Zápis Josefa Dufky

1931

Když v minulém roce výrazně polacinělo obilí, začali všichni chovat více dobytka. Protože ale bylo loni v létě veliké sucho a krmivo bylo špatné jakosti, dřevnaté a nestravitelné, rozšířila se přes zimu u dobytka nemoc měknutí kostí. Kromě hovězího dobytka se nemoc přenesla, snad mlékem, i na prasata. Mladá selata hynula po celých hnízdech. Jezdili sem s auty jacísi cizí obchodníci a kupovali to prý do hotelů na maso. Napřed platili 100 Kč, potom 50 Kč i méně za kus. Nám také cicáky onemocněli a prodali jsme jich 12 za 700 Kč. Ve dvou prýzních nám shnilo skoro 12 q brambor, takže na sadění jsme si museli koupit. V zimě na prýzních roztál sníh a začalo se z nich pařit. Otevřeli jsme jednu a viděli jsme, že erteple zahnívají. Prali jsme to ve škopcích metlama a krmili kravám. Postačili jsme však zkrmit jen z jedné. V druhé mezitím úplně všechny shnily.

Koupili jsme si nový pluh, ovšem na dluh. Letos všecko, co prodáváme, obilí, dobytek, máslo a vejce, hodně polacinělo. Naopak všechno, co musíme kupovat v obchodě , výrazně podražilo. I daně a různé poplatky se stále zvyšují. Co není naprosto nutné, odkládáme a neplatíme. Snad se brzo poměry zlepší a všechny dluhy bude možno zaplatit. Všichni věříme, že toto dlouho trvat nebude.

Také pro chudý dělnický lid je doba velice těžká. Peněz mezi lidmi není, proto nikdo nic nekupuje, továrny omezují výrobu a propouštějí dělníky. Práce není a jíst se chce. I v jiných zemích jsou teď prý podobné poměry. Každý stát by chtěl jen vyvážet a prodávat a nic kupovat. Jediná Baťova továrna ve Zlíně dosud pracuje bez omezení. Dne 3. června dokonce přijali ještě 90 nových dělníků, avšak přihlášených bylo několik set.

Letos bylo zas veliké sucho, snad ještě větší než vloni. Od jara nebylo většího deště až do půli srpna. Obilí zaschlo a žně začaly už 6. července. Všecko málo sypalo, jarého žita jsme měli 6 mandelů a namlátili jsme poze 90 kilo. Je také hrozně málo slámy. Po žních však prší často a kdo si nasel nějaké strniskové pícniny, ty narostly velice pěkně.

Letos začali Dufci dělat studnařství na firmu vdovy Hanusové.

Rok 1931 končil špatně. Slámy a krmiva pro dobytek bylo málo a proto na zimu lidé dobytek prodávali. Ale kráva, která loňského roku stála 4 tisíce, prodávala se letos za polovic.

Váha píseckého cukrovaru byla zrušena pro malé množství řepy. Na žádnou jinou váhu jsem se nedostal, to už bylo jenom pro „větších kmocháčků“. Když jsem tedy nemohl pracovat na váze, snažil jsem se dostat k Baťovi do Zlína, ale nebylo to možné.

Loňského roku jsme si koupili odstředivku za 1200 Kč a pluh. Teď to máme platit a není čím. Museli jsme si v záložně vypůjčit 1000 Kč. Také pachty máme platit, hnojiva a od mlácení a peněz není. Obilí prodat nemůžeme, všecko spotřebujem. Jeden metrák rži jsme museli dokonce přikoupit.

Dne 19. prosince byly volby do obce a starostou byl zvolen Antonín Pospíšek, hlucký varhaník.

Do vánoc byla zima mírná a vánoce byly smutné. Končíme rok a dluhů máme jak kvítí. Snad bude příští rok lepší.