Zápis 2011

Tříkrálová sbírka
Sobotní koledování Tříkrálové sbírky vyneslo celkem 124.752,-Kč a 4 eura. Dík patří všem, kteří přispěli.

Koledníci se budou koupat zdarma  -  Školáci, kteří se v lednu účastnili v Hluku Tříkrálové sbírky, dostali od městské rady nevšední dárek. Rada odsouhlasila, že každý z koledníků získá dvě volné vstupenky na městské koupaliště.

Kino promítá, hygiena je proti
Nesouhlas ještě neznamená zákaz, třebaže se porušují pravidla, v tomto případě stavební zákon. Příkladem je situace, kdy se na podzim 2009 při kontrole městského majetku zjistilo, že kinu chybí kolaudace a podle platných dokumentů je stále sokolovnou. Kino je navíc místní i republikovou raritou. Divák tam v případě potřeby musí opustit sál a vydat se na suchou toaletu stojící na dvoře… V objektu chybí rozvody pitné vody, na suchých záchodech není možnost mytí a hygienického osušení rukou.
Hygiena sice s provozováním kina nesouhlasí, hlucký stavební úřad ale zákaz nevyhlásil a výhrady hasičů město řeší úpravami za plného provozu.
O problému se velmi dobře ví, kino patřilo už dřív k častým tématům zastupitelstva. Do nejbližší budoucnosti počítá město s významnější investicí do nápravy. Faktem je, že provoz kina stojí ročně zhruba milion korun.
Především kvůli vysokým nákladům se uvažovalo také o prodeji. Tuto variantu řešení podporoval i starosta Jan Šimčík. Nakonec ale převážil názor kino zachovat.

Fotbalista roku 2010
Záložník Zdeněk Botek usedl na trůn pro fotbalového krále Hluku! Nejlepším fotbalistou roku 2010 byl vyhlášen na základě internetového hlasování fanoušků, ve kterém za sebou nechal druhou hluckou fotbalovou osobnost  Alexandra Machalu.
I když už jde o druhý ročník ankety, vyhodnocena byla poprvé. Pomyslnou štafetu Zdeněk převzal po kanonýrovi Janu Dohnalovi.
Osmadvacetiletý rodák z Uherského Hradiště byl korunován na Fotbalovém bálu, kde z rukou vedení klubu převzal diplom a putovní skleněný míč.

Úspěch Anety Kučerové
Výraznou stopu zanechala na otevřeném mistrovství Anglie ve stolním tenisu Aneta Kučerová ze Spartaku Hluk. V klání juniorek se v konkurenci z celého světa probojovala do osmifinále.
Kučerová v Sheffieldu porazila Angličanky Kingovou 3:1, Smithovou 3:0 a Batesovou 3:0 a otevřela si osmifinálové brány.  Atmosféru čtvrtfinále už ale nezakusila, stopku ji vystavila pozdější semifinalistka Lee z Hongkongu, která zvítězila nad Kučerovu 3:1.

Výstava holubů
Od pátku 7. 1. do soboty 8. 1. proběhla ve sportovní hale Celostátní výstava poštovních holubů. Ve 12 kategoriích soutěžilo více než 350 holubů, výstavu navštívilo 1500 diváků.
V Hluku byl založen spolek poštovních holubů v roce 1946 asi s 25 členy. V tomto roce se začalo se cvičením holubů. Začátky byly velmi náročné, protože bylo potřeba zajistit transportní koše pro přepravu, které musely být odváženy do nejbližší železniční stanice, odkud byly dopraveny na určité místo k vypuštění. V té době nebylo dopravních
prostředků, které by holuby přepravily, a proto jsme se holubáři dohodli s vedením hlucké Pily (s tehdejším majitelem Františkem Bachanem), že holuby přepraví při jízdách na nádraží jejich dopravními prostředky, které převážely výrobky do vagonů k expedici. Chovatelé jim na oplátku za to pomáhali vykládat a nakládat zboží do vagonů.
Asi po patnácti letech se situace v dopravě velmi zlepšila, protože jednotlivé okresy začaly pořizovat nákladní auta včetně vleků speciálně upravených pro přepravu poštovních holubů. Nákladní auta objížděla všechny spolky v našem okrese a přepravovala holuby do míst vypuštění, takže tím se značně zlepšila a zrychlila doprava.
Dalším velkým problémem byly tzv. konstatovací hodiny speciálně upravené pro otisk času doletu holubů ze závodu. Tyto hodiny se dovážely ze Švýcarska a Německa. V roce 1946 jich byl naprostý nedostatek, ale nakonec se nám podařilo jedny společné hodiny zakoupit a druhé byly majitele Jana Křiváka. Jedny byly používány pro dolní konec a druhé pro horní konec. Po několika letech se konstatovací hodiny začaly vyrábět také v naší republice, takže výroba pokryla potřebu a každý chovatel měl své vlastní hodiny. V posledních letech nahrazují záznam příletu holubů nové konstatovací hodiny, které samy zaznamenávají čas v okamžiku příletu holuba ze závodu, takže chovatel nemusí na holuby čekat.
Závody poštovních holubů se konají ze západu i z východu ze vzdáleností 300, 400, 600, 800 až 1100 km. Závodní období začíná vždy měsícem květnem a končí v měsíci září.
V této době členská základna poštovních holubů značně poklesla. U mladých lidí není o tento chov zájem, takže se dá předpokládat, že během několika roků chovatelů velmi ubude.

Sportovní hala
Městská příspěvková organizace Sport Hluk by letos měla vydělat 3 miliony korun. Radnice v Hluku jí garantuje 2,6 milionu ze svého rozpočtu. Na provoz místní sportovní haly je tak dohromady vyčleněno 5,6 milionu korun.
Sportovní hala je v podstatě radnici, svému novému správci, na obtíž. Město ve svých plánech dokonce už několikrát uvažovalo o částečném nebo celkovém prodeji. Jednorázová rekonstrukce je téměř vyloučena, neboť by přišla na 26 milionů korun, což je polovina letošního městského rozpočtu.
Proč vůbec město areál loni od TJ Spartak Hluk převzalo? I tady stojí v pozadí peníze.
Spartak požádal v roce 2005 prostřednictvím ČSTV o dotaci 2,5 milionu korun na opravu střechy a dovybavení sociálního zařízení pro sedm z 26 pokojů, které jsou součástí haly. Podporu nakonec od ministerstva financí získal s podmínkou, že halu v nadcházejících patnácti letech neprodá. Ekonomicky  ale Spartak nemohl provoz sám udržet, a tak začal jednat s městem o převodu majetku. Tady ale narazili. Ministerstvo by se změnou souhlasilo, avšak  jen po zaplacení dlužné částky. Situace se nakonec změnila po nástupu dnes už bývalého ministra financí Janoty. Ten rozhodl, že se nemusí vracet ani koruna. Jeho podmínkou ovšem bylo, aby radnice v Hluku zajistila deseti oddílům TJ Spartak zdarma tréninky po dobu patnácti let. Město se k tomu nakonec písemně zavázalo.Ředitel Karel Bojko nevidí budoucnost haly černě. Okna a plášť budovy by se podle něj nemusely opravovat jednorázově, ale na etapy. Akutně je potřeba vyměnit „jen“ čtrnáct velkých skleněných výplní v hlavním sále, které jsou z větší části rozbité.  Okna jsou za tribunou a přes den dávají hale světlo. Místo nich by mohla vzniknout nová zeď jen s několika menšími okenicemi. Další úpravy by mohly následovat později. Sportovní hala v Hluku je velkým komplexem, ve kterém není místo jen pro sport. Areál nabízí k ubytování 86 lůžek ve 26 pokojích, restauraci, bar a vinárnu. V turistické ubytovně je pak k dispozici 38 lůžek v 15 pokojích. V pronájmu jsou například provozovatelé spinningu, solária, kadeřnictví nebo nehtového studia.

