Zápis Josefa Dufky

1956

Po Třech králích nastaly teplé, takřka jarní dny a to trvalo až do 25. ledna. 26.1. bylo veliké kolo kolem Měsíce, do rána zamrzlo a padal sníh. Nato udeřila veliká zima, den ode dne větší a na Hromnice byl už mráz 30 stupňů. Zima je velice ostrá, že je nutno celý den, ba i v noci topit, do rána však přece okna zamrznou až po vrch. Tato zima je prý v celé Evropě, Asii i severní Africe a ani tady není pamětníka tak ostré zimy. Mrzne a ostrý severák fučí, že se nedá ani vyjít ven. Mrazy dostoupily až 35 stupňů. U Hluku měli polní cvičení vojáci a mnoho jich tam omrzlo. Každé čtyři dny jsme spálili kromě dřeva metrák uhlí a přitom všecky stěny byly promrzlé skrz naskrz. V polovině února napadlo půl metru sněhu a zima na pár dní trošku povolila. 25.2. opět přituhlo, až teprve 29. února přišel do rána déšť a sníh rychle roztával. Byla by z toho povodeň, ale naštěstí do rána vždycky zamrzlo a voda se zadržela. Na polích však voda brala vrchní rozmrzlou vrstvu hlíny a nanášela ji do níže položených oblastí. Obilí v těchto podmínkách samozřejmě všecko zahynulo.

V neděli 19. února vyhořela mlatevna Prajzíkova č. 939. Vznítilo se to od elektrického vedení zafoukaného sněhem.

V pátek 2. března bylo hlášeno, že z Norska přes Německo jde k nám uragán. Hlásili to i místním rozhlasem celkem třikrát, aby se lidé připravili a nikdo nevycházel ven. Nebylo však naštěstí nic, jen v Čechách byl 4. března na několika místech silný vítr, který nadělal na střechách domů hodně škod. Je hlášeno, že se na Slunci objevila velká skvrna a blíží se k jeho středu, tož kdoví, co bude za rok.

Rozebírá se stará zeď kolem hřbitova a staví se nová z betonu a bílých cihel. Z každého domu musí jeden jít zdarma na 1 den pracovat.

Všecky pozemky, patřící těm, co jsou v Americe, těm co nejsou zemědělci, dále kostelní a farské, zabírá národní výbor a vyměňuje je za Rovné pole, které až po panský rybník přebírá státní statek a za Dílca až po Drahy od dolního mlýna a díly po potok, což zase zabírá JZD. Dosavadní předseda JZD Jan Malůš zemřel a byl zvolen Vavřinek č.174. Ve funkci však byl jen několik dnů a po něm nastoupil Jan Jiřička, bývalý předseda MNV.

Na mlatevnách J.Macha č.9 a M.Kočí 515 měla být zřízena traktorová stanice, majitelé s tím ale nesouhlasili a tak z toho sešlo. Byla zřízena jen kancelář v prázdném domku vedle horního mlýna a traktor má každý šofér přes noc doma.

Na Zelený čtvrtek 29. března přijela jakási komise z ONV likvidovat hospodářství šesti neplničů dodávek: Josefa Hanáčka na Láně, Jana Prajze č. 12, Martina Rybnikáře č. 496, Smetky v Uličce č. 606, Krpala č. 86 a Františka Hrdiny č. 87. Zakázali jim obsévat pole, odhadli a sepsali dobytek, stroje a zásoby v domě. Pole má prý převzít státní statek. Žádný z nich to však nechtěl podepsat. Dali jim tedy lhůtu do 2. dubna, kdy také přišli očkovat dobytek, který jim chtěli odebrat. Nikdo z uvedených je však nepustil do domu. 6. dubna je povolali do Hradiště, kde jim vyhrožovali. Jediný Smetka vstoupil do družstva, ostatní slíbili, že dlužné dodávky splní letos.

Na zadních Ostrožských v Kolébkách, na Kunovsku a Novovesku jsou všecky žita načisto vymrzlé. Lidé to ledkovali, až to konečně museli zasít ječmenem a ovsem. Stromy začaly kvést 6. května. Jsou však také silně promrzlé, kvetou málo, květy malé a slabé. Hodně stromů zmrzlo úplně, hlavně durancie a ořechy, meruňky a broskve. My jsme museli vykácet 15 durancií, 4 trnky a 1 pavlůvku. Z ostatních stačilo ořezat suché spodní větve.

Koncem dubna a začátkem května opravovala jakási firma z Trnavy báň na kostelní věži, zatékalo tam. Oprava stála 20 tisíc korun.

Družstevní kravím na Paligru u dolního mlýna byl dostavěn a koncem roku byla kopána studně na Machovém díle. Tam však vody nebylo, jámu tedy zakopali a studna byla vyhloubena na díle Turčinovém blíže mostu. Od ní byl položen i vodovod.

V Býčině byla postavena družstevní drůbežárna a byla ohražena drátěným plotem.

Padesátníci se složili a na svůj náklad dali pěkně natřít lavice v kostele, chóru i varhany. Také vydláždili betonovými dlaždicemi celou plošinu kolem schodů u Floriánka*29, kde dosud za dešťů bývaly velké kaluže vody.

Sportovní klub si letos zbudoval na hřišti v Kaštanci nové budovy a šatny, upravil a rozšířil hřiště a závodní dráhu kolem.

Začátkem července začaly veliké vedra a všecka vláha v poli vyschla, zejména v okopaninách. Půda ztvrdla na kámen a dělaly se veliké pukliny. Všechny řepy jsou napadeny mšicí černou, která zničila všechen list. Na bramborách zase řádí mandelinka. Všichni poprašují řepu i brambory dynocidem, ale málo to pomáhá. Obilí už nalévá zrno a zdá se, že jemu sucho neuškodí.

Po 16. červenci několikrát popršelo a velice se ochladilo. Žně začaly 23. července a to za velice chladného počasí. Obilí zrálo jen pomalu. Ještě začátkem srpna byla zima. Obilí sypalo dost.

V srpnu vyhořela ve Chmelnici státnímu statku sláma.

Vzali nám Zárybničí.

Začátkem října začalo často a velice pršet, ochladilo se a zima už byla až do 11. prosince, kdy se oteplilo jak na jaře a trvalo to až do vánoc. Cukrové řepy se kopaly za zimního počasí a velikého bezedného bláta.

Koncem října vypuklo povstání v Maďarsku. U nás začínají svolávat vojsko a obsazovat hranice. 4. listopadu muselo několik Hlučanů narychlo rukovat a hned nato dalších dvacet. Za pár dní však bylo povstání potlačeno ruským vojskem a naši vojáci se vrátili domů.

Vánoce byly bílé, tak jak patří.