Zápis Josefa Dufky
1950
Od 1. ledna je znárodněna Horňákova drogerie. 17. ledna se vydávají šatenky a podepisují se dodávkové smlouvy. Mnozí odmítají podepsat, že to není žádná smlouva, když je k tomu člověk nucen. Po čtyři dny je voláno na okresní národní výbor do Hradiště denně asi 100 lidí, kteří vloni všecko nedodali. Dostávají buď pokutu anebo to musí dodat letos. Na letošní rok je všem předpisováno veliké množství ječmene a nikdo to nechce podepsat.
Fabiánská zima, které se bojí i cikáni, je letos pořádná. Na Tři krále byly hvězdy a snad budou tedy i brambory. Na sv. Vincence netekla voda kolajama a snad se nebude sbírat sláma pod jeslama. A vůbec - v lednu hodně mrzne a sněží, načež prý úrodný rok běží.
Na obecní úřad už si odnesli z fary i matriky, ale dlouho tam nikdo nechce jít k oddavkám a proto slibují prvnímu zaplacenou šatenku s 500 body a šicí stroj. Dostal to Žajdlík, co si bral 11. února dceru Jiřího Peprníčka na Láně.
13. února sepisovali stroje, traktory a mlátičky pro státní strojní stanici v Hradišti. Budou to prý vykupovat - ovšem bez peněz. 28.února měl každý vést krávy ke klasifikaci. Někteří vedli, mnozí nevedli, my také ne.
V týdnu od 26. února do 5. března tu byly misie. Lidé se jich zúčastnili ve velikém počtu, jako snad dosud nikdy. Jsou to misie zvlášť významné, že se konají v milostivém roce. Pouze několik zatvrzelců v kostele nebylo. Jeden z misionářů, páter Zeman míval zvlášť pěkné kázání.
8. března byla schůze pro založení JZD v Hluku. Dostavilo se jen 7 lidí. Neujednalo se nic.
14. dubna byly zrušeny všecky kláštery, mužské i ženské. Kněží, řeholníci i řeholnice byli z příkazu vlády zařazeni do práce. Ti, kteří nešli dobrovolně, byli dáni na nucené práce.
25. června začala válka v Koreji a komunisti tam vítězí.
2. července byl úředně nařízený svátek a jelo se na Velehrad. Svatý Otec z Říma ohlásil, že kdo se této pouti dobrovolně zúčastní, ten se automaticky vylučuje z církve katolické. Z Hluku jich tam jelo asi 20 - vesměs komunisté. Konala se tam i jakási mírová oslava a pořádali to kněží, kteří spolupracují s komunisty.
22. a 23. července se provádí zápis dělníků do zdejší nové továrny (Autopal).
V noci ze 24. na 25. července 1950 přijeli komunisti sebrat našeho pana faráře Černíka. Hned se to rozneslo po obci a seběhlo se moc lidí, aby jim v tom zabránili. Přijela však posila dělnické milice a mezitím, co rozháněli Hlučany, pan farář zmizel. Jeden z milicionářů dokonce dvakrát výstražně vystřelil do vzduchu. To lidi velmi rozzuřilo, ale co mohli dělat? Svaz mládeže hlídal komunistům auta, aby jim je lidé nerozbili. Druhý den byla v kostele smutná mše svatá. Sloužil ji páter Josef Popelka a mnozí při ní slzeli.
8. září byl učiněn nový pokus o založení JZD. Byli svoláni nájemci pozemků na horních drahách, aby vstoupili do družstva, nikdo však nechtěl. Dostali proto ihned roční výpověď nájmu.
Podzim byl velice deštivý. 11. října byla poslední bouřka a potom se ochladilo a pršelo a sněžilo. Na státním statku měli ještě kopat řepu a 35 měřic erteplí. Za kopání řepy nabízeli rolníkům polovinu okrajků, ale málokdo šel. Volali i Dolněmčany, ale těch pár co přišlo, víc řepy ukradlo než nakopalo. Proto okresní národní výbor nařídil všem obchodníkům, živnostníkům a dělníkům z továren, že se všichni musí těchto prací zúčastnit, dle potřeby každý až 100 hodin. Také z Hradiště přivezli na nákladních autech úředníky a živnostníky. Někdy se pracovalo po celý den, ale mnohdy také vytrvalý déšt práci znemožnil.
I rolníci měli ještě kopat cukrovou řepu a také ji kopali v dešti, sněhu a blátě. Naposled se tak těžko řepa kopala v roce 1907. V půlce listopadu byly konečně tyto práce skončené. Cesty byly tak rozjezděné, že na mnoha místech nebylo možno ani projet.
V listopadu byl konečně založen přípravný výbor pro ustavení JZD. Každý večer volají po skupinách zemědělce na národní výbor a tam je přemlouvají, avšak bez výsledku. 10. prosince bylo ale JZD přece jen založeno a má prý 30 členů, ale ani jeden z nich není zemědělec. Předsedou byl zvolen Jan Malůš č.190.
20. prosince napadlo po kolena sněhu, ale na štědrý den se velice oteplilo a sníh roztál. Na Boží narození pršel teplý déšť. To už dlouho nikdo nepamatuje.