Vinařský ples
Občanské sdružení Koštýř ve spolupráci s vinařstvím Zlomek & Vávra uspořádalo v pátek 18. února už podruhé ve sportovní hale v Hluku 3. vinařský ples (první byl ve Vlčnově).
Na plese zahráli Kumpánovi muzikanti, dechová hudba Túfaranka, cimbálová muzika Grajcar a country kapela Western z Hluku. S tanečním vystoupením se předvedl také soubor Classic  z  Hodonína.
Vinařství Zlomek & Vávra představilo sedm desítek vzorků vín, z toho třetinu tvořila vína mladá.
Hlavní cenou v tombole byl osobní automobil značky Citroën.

Krojový ples
V sobotu  26. 2. se Hluk přiblížil ke svému velkému dni.Po třech letech ve velkém, krásném a slavnostním stylu na krojovém plese představil svého nového krále, který 3. července vyjede se svou družinou, aby připomněl prastarý zvyk a chloubu Slovácka, Jízdu králů.
Hlavní večerní program bravurně po hlucku uváděla Marie Lekešová, která začala vzpomínáním. Postupně představovala jednotlivé krále od roku 1946 až po toho posledního. Dále následovalo 27 členů královské družiny a jako poslední do sálu za halasného pískotu a potlesku vstoupil ten nejdůležitější – letošní král Přemysl Polách. Syn manželů Radky a Martina Poláchových a vnuk známého primáše CM Dolňácko Jožky Polácha a jeho ženy, která v Hluku dlouhá léta vedla taneční soubor.
Lidé v Hluku v poslední době opět projevují zájem o tradice a folklor a berou Jízdu králů jako nejvýznamnější událost města.
Hlucká tvrz nezela prázdnotou ani během sobotního odpoledne. V kroji mohli přijít ti nejmenší na dětský krojový ples obohacený o drobné soutěže.

Nezmaři v Hluku
Folková skupina Nezmaři se opět vrátila do Hluku, aby společně se svými příznivci oslavila Kristovy roky, potěšila svými písničkami, zavzpomínala na vznik kapely a představila současné skladby.
Nezmaři patří mezi nejznámější české folkové skupiny. Jsou charakterističtí vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Jejich repertoár tvoří převážně vlastní písně, ale i světová folková klasika. Každoročně odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé republice a Slovensku. Mají stálé publikum ve všech větších městech republiky. Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují - několikrát vyhráli Portu a dvakrát získali Zlatý klíč, tj. cenu pro nejlepší skupinu roku v kategorii Folk & Country. Vydali 12 samostatných alb.
Koncert s názvem Nezmaři 33 let aneb Kapela v nejlepších letech se konal v sobotu 26. března v sále  hlucké tvrze. Vstupné na místě 120 korun, v předprodeji v pokladně městského úřadu 100 korun.

Využití budovy kina
26. března uspořádala Městská knihovna v sále kina besedu s cestovatelem Radkem Vehovským. Vyprávěl o tom, jak autostopem projel jihovýchodní Asii a své vystoupení doprovodil množstvím fotografií, které na své cestě pořídil. Zúčastnilo se zhruba 40 lidí.
9. června se v kině odehrála opět „cestovatelská“ beseda, tentokrát se známým písničkářem Janem Burianem. Vyprávěl o svých cestách Portugalskem. Opět samozřejmě nechyběly barevné fotografie. Účast byla uspokojující – opět kolem 40 lidí.
V sobotu 29. října měli možnost Hlučané zavzpomínat na spoluobčany, kteří už nejsou mezi námi. Z archivu kroniky vybrala knihovnice a kronikářka staré fotografie a také amatérský film Klebetovské becírky, který vznikl v letech 1977-1979. Reakce publika byly velmi vřelé a bezprostřední. Zúčastnilo se asi 60 diváků.
V Hluku se podařilo obnovit filmový klub. První malé setkání filmových nadšenců, kterým není  lhostejný osud kina v Hluku se odehrálo 5. března v prostorách městského kina. Sešlo se  na pětadvacet lidí, generačně i sociálně natolik různorodých, že by se za normálních okolností jen  stěží někde potkali. Bylo domluveno promítání jedenkrát do měsíce a to vždy ve  čtvrtek, přičemž první promítání se uskutečnilo již v dubnu. Ve výboru nového filmového klubu pracují i dva radní -  Marie Plačková a Radek Salanci.
Každý první čtvrtek v měsíci probíhal v sále kina filmový klub. Byly odehrány tyto filmy:

Zahraj to znovu, Same
Druhá strana mince
Dvojí život Veroniky
Tsotsi
Carmen
Nikdo nesmí chybět
Biutiful

V letních měsících, kdy bývá kino zavřeno, se promítalo na nádvoří tvrze. Byly uvedeny filmy:
Radhošť a Úsměvy letní noci

Existuje snaha, přitáhnout do kina nejen fanoušky filmu. V rámci „nadstavby“ je plánováno i pořádání přednášek a seminářů. V plánu je například pozvání brodského astronoma Rostislava Reichla, novináře Jiřího Jilíka nebo archeologa Luďka Galušku.
I když je kino prodělečné, po jeho (byť dočasném) zavření by zřejmě následoval definitivní zánik. Rozšíření nabízené činnosti je tak nadějí do budoucna.

Košt zelí
Na začátku dubna 2011 se v Hluku na tvrzi konala akce s názvem „O najlepší kysané zelé na Slovácku“. Přišlo na ni téměř pět set návštěvníků.
Všichni mohli pokoštovat některý ze sto sedmdesáti tří vzorků, což byl rekord, který byl zaznamenán  do databanky českých rekordů. Potvrdil to Miloš Vosyka z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
Návštěvníci poctivě koštovali a bodovali jednotlivé vzorky. Diplom za první místo nakonec putoval do Blatnice k soukromému zemědělci Janu Němečkovi.  Majitel vítězného zelí přitom do Hluku vůbec nedorazil, protože dal v Blatnici přednost fotbalovému utkání.
Pomyslnou stříbrnou medaili získal Jiří Kubíček z Bystročic a bronz patří  Janě Vašíčkové z Blatničky.
Na tvrzi ovšem zdaleka nešlo jen o samotné koštování. Venku vyhrávala dechová hudba Polahoda, horňácká muzika Romana Sokola a k dobré náladě přispěla také cimbálová muzika Ženičky. Na nádvoří i v sále panovala domácí atmosféra, kdy si všichni v pohodě užívali krásného dne volna.
A malá perlička na závěr. Hlavní cenu tomboly v podobě zájezdu do Chorvatska vyhrál známý fotograf z Hluku Štěpán Mitáček.

