Zápis Josefa Dufky
1954
Ke konci ledna byly mrazy až 30 stupňů a to trvalo až do 14. února. Pomrzly všecky řepy v prýzních i ve sklepech, i brambory. Prýzně (jámy na řepu a brambory) byly nedostatečně zakryté a už kolik roků takové zimy nebylo.
Komunisté se snaží utvořit kandidátku pro volby do MNV a svolali schůzi, ale nikdo jim tam nepřišel.
Od konce ledna se začala šířit chřipka a žloutenka a proto byla zavřena škola i kostel, i v hospodách a obchodech se nesměl nikdo zdržovat. Lidé hodně umírají a s pohřbem se smí jít do kostela. Pohřby jsou velice často. Dva i tři naráz. Pravě byly tři: Vavř. Štefaník, Míšková v Klebetově a Mitáček v Uličce.
Dne 23.2. bylo povoleno chodit do kostela i do školy.
10.,11. a 12. dubna byly mrazy potom chladno a studený vítr. Na Veliký pátek 16.4. ráno pršelo, navečer přišel sníh a krupky. Následkem toho se v polích dosud nic nezelená, všecko pusté a černé. Teprve začátkem května trochu víc popršelo a všechno začalo růst. Brambory všem přes zimu buď zmrzly nebo se aspoň nachladily a neklíčí. Naše klíčily tak z polovičky, tak jsme je nasadili, na nové nebylo peněz. 14. května udeřil silný mráz a ovoce pomrzlo. My jsme měli v humně ohně, tak jsme to trochu uchránili. V přední Zelnici to nezmrzlo, jen v zadní. V okolí dost často prší, i bouřky je slyšet, ale tady nic.
16. května byly volby do národního výboru. Bylo úplně jasné, že komunisté dostali jen velmi málo hlasů, přesto hlásili, že 98 procent. Předsedou MNV byl zvolen Fr.Hrdina.
25. května byla první bouřka od Brodu. To je vždycky znamení, že bude suchý rok. V okolí a v cizích zemích jsou prý lijáky a povodně a tady jen tak tak, že se v potoku udržela voda. Ve studnách už má málokdo vodu, járky i studánky jsou suché, Boršický potok vyschl jak cesta. Do cihelny, aby tam mohli pracovat, táhli hasičskou stříkačkou vodu z potoka a tak se ztratila i odtud a byla už jen nad splavem. Hned nato jsme neměli vodu ve studni už ani my, jen 4 kýble za den. Museli jsme donášet od Frantů a ze Záhumní. To trvalo celé září. Koncem září a začátkem října hodně popršelo a vody bylo zase dost. Dodávku brambor jsme splnili - 220 kg. Žita jsme nedali nic a ječmene 150 kg. Jiní na tom byli ještě hůř, erteplí mnozí nenakopali ani tolik co vysadili a někteří vůbec nic. Komuni však slitování neměli. 20. září sem přijelo několik desítek prohlédačů a byli tu celý týden. Všecky dodávky bezohledně vymáhali, po domech chodili, všecko obilí sami do pytlů dávali a každý to musel hned vézt do družstva. Lidé si chtěli něco schovat pro sebe, ale všecko našli a hned každého rozhlasem hlásili a trestní oznámení na něho udělali. Bylo to hrozné.
3. října zase přijeli brambory vymáhat a počínali si jak nepřítel v dobyté zemi.
22. října vyhořel poštovní úřad a prostory JZD na náměstí. Pošta se hned přestěhovala do staré školy. Byla vyhlášena pracovní povinnost na odklízení spáleniště, ale málokdo tam šel. Až po delší době k tomu přinutili obchodníky a prodavače z náměstí.
23. října v 6 hodin ráno letěla nějaká ohnivě zelená koule od severozápadu k jihovýchodu. Bylo to veliké skoro jako měsíc a letělo to dost rychle, potichu a bez hřmotu. Ani to nepadalo ani se nezdvihalo. Říkalo se, že to byl meteor, ale ten letí rychle a padá k zemi. Toto letělo vodorovně.
Družstvo chce stavit nové kravíny na Paligře u starého mlýna.
28. listopadu byly volby do poslanecké sněmovny. Dělníci ze všech továren měli nařízeno jít k volbám v průvodu a s muzikou. Šlo jich dost. Ve volební místnosti se nechodilo za tabuli, ale přímo k urně a tím byli lidé přinuceni volit jednu jedinou kandidátku.
11. prosince začalo deštivé počasí a pršelo kolik dní a nocí bez přestání. Přesto však dosud mokro není. Obilí se ale v poli pěkně zelená. Slámy je málo, obilí na šrot také málo a sena nic - jatelinu jsme vykrmili na zeleno. Dáváme kravám aspoň různé prášky, aby neonemocněly měknutím kostí, které se šíří.
Od 20. listopadu se pálí slivovice. Ovoce letos ostalo dost. My jsme pálili den před štědrým dnem. Vypálili jsme 28 litrů.
Od té doby, co se musí platit zemědělská daň, tedy už třetí rok, je pole nevzácné a pachty se nabízejí zadarmo, jen za kontingent, protože daň musí platit ten, kdo pole užívá. Denně jsou noviny plné inzerátů v nichž se nabízí pole k užívání.