Zápis Josefa Dufky
1952
Lidé rozezlení neslýchaným útiskem a bídou nadávají všem členům národního výboru a zvláště předsedovi, kterým je Straka na Láně. Ten už začal mít obavy, aby ho někdo nepřizabil a proto začal přemýšlet jak se své funkce zbavit. K tomu se naskytla příležitost, když bylo zakládáno JZD. Postavil se ostře proti družstvu a za to byl vyloučen z komunistické strany a koncem roku 1951 zbaven i funkce předsedy NV. Na nový rok byl místo něho zvolen J.Jiřička z Uličky.
Ze zahraničí hlásili, že u nás padnou peníze a lidé hned kupovali, co se dalo, ale to už se vykládalo i loňský rok.
Krejčířům zakázali provozování živností a všichni měli vstoupit do jakéhosi družstva. Dílnu si nejprve upravovali na Šumpolcově hospodě, potom na Mikéskovém, až konečně šili u Hájka v Uličce, protože jich bylo málo. Ostatní šli raději někam do práce.
Ze zabíjačky se musí dávat už 7,5 kg sádla, dosud se dávalo 3,5 kg.
31. ledna se dávaly lístky na únor, kdo však neměl všecko splněné, nedostal nic. Mnozí shánějí vejce na dodatečné splnění dodávky, aby aspoň lístky na cukr dostali. Nespokojenost se šíří a dnem 1. února začali lidé stávkovat v dodávkách mléka. Také v továrně Autopal se ten den stávkovalo a vyslali odtud deputaci na okresní národní výbor se žádostí o přídavkové lístky. Stávka s mlékem za dva dni skončila a dělníci také nevyřídili nic.
V únoru začala zima a sněhové vánice. Sněhu napadlo přes půl metru a větrem se nadělaly velké závěje. V pondělí 18.2. se ani mléko nebralo, protože se nedalo odvézt. Na ulici byly naházené hráze sněhu 1,5 metru vysoké, v humnech 1 metr. Teprve začátkem března začalo teplem sněhu ubývat, ale jen velmi zvolna. Vydržel vlastně ještě celý březen, teprve 5.dubna se začalo se setím.
Od 20.3. se na obci provádí kontrola veškeré půdy podle archů, aby si někdo nemohl hlásit menší výměru než ve skutečnosti má.
Začátkem dubna se rozšířila zpráva, že chytili Bachana, jak někoho vezl přes hranice. Prý si tím vydělával a za převezení bral 10 až 30 tisíc. Brzo potom přijeli četníci a sebrali Františka Míška cementáře, také prý měl na tom podniku účast.
17. května je veliká zima, že se v poli nedá nic dělat, 18. byl do rána mrazík. Fazole úplně zmrzly. 19. a 20. května byl tak silný mráz, že led byl na prst silný. Turkyně zmrzly až do zemi, že tak nebyly nikdy zmrzlé. Zmrzla také řepa, brambory a všecko ovoce. V humně jsme udělali ohně, ale nic to nepomohlo. Vinohrady rovněž zmrzly na seno. 23. května byl opět silný mráz.
Bachan a Míšek měli v Hradišti soud. Bachan dostal doživotí a Míšek 12 roků.
11. srpna jsme vymlátili, úroda byla prostřední. Země je suchá jak cesta a horka strašlivé - až 50 stupňů, to jsem sám viděl na teploměru. Erteple, řepy a turkyně usychají až je hrozné se na to dívat. Dobytek není čím krmit, jen trochou suchého řepného listu. Teprve 7. září pořádně popršelo.
13. září zavřeli Jana Píšťka, úředníka MNV a sebrali mu mouku v 16 pytlích a 2 kýble sádla. Vystavili to všecko ve výloze bývalého Vaškovicova obchodu. Byl tam obraz jak křeček sedí na pytlích a měl Píšťkovu hlavu.
Cukrová řepa se mohla do cukrovaru vozit jen podle pořadních lístků a tak ji lidé ani nekopali. Čekali, až na ně přijde řada. 9. listopadu napadl sníh a uhodila zima. Řepa je v poli a zásoby v cukrovaře žádné. No, to je komunistická chytrost a to jejich plánování.
Od začátku listopadu jsou na MNV volány skupinky po deseti lidech a tam jsou lákáni ke vstupu do JZD. Dosud se však nikdo nedal.
6. prosince začala v Hluku nemoc dobytka zvaná slintavka. Ale taková slintavka dosud nikdy nebyla. Veliká horečka byla spíše příznakem nějakého tyfu. První případ se objevil u Silniců č. 698. Toho dne o 10. hodině byl hlášen zákaz shromažďování lidí jak v kostele tak v hospodách, přesto se však hrubá mše svatá ještě konala. Požehnání už nebylo. Zákaz ten byl na poledne přísně a důrazně opakován. Všechen dosud zdravý dobytek byl hned očkován a z domů, kde se nemoc vyskytla, nesměl nikdo ven. Nákup jim obstarával ustanovený nákupčí, který každý den obešel všechny postižené domy. Každý si musel na papír sepsat, co chce koupit, přiložit peníze a tašku dát ke vchodu do domu či do okna. V každém domě muselo být u vchodu nehašené vápno a u chléva také. Do vánoc bylo izolováno 70 domů a uhynulo 26 krav. Dál už se pak nemoc nešířila. Na Boží narození byly povoleny 3 mše svaté. Jitřní a ranní za ty, co jsou od Klebetova nahoru a hrubá pro Lán a okolní ulice, které byly slintavkou nejvíce zamořeny. Z domů, kde nemoc byla, nesměl jít nikdo.
Ze zabíjačky jsme museli odevzdat 9 kg sádla, protože jsme zabíjeli před vánocemi, tedy dvakrát v jednom roce. Do ledna jsme však čekat nemohli, protože prase přestalo žrát.
Letošní rok končí smutně. Byl suchý, úroda špatná, sena málo, erteplí ještě méně - mnozí nenakopali ani to, co vysadili. Obilí málo sypalo, turkyně zmrzly. Dodávky se ovšem splnit musely a lidem nezůstalo skoro nic.