Velikonoce 2011
V Hluku se o Velikonoční neděli nenudili. Místní mužský sbor uspořádal už 10. ročník koštu slivovice a jiných destilátů. Chlapi zvali k návštěvě všechny milovníky a přátele zdravého nápoje z modrého i jiného ovoce na hluckou tvrz už od desáté hodiny. K ochutnávce bylo na 500 vzorků velmi kvalitních destilátů. K dobré pohodě vyhrávala cimbálovka Lintava z Kunovic. V nabídce byla také možnost zakoupení pamětních sklenic a štamprlí za nízké ceny.
O pár ulic dál - na památkových domcích - si dali dostaveníčko milovníci starých receptů. Duše pořadů o zapomenutých jídlech tetička Marie Lekešová představila svou vzpomínkovou knihu Jak se dříve žilo a co se jedlo v Hluku aneb Opomíjená jídla a zvyky. Jak samotný název napovídá, kniha představuje nejen to, co Hlučané jedli a jedí, ale rovněž jaké výroční obyčeje a rodinné zvyky dodržovali. Jako host vystoupila Vlasta Grycová a CM Babica, domácí dětský soubor Žarůžek a CM Klebetnice. 

Hlucký bombóz 2011

Zábradlí na stezce
Stezka z Hluku do Dolního Němčí, kterou lidé využívají bez ohledu na počasí téměř celoročně, je o něco bezpečnější. V kritickém úseku mezi
potokem Okluka a továrnou Autopal bylo vybudováno zábradlí. Je dlouhé čtvrt kilometru a cyklistům brání v pádu do zhruba třímetrové jámy. Hluk se rozhodl pro úpravu nové stezky, třebaže v projektu  žádné významnější bezpečnostní požadavky nebyly. Vyhovělo se v tomto případě přání lidí.
Stezka po svém otevření v dubnu 2010 vyřešila problém s dopravou mezi Hlukem a Dolním Němčím, který pro cyklisty znamenal průjezd po frekventované silnici druhé třídy. Stavba stála 23 milionů, Státní fond dopravní infrastruktury na ni uvolnil dotaci 56,3 procenta. Novou cyklostezku přivítali také milovníci in-line bruslení i ti, kteří si třeba jen vyjdou na procházku.

Šachový turnaj
Velmi dobrou úroveň měl třetí ročník Memoriálu Vratislava Hory šachistů, který do hlucké sportovní haly přilákal celkem 23 čtyřčlenných týmů. Hrálo se devět kol a soutěž byla vypsána pro družstva do 18 let a do 12 let.

Zlatým Zpěváčkem cimbalistka z Hluku  -  Po čtyřech letech se v květnu 2011 vrátil titul Zlatého Zpěváčka na Slovácko. Po triumfech Petry Hrubošové z Veletin a Kristýny Daňhelové z Mařatic získala hlavní cenu v 17. ročníku Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ve Velkých Losinách Lucie Rybníkářová z Hluku. Lucka začínala v souboru Zpívání s Katkou, třetím rokem hraje na cimbál v ZUŠ v Hluku. Odborná porota vedená nestorem folklorní scény Janem Rokytou hodnotila hlasové dispozice soutěžících, intonační čistotu, zvládnutí regionálního stylu, projev a schopnost spolupráce s doprovodnou muzikou. Mezi dvacet soutěžících dětí s nejkrásnějším hlasem se z našeho regionu probojovali i dva zpěváčci - Lukáš Balajka z Modré, který skončil na krásném pátém místě, a celkově osmý Josef Zámečník ze Strání.

Hucká svaďba
V sobotu 4. 6. už počtvrté uherskobrodské muzeum oživilo Festival muzejních nocí scénickou rekonstrukcí lidové svatby. Snoubenci, rodina, družba, tetky, tanečníci, muzikanti a zpěváci přijeli do rodiště Komenského z Hluku.
Pod palbou slov průvodkyně večera Marie Lekešové „se vzali“ Kateřina Hrušťáková a Martin Deyl. K tomu jim zpíval hlucký mužský sbor, děvčata z Klebetnic, vyhrávali muzikanti z dechové hudby Šarovec, tančili krojovaní ze souboru Dolňácka a přijeli i obyčejní Hlučané. Obřadu nepřálo počasí, ale jakmile tetička Lekešová začala vzpomínat na poslední největší krojovanou svatbu v Hluku v roce 1963 a tetička Kotačková uvázala nevěstě turečák, přestalo pršet.
Půldruhé hodiny dlouhá rekonstrukce svatby v režii Ireny Poledníkové byla k vidění i na Dolňáckých slavnostech na začátku července.

U příležitosti předvádění hlucké svatby vydala Městská knihovna brožuru nazvanou „Hlucká svatba“.

Miroslav Donutil
Populární Miroslav Donutil přijel v pátek 3. června do Hluku. Ve sportovní hale od 20.00 roztočil kolotoč vyprávění, vtipů a písniček v nové one man show nazvané Cestou necestou.
Pořad vynikajícího vypravěče, plný historek a veselého vyprávění, připomněl, co všechno se může na cestách stát - a nejen o prázdninách. Povídání se točilo kolem lovu a kamarádů. Pohodový pořad plný humoru a dobré zábavy doplnily písničky z Donutilových titulů Balada pro banditu, Písničky z provázku a Ten báječnej mužskej svět.
Vstupenky stály v předprodeji 220 Kč, na místě byly o třicet korun dražší.

Oprava spořitelny
Obyvatele Hluku čekalo v červenci při komunikaci s Českou spořitelnou omezení, pobočka měla od pátku 15. července z technických důvodů zavřeno. Kancelář byla v rekonstrukci, práce skončily až v pátek 5. srpna. Peněžní dům nechal v provozu alespoň bankomat, který se plnil bankovkami v obvyklých intervalech.

Rada města schválila uvolnění dvou vstupenek na koupaliště pro každého člena hluckého fotbalového klubu z týmů mladších a starších přípravek.

Městské koupaliště v Hluku je v sezoně otevřeno denně od 9. do 20. hodiny. Dospělí platí vstupné 50 korun, děti do patnácti let 25 korun. Po 18. hodině platí dospělí 25 korun a děti 10 korun.
Vlastník každé vstupenky může z areálu v průběhu dne odejít, při návratu však musí předložit vrácenku.

Dolňácké slavnosti

Jednadvacátým Dolňáckým slavnostem, návštěvníkům, krojům, papírovým růžím na omašlených koních ani trochu nepřálo počasí. Byla zima a pršelo.  Marně pořadatelé i přes nepříznivé předpovědi doufali, že přece jen... Nakonec došlo na mokrou variantu. Zvlášť v neděli bylo počasí zcela neúnosné, lilo jako z konve a tak byl průvod vlastně poprvé v historii Dolňáckých slavností zrušen. Zmoklí jezdci se svým králem ale přišli s pohotovým nápadem vynahradit si vše na hody.

Král Přemek Polách měl původně vyjet na bělostném koni, nakonec však došlo ke změně. Jel na kobyle, která vezla krále již před třemi lety a je daleko klidnější než původně vybraný kůň.

