta parcelační se rozešla nadobro.

V sobotu před sv. Annou dne 24. července v 5 hodin odpoledne přišlo náhle tak hrozné krupobití, že byly na dvorech, na ulicích a v humnech celé hromady ledových krup. Úroda obilí byla v některých polích úplně zničena. Kroupy byly veliké jak ořechy a padaly hustě 10 minut. My jsme měli také rozbitý ječmen, žito bylo poškozené méně. Ovoce na stromech, které kroupy nesrazily, zůstalo potlučené a hnilo.

Protože bylo počátkem léta pořád chladno, žito bylo velice snětivé. Při mlácení bylo černé jak od sazí a do mlýna se mohlo zavézt až když jsme ho oprali v bečce.

Po žních se začala kostkovat silnice v Antonínské ulici. Objíždělo se podle potoka a Klebetovem anebo k bývalé váze.

Továrna ve Šraňkoch dosud není ani pod střechou, práce jde pomalu. Bachanovi letos znárodnili pilu a dluh mu chtějí nechat. Nějak si to prý ale vyběhal, takže nakonec převzali i dluh. On tam zůstal jako vedoucí, později jen spoluvedoucí.

V sobotu večer 4. prosince se roznesla zpráva, že v neděli ráno budou veliké prohlídky, že sem na to dojede 100 četníků a komunistů. Lidé tedy uklízeli a schovávali, někteří nahonem i černé prasata v noci zabíjeli. Nebylo však nic. Až ve středu 8. a 9.12. tu byla kontrola, ale volají lidi jen na národní výbor a tam po každém chtějí, aby předepsaný kontingent dodal. Každý ze strachu před prohlídkama něco slíbil a hned to musel také dodat do družstva. Na škodu způsobenou krupobitím se nebere žádný ohled, vem kde chceš, jenom dej!

Začátkem prosince při schůzi místního národního výboru se prý jednalo o tom, aby členové komunistické strany se zřekli veškeré vlastní půdy a utvořili kolchoz. Při té schůzi se však velice pohádali a dokonce i pobili. Celá věc zůstala zatím odložena.