Zápis Josefa Dufky

1953

Na Nový rok mohlo se zase jít do kostela protože od vánoc se žádný nový případ slintavky nevyskytl. 13. ledna byla ve všech postižených domech provedena desinfekce a obec byla otevřena.

Na únor už jsme lístky na cukr nedostali a kdo dostal, tak jen půl kila na měsíc.

Žádná kráva ani jalovice, která prodělala slintavku se nehodí více k chovu. Každé zůstala jako následek srdeční choroba a přestala dojit. Ukázalo se, že i někteří koně tu nemoc měli, zůstali chlupatí jak berani i přes léto.

Do 28. února má každý podat přiznání k zemědělské dani. Původně vláda slibovala, že žádnou daň platit nebudeme, ale po pěti letech se má platit znovu. My máme platit 700 Kč.

Volný cukr, který byl za 150 Kč se už nedostane nikde koupit, ani mouka. Chléb se prodává volně za 15 Kč kilo, na přídělové lístky za 3 Kč. Volné maso je možno koupit jen někdy v Hradišti za 200 Kč hovězí a 250 Kč vepřové. Družstevníci prodávali lidem něco ječmene a to za 2300 Kč za metrák. Napsal bych ceny některého zboží, ale skoro žádné se nedostane koupit. Boty na neděli diplomatky stojí 620 Kč, sametové kalhoty jsem koupil na volno za 1650 Kč.
V obchodech je všechno dražší, jen dobytek od lidí se stále vykupuje za 8 až 15Kč za kilo a těžká prasata za 30 Kč kilo. Za obilí platilo družstvo 300 Kč za metrák, brambory 120 Kč. Superfosfát stojí 360 Kč, struska 305 Kč, kainit 200 Kč, ledek a síran 600 kč za metrák. Žádná hnojiva ale nejsou k dostání, jen pro družstva a přitom vyhlásili, že máme mít vyšší úrodu než oni. Ministr zemědělství na sjezdu JZD prohlásil, že neexistuje dobrá nebo špatná půda, ale jen dobří nebo špatní hospodáři.

6. března přišla zpráva, že zemřel Stalin. V krátké době po něm zemřel náhle 14. března i prezident Klement Gotwald. Hned zas v lidech ožila naděje, že se stane něco převratného, ale nebylo nic.

Do 4. dubna má každý podat přiznání na domovní daň .Ta je také vysoká a platit není čím.

Průvod na vzkříšení byl zakázán.

V pátek 1. května byl svátek práce a 2.5. byla sobota. Vláda nařídila, že se bude světit sobota a neděle bude pracovním dnem. Lidé však světili i neděli, hrubá mše svatá se však nesměla konat.

23. května se zas rozšířila zpráva, že padnou peníze. Prezident Zápotocký ujišťoval v radiu, že se rozhodně nic takového nechystá. Přesto lidé kupovali co se dalo. Navečer 30. května bylo rozhlasem hlášeno, že peníze skutečně padly a že budou nové. Už několik dní se v obchodech neprodávalo nic jiného než chléb a kvasnice. 1. června už se v obchodech počítalo za nové ceny, tj. jedna k padesáti. 2. června začali na obci vyměňovat staré peníze za nové a každý dostal vyměnit pro rodinu 1 ku 5ti jen 300 korun, za které dostal 60 Kč nových. Ostatní peníze, ať už jich bylo jakékoliv množství, vyměnili jen 1 ku 50. Za padesát korun starých dali 1 korunu novou. Výplatu na pile jsem dostal za půl měsíce 1 ku 5 a za druhou půlku 1 ku 50 a tak se stalo, že jsem za druhou půli měsíce dostal 5 Kč. Vynahradili nám to ale zase tím, že jsme dostali dřeva fůru co jsme mohli naložit a uvézt.

Často prší a zuří bouřky, které ničí úrodu. Na celém Kyjovsku a v pohraničí lijáky braly s polí úrodu i s hlínou a nanášely to do nížin. Ožebračení a o peníze okradení lidé s hrůzou čekají, co ještě přijde. V Rusku sesadili ministra Beriu.

V srpnu udeřily horka, že v polích všechno uschlo.

Kolem 10. října byly několik dnů mrazy až 10 stupňů. Mnoho lidí už nemá vody ve studni a dovážejí si ji odkud to jen jde. U hasičského skladiště je studna, ale i tam to trvá 2 hodiny, než nateče lajta*26. Také v Žabincoch ještě voda trochu teče. Končí listopad a začíná už prosinec a deště nikde, sucho je takové, že už v zemi není ani vlažičky.

Provádí se odvody vojáků do 40 roků, odvedení musí jezdit do Hradiště na cvičení a auto si sami platit.

Začaly silné mrazy a prýzně*27 není pro sucho možno zakrýt. Obkládá se to jen hrudama a hnojem. Zaseté obilí je ubohé. Něco vzklíčilo noční rosou, vylezlo to a zapouštělo kořínek, ale pro sucho se kořínek nijak nezachytil a zůstává to tak. Ostatní zrno leží v zemi přes zimu nevzklíčené. Bůh jediný ví, co z toho bude. Častokrát foukal vítr od hor, slépky šly pozdě spat, kohouti kokrhali, krtice ryly, pavouci předli, hlísty lozily, měsíček byl v ohradě, houby rostly na hnoji, vlaky bylo slyšet jet za humny, mlha byla zrána, hory kouřily - to bývaly vždy předzvěsti deště, ale letos všechno zklamalo.

Komu přes jarní mrazy obstálo ovoce, pěkně dozrálo. Při pálení slivovice dávalo vědro kvasu až 10 litrů. Plat však je zvýšen, z litru slivovice se platí
50 korun. My jsme si jen trochu trnek (povidel) navařili, kvasu jsme neměli.

Letos byla postavena v Žabincoch poblíž sochy p.Marie kaplička a u ní vykopán rybníček na vodu, která měla protékat kapličkou a pohánět hrací stroj s mariánskou písní. Nebylo to od úřadů povoleno a teď to zakazují, ale už je to hotové. Původcem toho všeho byl Bartoň, který nyní jásá, jak se mu podařilo oklamat úřady.

8.prosince byl vyhlášen sv. Otcem svatý milostivý rok mariánský na oslavu 100. výročí prohlášení dogmatu o Neposkvrněném početí P.Marie. Tento milostivý rok začíná letos 8.12. a končí 8.12.1954.

Bývalý ruský ministr vnitra Beria byl spolu se šesti dalšími odsouzen k smrti zastřelením. Rozsudek byl proveden 23.12.

Tak končí bídný suchý rok 1953 bez vláhy, sněhu a deště a bez naděje do budoucnosti.