Program XXI. Dolňáckých slavností písní a tanců v Hluku 30. 6 - 4. 7. 2011

Čtvrtek 30.06.2011 
chrám sv. Vavřince
18.30 - královská mše svatá
19.30 – 21.30 – večerní prohlídka věže
  20.00 – koncert sboru Svatopluk
21.30 - košt mešních, košer a pravoslavných vín v pastoračním domě

Pátek 01.07.201
pódium v parku u tvrze
16.30 – 18.00 – vystoupení dětských souborů Žarúžek, Hluboček, Košuláčci, Píšťaličky, Slivečky, Jasenka, děcka z Kunovic, CM ZUŠ
20.00 – 21.15 - SĽUK s pásmem „Budú hrať“
21.30 – 22.30 – mužské pěvecké sbory z Hluku, Ostrožské Lhoty, Boršic u Blatnice, Dolního Němčí, Ostrožské Nové Vsi, DE BERKENHOF ZANGERS z Nizozemska
22.30 – 03.00 beseda u cimbálu s CM Dolina
památkové domky
20.00 - 02.00 beseda u cimbálu s CM Burčáci
kaplička na Babí hoře
18.00 – polní mše svatá
stadion TJ
18.00 - 20.00 královský freestyle
21.30 - zábava - " Zazní Gong "

Sobota 02.07.2011
základní škola
9.00 – 20.00 výstava obrazů, krojů, ornamentu, fotografií  " Hlucká svatba ", kaktusů, spolku včelařů a myslivců
školní jídelna
9.00 – 22.00 mezinárodní košt vína, CM Višňa
památkové domky
9.00  - „Malovaný dvůr“ - vše o ornamentu – zahrála DH Polahoda,
20.00 – 01.00 beseda u cimbálu s CM Babica
Chrám sv. Vavřince
9.00 – 12.00, 13.00 -18.00 prohlídka kostela a kostelní věže výstava fotografií z historie chrámu                 
stadion TJ

40. Slovácký festival dechových hudeb
- moderovala Ivana Slabáková
14.00 – 19.00 hraje DH Mistříňanka, DH Kosenka, DH Boršičanka A. Koníčka, DH Šarovec, DH Stříbrňanka, DH Moravanka,

pódium v parku u tvrze
15.00 – ženský pěvecký sbor Klebetnice, Kmotričky, Spievulenky a Šimbolice, Netáta s p.Vlastou
Grycovou, CM Husličky
19.30 – hlucká svatba, křest nové knihy Hluk, dějiny města
21.30 – 02.00 zábava – hrála DH Stříbrňanka

Neděle 03.07.2011
7.00 – budíček DH Šarovec a DH Kosenka
7.30 – slavnostní mše svatá

Jízda králů
8.30 - žádání o krála u rodičů ( ul. Hlavní č.p.176)
9.00 – žádání o povolení k Jízdě králů u starosty města na tvrzi, jízda městem

2. Festival řemesel a tradic na Ostrožsku
   - centrum města ( prodejní stánky, ukázky lidových řemesel a tradic )
základní škola
9.00 – 18.00 výstava obrazů, krojů, ornamentu, fotografií "Hlucká svatba", kaktusů, spolku včelařů a myslivců
školní jídelna
9.00 – 12.00 mezinárodní košt vína
památkové domky
9.00 - 18.00 „Malovaný dvůr“ - vše o ornamentu
pódium v parku u tvrze
9.00 – výstava historických vozidel u cukrárny
10.30 – „O najlepšího tanečníka slováckého verbuňku“ – přehlídka nejlepších verbířů ze sedmi regionů Slovácka, zatančili  vítězové a porotci ze strážnické soutěže, CM Burčáci
19.00 - zábava DH Šarovec
    
13.00 – sraz průvodu na dolním konci
13.30 – slavnostní průvod městem
stadion TJ
15.00 – hlavní pořad Dolňáckých slavností,
vystoupí - FS Dolňácko, FS Kunovjan, FS Cifra, Netáta s p.Vlastou Grycovou, CM Husličky, mužský pěvecký sbor Hluk, Klebetnice, CM Babica

Pondělí 04.07.2011
pódium v parku u tvrze
18.00 - Slovácko sa nesúdí, představení divadelního kroužku ZŠ, doprovodí CM ZUŠ
20.00 – Večer s DH Veselá pětka - " popravky "

Účastníci jízdy:

Král -  Polách Přemek
Páže -   Ševčík Martin, Franta Tomáš

Jezdci:

Dohnal Štěpán, Gál Roman, Němec Tomáš, Prajza Jakub, Štipčák Radim, Vlk Filip, Pospíšek Vít, Ryška Tomáš,
Ondrejka Martin, Králík Štěpán, Burián Michal, Ilík Radek, Kotačka Michal, Kotačka Josef, Bílý Michal,
Kostelanský Jiří, Grňák Viktor, Kadlček Martim, Blaha jaromír, Gál Jan, Škorec Marek, Rybnikář Tomáš,
Remeň Jakub, Hejda Petr

Sběrný dvůr
Ve středu 27.7.2011 byl uveden do provozu sběrný dvůr města Hluku. Nachází se vedle sídla firmy DRUMAS v areálu ZD Dolňácko, a.s.

Provozní doba :
pondělí - pátek           9.00 - 17.00 hod.
sobota                        8.00 - 15.00 hod.

Správcem sběrného dvora je pan Juřeník

Na sběrný dvůr je možno zdarma vyvést:

syntetické motorové oleje, převodové oleje a mazací oleje, jiné motorové oleje
rostlinné oleje a tuky a živočišné tuky z domácností
pneumatiky
papír a lepenka
sklo
oděvy
textilní materiál
rozpouštědla
fotochemikálie
zářivky a jiný odpad se rtutí
barvy, tiskařské barvy, lepidla a pryskyřice
baterie a akumulátory
baterie ostatní
vyřazené elektrické zařízení
dřevo - dveře, rámy oken, staré krovy, větve, klestí
plasty
kovy
objemný odpad
kyseliny
pesticidy N
biologicky rozložitelný odpad
elektrotechnický odpad s nebezp. látkami
obaly obsahující zbytky nebezpečných látek
filtry olejů, čistící tkaniny

Do sběrného dvora nelze vyvážet směsný komunální odpad z domácností. Občan dovezený materiál roztřídí do jednotlivých kontejnérů podle druhu odpadu.

Poplatek se vybírá za zpracování uložené stavební suti - 50,-Kč/t. tj. : beton, cihly, střešní tašky, keramické výrobky, směs betonu, cihelné suti...
Ukládaná stavební suť nesmí obsahovat příměs zeminy. Zeminu lze uložit po dohodě se správcem sběrného dvora na městském uložišti na Býčině.
Ve sběrném dvoře je možnost získat recyklát stavební suti - drcenou stavební suť - za 50,-Kč/t. Recyklát je možno použít jako podklad pod dlažbu, vyrovnání terénu...
Dřevěný odpad je k dispozici zdarma.

