Zápis Josefa Dufky
1957
V posledních lednových dnech se začalo oteplovat a v únoru bylo teplo jak na jaro. 15. února začali už někteří lidé set. 17.2. však hodně popršelo a začalo mrznout, takže polní práce ustaly. Na sv. Josefa nastalo jarní počasí, jaké dávno nebývalo - až 20° tepla.
Na kostel se má dávat nová omítka a singularisté na to věnovali 8.600 Kč a 1000 Kč na výsadbu chvojek na hřbitov, z tržby za topoly. Někteří však nechtěli dát a svůj podíl si nechali.
V novinách byly zprávy, že v Japonsku po dva dny padal krvavý déšť, ve Francii zase sirný, který všechno zbarvil žlutě. V Itálii krvavě červený, bahnitý jako ssedající krev.
25. dubna se na severozápadě objevila kometa s rovným pozvolna se ztrácejícím ohonem směřujícím vzhůru. Vidět ji bylo každý večer kolem 10. hodiny. Do 10. května se ztratila úplně. 13. května, v den 40. výročí zjevení P.Marie ve Fatimě bylo úplné zatmění měsíce - nebylo z něho vidět vůbec nic, jakoby ani nebyl.
Až do konce května foukal ostrý severák, že se v poli vydržet nedalo od zimy. Bylo 2 až 6° tepla. Začátkem června nastaly horké letní dny a v polích začalo být sucho. Odevšad přicházejí zprávy o veliké abnormalitě letošního počasí. Kde neprší, tam je strašlivé sucho a kde prší, tak jen krupobití, průtrže mračen a vichřice.
V květnu byly volby a zase dostali většinu komunisté, protože si lidé nemohli dát na kandidátku koho by chtěli. Předsedou byl zvolen zase Fr. Hrdina.
Státní statek má už Rovné pole, pod Babí horú a Kúty - celkem 600 ha. Družstvo 98 ha.
Na statek přišlo pracovat několik cikánů a družstvo zase žádá brigádníky z továren.
Na svatý duch se po dlouhé době konala jízda králů.
U kostela už stojí lešení pro omítání.
Národní výbor vypověděl z obce cikány pro krádeže, bývali dosud na Vaňkovém za humny.
V Býčině v drůbežárně má družstvo 500 větších kuřat.
Kolem 8. července dostoupila horka až k 39°, na slunku až 50°. Ten den také začaly žně. Sucho je strašlivé. Ječmeny zaschlé, erteple podesychají a v důlcích nic. Řepy zas vysávají mšice. Odevšad docházejí zprávy o zemětřeseních, povodních a jiných pohromách. Často se zjevuje polární záře a také prý různá znamení na Slunci a Měsíci. V Německu prý bylo na nebi vidět Boží trojici a v Čechách zase Pána Ježíše jak vylévá kalich na zem. Tyto zjevy byly i fotografovány. Sám jsem jednu takovou fotografii viděl.
Dělníci v továrnách mají podepisovat, že se vzdávají svého pole ve prospěch družstva nebo státního statku, chtějí-li být nadále v práci. Dosud to nikdo nepodepsal, přestože pár jich už z práce vypověděli.
12. července začalo pršet a prší velice často. Obilí se seče úkradkem, ve chvílích, kdy déšť trochu oschne. Déšť za deštěm, v poli je mokro, cesty rozblácené, mandely rozválené a porostené.
19. července likvidovali komunisté čtyři hospodářství: Josefa Hanáčka č. 826, Jana Prajze č. 12, Fr. Hrdiny č. 87 a Martina Rybnikáře č. 496. Vzali jim hovězí a vepřový dobytek, úrodu mají sklidit, vymlátit a odevzdat. Všechna jejich pole přebírá národní výbor pro arondaci. V domě u Rybnikářů se bránili tím, že po komunistech dokonce stříleli. Po této události kamsi utekli. Mladý se za tři týdny vrátil, ale o Martinovi se dodnes neví, kde je.
Prší až do 28. července. Obilí, co ještě stálo, vypadalo z klasů. Družstvo seklo kombajnem a sláma jim i státnímu statku na poli shnila. Lidé si vozili domů i mokré mandely. Jen kde to bylo moc porostené, zvláště ječmen, muselo se to rozvazovat na poli a sušit.
Ovoce, zvláště durancií je letos velice moc, že se haluze lámou.
15. srpna se na severozápadní obloze zase objevila kometa s ohonem rovným jako meč, za pár dní se však ztratila.
17. srpna bylo vyhlášeno, že státní statek zabírá všecky Losky, Zbytky a Díly v té trati, zadní Nadlúčí, Milijové, Žabince od Hluboké cesty po Panské, Strání u Liščích hor a Sklady.
24. srpna byla odpoledne veliká bouřka a po ní duha, přes níž šlehaly blesky. Celý západ až po tu duhu, nebe i země, všecko bylo červené jak oheň.
V září zlikvidovali komunistí ještě Ludvíka Bachana č.535, Zelenku v Uličce, Martina Tesaříka č.47, Fr. Píšťka č.65 a Ludvíka Míška ve Štěpnické ulici.
Zabírají se ještě zadní Kobylice od Drahů po Farské, tedy i naše nám sebrali. Za les se náhrada nedává a za louku jsme dostali dolní louku. Také Široké pole a Žabinca nám vzali, brali všecky pachty zase pro výměnu. Už nám zůstává jen 1 ha a 40 arů půdy.
17. října jsem šel na kampaň do cukrovaru. Byl jsem tam až do Nového roku.
V tomto roku bylo zvláštní to, že když začaly v létě brambory podesychat, vypadalo to, že z nich nebude vůbec nic. Jak ale začaly ve žních deště, narostly na natích nové větvičky a byly tak veliké a husté, že pole nebylo možno přejít. Brambor tak nakonec bylo dost. Nebyly nijak velké, ale bylo jich v důlcích opravdu moc.