Svatovavřinecké hody v Hluku

Čtvrtek 4. srpna
tenisové kurty
18.00 mažoretky Minimazlíci a Minihlučanky, fotbalový freestyle, kouzelník Jiří Hadaš, dětská diskotéka
21.00 retro diskotéka
Pátek 5. srpna
park u tvrze

20.00 beseda u cimbálu - CM Burčáci
městský stadion
19.00 bigbítový večer: Morčata na útěku, GastonRock a Narttu
Sobota 6. srpna
park u tvrze
18.00 Noc pro dva - hraje Ostrožsko-lhotské divadlo
20.00 DH Kosenka
památkové domky
20.00 beseda u cimbálu, hrála CM Petra Mičky
městský stadion
20.00 diskotéka
Neděle 7. srpna
chrám sv. Vavřince
10.30 pontifikální mše svatá, celebroval Mons. Josef Hrdlička u příležitosti 270 let od posvěcení chrámu památkové domky          
12.00 zvaní do průvodu
14.00 sraz průvodu na Rajčovně
14.30 slavnostní průvod městem
park u tvrze - hodový program
15.00 CM ZUŠ, Košuláčci, Žarúžek, Hluboček, mužský pěvecký sbor, FS Dolňácko, Klebetnice, Tragédyja Škrk do rži (divadelní minipředstavení)- doprovází CM ZUŠ
17.00 hraje DH Šarovec a CM Bombóz

Po celou dobu hodů byly v památkových domcích ukázky ornamentů, vyšívání ...
Během nedělního hodového odpoledne si příznivci folkloru vynahradili Dolňácké slavnosti, kterým zoufale nepřálo počasí. Mládenci sice nevyjeli na koních (bylo by to hrubé porušení tradic), ale krojový průvod byl uspořádán podle běžných „slavnosťových“ pravidel. Šli v něm nejen členové hluckých folklorních souborů, ale také Hlučané, kteří se rádi poparádí v kroji. A v řadách průvodu kráčela k nemalé radosti dětí dokonce živá koza.
U tvrze na pódiu v parku pak proběhl program, na kterém se podílely výhradně hlucké soubory.
Počasí se vydařilo. Pršet začalo až v neděli večer.

Pákaři sbírali zlaté medaile
Pákaři hluckého Arm¬wrestling clubu jsou nejlepší v zemi! Na v pořadí už šestnáctém republikovém šampionátu v jehož dějištěm byl jihomoravský Podivín, opět jasně kralovali, když do sbírky získali sedm medailí, včetně čtyř titulů mistrů republiky! Hned dvojnásobným šampionem se stal Milan Miroš v kategorii do 70 kilogramů.
Pákaři hluckého Armwrestling clubu zanechali výraznou stopu na jubilejním 20. ročníku nejstaršího klání na starém kontinentu v belgickém Rochefortu. Dušan Tesařík totiž v konkurenci 206 siláků z dvaceti zemi vybojoval v královské kategorii nad sto kilogramů na pravou paži bronzovou medaili.
Říjen: České pákařské scéně naprosto suverénně kralují borci hluckého Armwrestling clubu! O jejich dominantním postavení se na vlastní kůži přesvědčili soupeři ve druhém kole extraligy, jehož dějištěm byl právě Hluk. Vrtal a spol. vybojovali na domácích stolech neuvěřitelných 17 medailí, přičemž hned jedenáctkrát vystoupili na stupínek nejvyšší!

Bobík Cup  -  4. a 5. srpna 2011 se v Hluku konal fotbalový turnaj Bobík Cup. Navázal na turnaj dospělých Teiko Cup, který se těší stále větší oblibě. Právě jeho popularita přivedla organizátory na myšlenku udělat turnaj i pro mládež. V Hluku jsou k jeho uspořádání ideální podmínky: dvě fotbalová hřiště, dostatečné ubytovací kapacity i potřebné zkušenosti s pořádáním podobných akcí. Dorazilo 43 týmů. O vítězství bojovalo na pět set fotbalistů ve třech kategoriích - mladší žáci (ročník 1999 - 2000), starší přípravka (ročník 2001 - 2002) a mladší přípravka (ročník 2003 a mladší). Kromě regionálních týmů se zúčastnili také pražská Slavia, Bohemians Praha, Trenčín a rovněž šest výběrů 1.FC Slovácko. Turnaj přilákal i malé hokejisty z Uničova, kteří jej absolvovali v rámci letní přípravy. Hrálo se na osmi minihřištích a systém turnaje byl takový, aby si po dva dny zahrála všechna družstva dostatečný počet utkání.Jelikož účastníky byli fotbalisté školou povinní, nezapomněli organizátoři ani na doprovodný program, jehož vrcholem bylo vystoupení kouzelníka Jiřího Hadaše a autogramidáda prvoligových borců 1.FC Slovácko.

Z kotelny bude bytovka
Někdejší kotelna v ulici Závodní se nakonec přece jen změní v bytovku pro sociálně slabé občany. Radnice se proměnou zabývala už na jaře, tehdy ale její plány ještě neměly jasné obrysy. Vše záleželo na stanovisku ministerstva pro místní rozvoj, bez jehož dotace by záměr skončil na papíře. Dotace od státu celkem ve výši 1,6 milionu korun byla nakonec získána. V kotelně vznikne celkem pět bytů. Celá stavba přijde na zhruba 4,5 milionu.

Prodej Penkova dvora
Prodat nebo nechat být? Zastupitelé Hluku měli před sebou na podzim 2011 obtížné rozhodnutí. Místní podnikatel Miroslav Šuránek podal oficiální návrh na odkoupení městského statku v centru města.
Historický komplex budov i s nádvořím, kde by chtěl podnikatel vybudovat kotelnu na biomasu a vytápět kromě jiného i několik městských budov včetně školy a školky, koupilo město Hluk zhruba před šestnácti lety za 3,3 milionu.
Podnikatel, který se zabývá myšlenkou odkoupení objektů, míní do komlexu umístit městské informační centrum, muzeum, knihovnu i základní uměleckou školu.

Smlouva o přátelství - 24. září 2011 byla podepsána smouva o přátelství mezi Hlukem a jihočeskou Planou nad Lužnicí.

Předvánoční jarmark

V neděli 27. listopadu 2011 se od 13.00 do 17.00 hodin uskutečnil v parku u hlucké tvrze předvánoční jarmark.
Stánky se zaplnily výrobky Hlučanů, kteří se zaměřují na drobnou domácí tvorbu z textilu, keramiky, proutí, hedvábí a patchworku. Zakoupit se dala také originální papírová přáníčka, pohankové polštáře, adventní věnce i předměty zdobené slováckým ornamentem.
U knihovny fungovala dílnička na výrobu drobných vánočních ozdob, kterými děti ozdobily vánoční strom, jenž se rozsvítil za zpěvu žáků ZUŠ Hluk v 17.00 hodin.
Nechybělo ani vánoční občerstvení. Počasí bylo příjemné, takže přišlo nečekaně velké množství Hlučanů.

Hlučtí senioři v Mikulčicích
6. listopadu 2011 navštívili hlučtí senioři své přátele v Mikulčicích. Jejich přátelství se začalo na setkání v Hluku, na kterém se vzpomínalo na Fanoše Mikuleckého.
Navštívili nejen několik vinných sklípků, ale také Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Dražba pily
Skladový a výrobní areál (bývalá Pila) ve městě Hluk s vyvolávací cenou 14,9 milionu korun, dražební jistotou dva miliony korun a minimálním příhozem 100 tisíc korun byl vydražen za 16,3 milionu korun. Nový majitel byl zpočátku neznámý a tak vznikly v Hluku dohady, co se bude v areálu dále dít. Myšlenka, že tam Kaufland míní postavit další nákupní středisko některé Hlučany potěšila, jiné naopak vyděsila.
Licitátor Jaroslav Hradil z dražební společnosti Prokonzulta ujistil, že vítězem dražby nebyl jednotlivec, ale firma, kterou na dražbách dosud nepotkal. Kaufland s příponou CZ, SK, akciová společnost nebo společnost s ručením omezeným ani žádná jiná společnost s podobným názvem se dražby nezúčastnila.
Noví majitelé získají v areálu solidní základnu pro sebe nebo dalšího majitele. Jeho poloha je atraktivní a snadno přístupná z ulice Hlavní. Na komplex budov navazuje kotelna, která vytápí celý areál. Značná část zasíťovaných pozemků napojených na městský vodovod, kanalizaci a plyn je přitom volná. Celková plocha činí 37 479 metrů čtverečních.

Dny slovenské kuchyně
Ve dnech 2. Až 4.prosince 2011 proběhly v restauraci na tvrzi „Dny slovenské kuchyně“. Kromě běžných hostů podniku se akce zúčastnila také delegace představitelů ze zpřáteleného slovenského města Nemšová. Podle zápisu do pamětní knihy se dá soudit, že se slovenským návštěvníkům v Hluku líbilo.

Záchrana kina  -  Aby bylo možné biografy zachránit, je nutné je vybavit digitální technologii, bez které se od roku 2013 neobejdou. Právě od roku 2013 se totiž přestávají filmy vyrábět na dosud zavedeném filmové pásu a kopie se do kin budou dostávat v digitální podobě. Města, kde dosud kino modernizované nemají, tak musejí v rozpočtu najít minimálně milion, jinak budou promítání muset zrušit. Hluk by samozřejmě chtěl své kino zachránit. Radnice například může na pořízení technologie požádat i o dotaci ze Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie. Žádost už radní z Hluku poslali. Pokud vyjde, kino bude kino fungovat dál, pokud ne, čeká ho zavření. Zastupitelé čekají, že by mohli dostat asi 800 tisíc korun. Stejnou částku by pak ale museli najít v městském rozpočtu.

Knihy vydané v roce 2011
Na jaře letošního roku vydal Městský úřad Hluk knihu „Jak se dříve žilo a co se jedlo v Hluku aneb Opomíjená jídla a zvyky.“  Autorkou je Marie Lekešová. Jídla, která jsou zde uváděna se s malými obměnami kdysi vařívala nejen na Slovácku, ale i na Valašsku, Podluží a v dalších oblastech. Křest knihy natáčela ČT a poté uvedla v pořadu Folklorika. Ohlas je obrovský.  Lidé žádají o zaslání na dobírku. Knížka formátu A5 má 161 stran, recepty jsou doplněny fotografiemi hotových jídel . Cena knihy je na dnešní dobu velmi příznivá – 100 Kč.
Pro velký zájem byl objednán dokonce několikrát dotisk knihy.

Po knihách Františka Hořínka „Slovácké městečko Hluk“ z roku 1937 a Josefa Jančáře „Hluk-nejmladší město Slovácka“ z roku 1970 dostali Hlučané letos teprve třetí zpracování  dějin Hluku. Na celkem 736 stranách nové knihy defilují texty uznávaných odborníků, přírodovědců, archeologů i historiků z celé řady akademických a paměťových institucí z Brna, Uherského Hradiště, ale i texty mnoha zasvěcených Hlučanů.
Kniha byla nazvána „H L U K dějiny města“ a obsahuje kromě textů také 657 fotografií, obrázků, map a kreseb dokumentujících proměny Hluku a jeho obyvatel v běhu času.
Kniha je k dostání za cenu 590 korun.

Během Dolňáckých slavností byla v nové škole instalována výstava fotografií z hluckých svateb. Při této příležitosti vydala Městská knihovna brožuru „Hlucká svatba“, ve které zájemci našli nejen popis průběhu svatby v Hluku, jak jej zachytili kronikáři a písmáci, ale také spoustu dobových fotografií a vzpomínek. Připojena byla i kapitolka o proměnách hluckého kroje ilustrovaná mnoha historickými fotografiemi a podrobný popis jednotlivých krojových součástí.
Kniha se prodává za 50 korun.

Černá kronika

Požár v Boršické ulici  -  Nejspíš neobratná manipulace s ohněm uvnitř rodinného domu stála život saměle žijícího sedmapadesátiletého Jar. Straňáka z Hluku. Ten při rozsáhlém požáru, který zachvátil jeho dům ve čtvrtek 13.1.2011, zemřel. Z oken domu v Hluku začal ráno vycházet dým. Všimli si toho sousedé, kteří zavolali hasiče. Přivolaní hasiči vešli do domu a uhasili oheň v obytných místnostech. Na podlaze jedné z místností ležel mrtvý muž, který v domku samotářsky bydlel. Z prvních zjištění nevyplynulo, že by muž zemřel cizím zaviněním. Pohřeb Jaroslavu Straňákovi vypravili fotbalisté, jejichž byl velkým příznivcem a fanouškem.


Přepadení benzinky z roku 2005 objasněno   -   Případ z června roku 2005, kdy došlo k loupežnému přepadení benzinky v Hluku, nebude promlčen. Policistům z Hodonína se v minulých dnech podařilo dopadnout pachatele, který za bílého dne ohrožoval zbraní pokladní a nakonec zmizel i s jedenadvaceti tisíci korunami a mobilním telefonem.  Hodonínští policisté z obvodního oddělení v Dubňanech zjistili, že podezřelým z pět let starého loupežného přepadení by měl být pětatřicetiletý muž ze Znojma, který se delší dobu v Dubňanech zdržuje. Muže zadrželi při objasňování spáchání jiné trestné činnosti. Podezřelého muže vyslechli hradišťští kriminalisté, kteří jej v pondělí 10. ledna následně obvinili ze spáchání trestného činu loupeže, za což mu hrozí až deset let vězení. Zadržený přepadl benzinku maskován kšiltovkou a slunečními brýlemi. Po trestném činu odjel vozem bílé barvy.  Přepadená obsluha se tehdy okamžitě obrátila na linku 158. Policisté vyjeli na místo a také začali pátrat po autě s lupičem. Pátrání tehdy ale nepřineslo kýžený výsledek ani toho dne ani ve dnech následujících.

Podvodníci  -  Na počátku roku 2011 byl v našem městě byl zaznamenán pohyb neznámé osoby vydávající se za pracovníka elektrárny. Jedná se o osobu ve stáří 30 - 35 let v maskáčových kalhotách s kšiltovou čepicí, který vyžaduje vstup do rodinných domků převážně starších občanů za účelem kontroly elektroměrů a elektrorozvodů. O štěstí v neštěstí může mluvit starší manželský pár z Hluku. Jako oběť si je totiž vyhlédl muž, který se vydával za pracovníka elektrárny a pod touto zamínkou se snažil dostat do jejich domu. Manželé ale jeho záměr odhalili a své úspory ubránili.  V  pondělí 14. února zazvonil podvodník u rodinného domu v Hluku. Manželům oznámil, že je od elektráren a jde zkontrolovat elektroměr a elektrorozvody. Po předstíraném ověření elektriky sdělil domácímu, že má špatně zaplombovaný elektroměr a musí zaplatit pokutu čtyři tisíce korun. Aby se zbavil manželky, poslal ji vyzkoušet světla v celém domě. Sám pak sledoval muže do pokoje, kde měli manželé uloženy peníze. Staršímu muži se nakonec podařilo zloději ubránit, s ženou ho vyhodili z domu a informovali policii. Přestože lupič trestný čin nedokončil, podezřelý muž byl dále sledován. Za poslední rok policisté zaznamenali asi dvacet případů, kdy si zloději vyhlédli starší osobu a pokusili se ji okrást. Nejčastější záminkou jsou právě kontroly elektrorozvodů a elektroměrů.

Hluk zakázal podomní prodej  -  Zákaz nezákaz, podomní a pochůzkový prodej z Hluku navzdory novele tržního řádu nezmizel. I když radnice jej zakázala úpravou svého tržního řádu už na konci září, městská policie i úředníci vedou záznamy o stále dalších případech. Lidé si celkem pravidelně stěžují a strážníci mají co vyšetřovat. Není týden, kdy by se nějaký prodejce, který zákaz ignoruje, nevyskytl.  V hluckých domácnostech si nejčastěji „podávají dveře“ zástupci pojišťoven a firem nabízejících rychlé půjčky. Nezvanými hosty jsou i lidé nabízející změnu energetické společnosti nebo zástupci církví a sekt.

Našel a nevrátil zesilovač  -  15. dubna 2011 byl dopaden zloděj zesilovače a zvukového procesoru. Krádež z poloviny února za bezmála osm tisíc korun má na svědomí dvacetiletý mladík (Šesták), kterému byli strážníci z Hluku delší čas na stopě. Mladík při výslechu policistům přiznal, že zesilovač i procesor má doma. Kufr s aparaturou údajně našel poblíž tvrze schovaný za zelenou buňkou. Kufr si bez okolků odnesl domů místo toho, aby svůj nález oznámil a věci se mohly vrátit majiteli. Pachatel se tím, že si ponechal nalezenou věc za více než pět tisíc korun, dopustil trestného činu zatajení věci. Hrozí mu za to až rok vězení.

Mladí a alkohol  -  Nejmladším a nejvíce opilým teenagerem, na které se zaměřili policisté v barech, restauracích a diskotékách, byla teprve patnáctiletá dívka z Hluku. Policisté ji objevili v Disco Fenix, školačka nadýchala 2,4 promile alkoholu. Pokuty provozovatelům diskoték mohou dosáhnout až 50 tisíc korun. Pachatelem je přirozeně ten, komu policie prokáže, že nezletilému poskytl alkohol. Provozovateli diskotéky také hrozí správní řízení, neboť je zodpovědný za své zaměstnance, které musí poučit. Pokud se problémy někde opakují, může se do případu vložit i živnostenský úřad a vše skončit pozastavením činnosti. Ve výjimečném případě také může jít o trestný čin. To pokud by se například zjistilo, že se na místě, kde se problémy opakují, objevil třeba barman, který za večer dokázal opít dvacet dětí. Případ s patnáctiletou opilou dívkou policisté objasnili přímo v diskotéce. Pachatelem byl už plnoletý mládenec, který alkohol koupil u obsluhy a dál ho předal.

Opilec vezl hledanou ženu  -  Policisty z Hluku překvapil řidič, který ve svém fordu vezl v silné opilosti malého chlapce a jeho hledanou matku Muž při kontrole na alkohol nadýchal 2,9 promile, hlídka mu na místě zabavila řidičský průkaz. Hlídka při kontrole zjistila, že čtyřiačtyřicetiletá spolujezdkyně patří mezi hledané v Schengenském informačním systému.

Žhář zaútočil v Hluku na dvě auta  -  Policie zatím marně pátrá po jednom nebo skupině žhářů, kteří v noci na minulé úterý zapálili před rodinným domem v Hluku dvě auta. Místem útoku se stala jedna z nejklidnějších částí města. Majitelé vozů, matka a její syn, navíc nepatří k problémovým obyvatelům. Majitel domu se nejdřív pokusil uhasit vozy Seat Cordoba a Renault Laguna sám. Plameny ale byly silnější, přivolal proto hasiče. Místní sbor dobrovolných hasičů, kteří přijeli se dvěma cisternami, nakonec posílili i profesionálové z Uherského Hradiště. Při požáru a zásahu se nikdo nezranil. Škoda na starších automobilech byla později vyčíslena na šedesát tisíc korun. Vyšetřování jednoznačně prokázalo úmyslné založení požáru. Pátrání po pachateli, kterému za spáchání trestného činu poškození cizí věci hrozí až rok vězení, zatím nepřineslo výsledky. Jedním z motivů, který kriminálka prověřuje, je možné vyřizování účtů či osobní msta.

Smrt u potoka  -  V potoce Okluka mezi Hlukem a Dolním Němčím bylo nalezeno u cyklostezky bezvládné mužské tělo. Přivolaní záchranáři mohli pouze potvrdit smrt. Policie se zabývala verzí utonutí po pádu  v kombinaci s infarktem. Vyšetřováním se zjistilo, že příčina smrti je utonutí bez cizího zavinění. Jednalo se o třiapadesátiletého muže z Hluku (Kunovjánek), který velice často holdoval alkoholu.

Loupež na benzínce  -  Železný stojan na kola se v rukou zatím neznámých pachatelů proměnil v nástroj, kterým si násilně otevřeli uzamčenou benzinku v Hluku. Zloději stojanem rozbili vchodové dveře, zpět se pak vraceli s bednami alkoholu a kartony tabáku. Ke krádeži došlo v ulici Hlavní v noci na minulé úterý. Hodnota odcizeného zboží byla vyčíslena na 35 tisíc korun. Poškození benzinky je za dalších 70 tisíc. Místo činu prohledal také psovod, stopa však k pachatelům zatím nevedla. Zlodějům hrozí za trestné činy krádež a poškození cizí věci až dva roky vězení.

Útok psa  -  Na dva zaměstnance jedné z hluckých firem zaútočil rozzuřený německý ovčák. Oba měli zraněné nohy, jeden z mužů byl převezen s tepenným krvácením. Zdravotní stav obou byl úspěšně stabilizován, žádný z nich nebyl v ohrožení života. Ovčák napadl zaměstnance na odchodu z areálu. Jednomu z mužů hrozila smrt vykrvácením. Přivolaná lékařka se ke zraněným dostala do šatny až poté, co přivolaní policisté psa zastřelili. Lékařka záchranné služby stála za plotem a mohla jen telefonicky mužům v šatně radit, jak postupovat při první pomoci. Z popisu ale zjistila, že jeden z mužů má tepenné krvácení a je nutné se k němu dostat. Protože se odchyt psa nezdařil, policista musel použít služební zbraň.

Bydlení pro sociálně slabé
V roce 2011 zakoupil městský úřad od pana Ivana Kotačky za 275 tisíc rodinný dům číslo 326 na křižovatce do Antonínské ulice.
Po malých úpravách se do něj nastěhovali lidé, kteří se zadlužili a přišli o vlastní střechu nad hlavou.
Byli to: manželé Jan a Eva Michálkovi, Josef Michálek a Jana Nemochovská.
Protože v domě bylo pouze elektrické topení (velké finanční náklady), rozhodly orgány města, aby byl opraven a zprovozněn komín s tím, že noví nájemníci si jeho cenu odpracují na veřejně prospěšných pracích. Topit by mohli odpadovým dřevem, které je možno vybrat na sběrném dvoře. Starosta města jim věnoval funkční kamna.
Dobrý úmysl ale nebyl oceněn. Noví obyvatelé topí elektřinou a  veřejně prospěšných prací se účastní jen velmi sporadicky.

Nejstarší občané Hluku:

Konečná Marie                          17.10.1914 Hlavní 46
Nemravová Kateřina                 11.11.1914 Hlavní 590
Dufková Františka                      20.09.1916 Novoveská  611
Jeřábková Marie                        20.10.1917 Sokolská 1408
Uhlířová Františka                     24.02.1918 Sokolská 1408
Malinová Božena                      07.02.1919 Boršická 705
Hrubá Ludmila                           02.11.1919 Kostelní 319
Žůrová Františka                        27.02.1920 Antonínská 361
Sošková Marie                           13.03.1920 Hradišťská 695
Tesaříková Marie                        02.05.1920 Hlavní 38 
Prajzová Ludmila                        17.06.1920 Boršická 588
Štěrbová Antonie                        31.08.1920 Sokolská 1408
Bachan Josef                                08.09.1920 Antonínská 914
Libosvárová Františka             17.09.1920 Hlavní 84     
Mitáčková Anna                          24.09.1920 Vyšehradská 1318
Mitáčková Marie                        17.02.1921 Hlavní 165
Mitáček Josef                              02.03.1921 Sadová 1059
Sošková Marie                            22.03.1921 Hlavní 498
Mořický Jindřich                        14.06.1921 Zabartoničí 1019
Míšková Marie                            12.12.1921 Rajčovňa 309

V roce 2011 se narodilo 28 dětí
                z toho  13 chlapců
                          a 15 děvčat
zemřelo 43 občanů

Místní hospodářství – akce pracovní skupiny v r. 2011

ZŠ a MŠ na náměstí – oprava omítek a obkladů, výmalba a nátěry na WC
Umývárna na sportovní hale – rekonstrukce (podlaha, omítky, obklady, výmalba, nátěry)
Lavičky na náměstí – vybroušení a nátěr
Oprava cyklistické stezky na ulici Hlavní po rekonstrukci veřejného osvětlení
Oprava a nátěr prádelny v domě s chráněnými byty (Sokolská ul.)
Výpomoc při budování WC a stavba zídky v zahradní restauraci u tvrze
Příprava a zajištění zdárného průběhu Dolňáckých slavností – úklid po nich.
Oprava a nátěr věcí a hraček na dětském hřišti na Ohřeble.
Příprava a zajištění provozu koupaliště.
Zbourání a znovuvystavění štítové zdi krajního památkového domku, oprava krovů a střechy tamtéž.
Oprava fasády na staré škole.
Umístění altánu a laviček na cyklostezce do Dolního Němčí.
Osazení laviček a odpadkových košů v parku u tvrze, v ulici Hlavní a naproti Gril-baru a cukrárny.
Vybudování nové autobusové zastávky na horním konci (naproti pily).
Oprava kapličky na Babí Hoře. Mateřská škola – výmalba, nátěry, rekonstrukce kuchyňky (vodovodní potrubí, omítky, obklady)
Oprava dvou místností na bývalém komunále (pronájem)

Osazení a připojení buňky pro pana Mrázka, následně pro pana Chrástka.
ZŠ – výmalby a nátěry v tělocvičně a třídách, oprava a spárování soklu, přemístění dětského hřiště
Příprava hrobových míst na urny, jednohroby.
Vybudování chodníku v Boršické ulici od lékárny po ulici Za zámkem.
Osazení nových dopravních značek – jednosměrka Nový Lán a jednosměrka kolem tvrze.
Výstavba WC v kině, zateplení promítací kabiny.
Oprava márnice – omítky vnější, vnitřní, podlahy, výmalba a nátěry, oprava dlažby, montáž okapů, odvodnění zdí, úprava zeleně.
Oprava zídky ve vstupu na hřbitov. Vybudování nového stání na kola pro návštěvníky hřbitova.
Vybudování veřejného osvětlení v ulici Potoční.
Tvrz – vybudování stání pro popelnice, oplocení a chodník.
Montáž chybějících tabulí – názvy ulic.
Oprava propadlých kanalizačních vpustí – starý Lán a Za mlýnem.

Vysazení durancií.
Tvrz – oprava maleb (velký a malý sál, chodby, schodiště, slovácká jizba, kuchyňky).
Příprava a zajištění provozu pálenice, chystání dříví.
Chodník v ulici Potoční a Družstevní.
Oprava mostu u družstva.
Průběžné opravy veřejného osvětlení a městského rozhlasu, opravy chodníků a stezek.
Průběžné sečení, úklid a údržba veřejných prostranství.

Počasí

Leden - začátek mrazivý, nový sníh nepadal, zůstaly ale zbytky z prosince
- do 10. 1. pošmourno, déšť, mlhy, teploty ráno kolem 0, přes den do + 6 °C
- druhá dekáda – počasí slunné, takřka jarní
- ve třetí dekádě se zima vrátila, sněžilo, bylo náledí, ale ranní mrazy jen do – 8 °C

Únor - prvního února mráz – 13 °C, po zbytek měsíce už jen do – 9 °C, přes den mírně mrazivo po celý měsíc

Březen - první dekáda: teploty přes den do + 9 °C, po ránu mírné mrazíky
- po zbytek měsíce polojasno, slunečno, teploty v rozmezí 13 – 18 °C

Duben - měsíc typicky jarní, slunečný, teploty přes den kolem 20 stupňů, šestkrát pršelo, z toho dvakrát byla bouřka

Květen - pěkné letní počasí, slunečno, v druhé polovině měsíce šplhaly denní teploty až přes 25 °C, 15. 5. a 28. 5. celý den pršelo

Červen - v první polovině měsíce četné bouřky, teploty vysoké
- po 15. červnu oblačné počasí, teploty přes 20 stupňů, bouřka už jen dvakrát

Červenec - Dol. slavnosti (1. – 3. 7.) propršely, poprvé v historii byl
      kvůli dešti zrušen průvod
   - od 6. 6. krásně, slunečno, teploty tropické
   - 18. – 31. 7. proměnlivo, deštivo ale poměrně teplo

Srpen - srpen byl slunečný s tropickými teplotami, a tak koupaliště stačilo dohnat tržby, které byly v červenci dosti slabé
- v noci 27. 8. přišla bouřka a s ní citelné ochlazení

Září - pěkné a slunečné – k velké radosti vinařů

Říjen - v první půlce měsíce ještě pěkné babí léto, v druhé půlce měsíce už i ranní mrazíky
- 7. – 9. dost pršelo

Listopad- v první dekádě slunečno a teplo, teploty mezi 15 a 20 stupni
- 11. 11. náhlé ochlazení a až do konce měsíce mrazíky
- 17. a 26. mlha

Prosinec - celý měsíc zataženo, oblačno, teploty do deseti stupňů, ráno
  kolem 0 °C
  - Vánoce mlhavé, zatažené, občas mrholení