Zápis 2014
Tříkrálová koleda
Přibližně 20 mladých lidí a dětí převážně z farnosti Hluk se v pátek 27. prosince 2013 vypravilo do ulic Hluku, aby již šestým rokem potěšili starší, nemocné a osamocené spoluobčany.
Dvě skupinky se vypravily každá na jeden konec a během dopoledne obešly přibližně 50 domácností, kde zazpívaly, zakoledovaly, popřály vše nejlepší do nového roku a předaly dáreček od Ježíška, který nechali dobří lidé během vánočních svátků u Betléma kostela.
Odpoledne se poté společně s dramatickým kroužkem při ZŠ Hluk, pod vedením paní učitelky Jackivové, vydali do charitního domu, kde rovněž zazpívali, zakoledovali a tak i tam přinesli tu pravou vánoční atmosféru.
Tříkrálová sbírka 2014 - v sobotu 4. ledna chodilo 26 skupinek a bylo vybráno 135 500,- korun. V neděli 5. ledna se v chrámu sv. Vavřince konal novoroční koncert.
Město Hluk - 2014
Starosta: Ing. Jan Šimčík
Místostarosta: Marie Plačková
Sekretariát: Dana Krhovská
Ekonomka: Lenka Angerová
Účtárna: Božena Kvasničková, Marcela Škopíková
Pokladna: Ludmila Rybnikářová
Investice: Miroslav Jelének
Stavební úřad.: Ing. Radek Chytil, Ing. Jitka Vacková
Matrika: Mgr. Iveta Remeňová nahradila Ludmilu Horákovou
Sport Hluk: Karel Bojko
Městská knihovna: Romana Jančová
Informační centrum: Michaela Beníčková
Změny proti roku 2013: místostarosta, matrikářka, Městská knihovna - Marie Plačková přešla z knihovny na post místostarostky
Na sto devadesát účinkujících se v pondělí 20.1.2014 vystřídalo na pódiu ve sportovní hale v Hluku. Televize Šlágr tam slavila své druhé narozeniny. Na Slovácko se tak sjelo na šedesát českých a slovenských kapel produkujících lidovou muziku. Tuto oslavu si nechtěly nechat ujít tisíce lidí, proto hlucká hala praskala ve švech. Vstupenky byly vyprodány během čtyř hodin. Přestože věkový průměr byl vysoko nad padesát let, našly se v hledišti i skupinky mladších posluchačů. Kromě českých posluchačů se do Hluku sjela i velká skupina Slováků, podle pořadatelů jich byla až nadpoloviční většina. Jeden z největších ohlasů zaznamenalo populární Duo Yamaha nebo Božanka s Martinem Jakubcem.
V pátek 31 .ledna 2014 proběhlo v Hluku vyhlášení sportovce roku.
Na sportovní trůn města Hluk usedl silák Dušan Tesařík - pákař místního Armwrestling clubu. Sesadil dvojnásobnou vítězku ankety stolní tenistku Anetu Kučerovou. Zbylé dvě medailové pozice totiž ukořistili fotbalisté Zdeněk Botek a Martin Zalubil. Až čtvrtá skončila dvojnásobná královna Aneta Kučerová a pátý florbalista Robin Kollár. V kolektivech se radovali fotbalisté před florbality a pákaři.
Organizátoři slavnostního večera nezapomněli ani na hlucké talenty a zasloužilé funkcionáře, kteří rozšířili Síň slávy. Mezi nesmrtelné tak vstoupili fotbaloví nadšenci Jiří Hrabovský s Janem Julínkem, zakládající člen basketbalového oddílu Jaroslav Machala, Antonín Ratajský a největší aplaus sklidila Marie Vavřínková, trenéra mažoretek, která je podepsána pod 10 republikovými a 9 evropskými tituly.
Z plejády hluckých talentů organizátoři vyzdvihli výkony Martina Frühaufa, Tomáše Ševčíka (oba fotbal), Antonína Mitáčka (stolní tenis) a Anety Ševčíkové (mažoretka).
Vyhlašování nejlepších sportovců Hluku organizátoři pojali jako jednu velkou estrádu, při níž dostaly pořádně zabrat bránice. Diváky pobavilo třeba taneční vystoupení členů folklorního souboru Dolňácko na jeden z hitů Michaela Jacksona nebo Dušan Tesařík coby trenér mažoretek .
Co se vybudovalo za minulé volební období
- Základní technické vybavení (sítě, kanalizace, voda, elektřina, vozovka) v ulici Orelské, kanalizace v ulici Kostelní
- Výstavba nového sběrného dvora pro ukládání odpadů
- Kompletní rekonstrukce zahradní restaurace u tvrze
- Profinancování výměny oken, zateplení fasády městského úřadu, hasičské zbrojnice a tělocvičny základní školy
- Přestavba kotelny v ulici Závodní na byty – čp. 249
- Výměna veřejného osvětlení v ulicích Hradišťská a Hlavní
- Nákup nákladního automobilu Mitsubishi fuso pro místní hospodářství
- Dokončení vozovky v ulici Nad Kaštancem
- Oprava čistírny odpadních vod
- Rekonstrukce vozovky v Antonínské ulici
- Obnova fasády mateřské školy
- Energeticky úsporná opatření sportovní haly (výměna všech oken, dveří, zateplení fasády a střech mimo hlavního sálu)
- Náhrada starých plynových kotlů v budově městského úřadu novými kondenzačními kotly s vyšší účinností
- Vybudování kanalizace v ulici Horní Drahy
- Položení nového asfaltocementového povrchu na vozovkách na sídlišti v ulici Závodní
- Rekonstrukce střechy na kabinách fotbalistů
- Výstavba spojovacího krčku mezi vchody do základní školy a tělocvičny na školním dvoře
- Dokončení výměny oken a zateplení fasády bývalého OKP (komunál)
- Oprava pálenice
- Vybudování nového dětského hřiště u staré školy
- Rekonstrukce místního rozhlasu na bezdrátový systém
- Nový územní plán
Celkově bylo proinvestováno 88,6 mil. Kč, z toho dotace představovaly 39,3 mil. Kč.
Cyklostezka z Ostrožské Lhoty do Hluku, která před devíti lety stála 12 milionů, přišla na dalších 150 tisíc. Trhliny v ní letos opravila firma Grandesolution s.r.o. z Ostravy.
Za devět let je to již podruhé, kdy povrch 2727 metrů dlouhé stezky musel projít opravami. A určitě ne naposled.
Důvodem komplikací je nestabilní podloží, které způsobilo podélné trhliny. Jeho trvalá oprava by však byla technicky velmi složitá a také drahá.Proto bylo rozhodnuto, že výhodnější bude stezku každých pár letznovu opravovat, než investovat do náročné stabilizace podloží.
Stavba cyklostezky byla provedena podle projektové dokumentace. Bohužel se časem na místě objevila spodní voda, kvůli které svah sjíždí. Tuto možnost před devíti lety nikdo nepředpokládal.
S částí cyklostezky na straně Ostrožské Lhoty jsou sice menší problémy, přesto ji příští rok pravděpodobně také čekají drobné úpravy. Netrpí prasklinami v takové míře jako ta hlucká,přesto budou zality spáry, aby do nich nezatékala voda.
Počítá se s tím, že nový povrch vydrží opět maximálně pár let.
Hlucká hala, kam se chodí za sportem, kulturou, posezením i ubytováním, je konečně opravena. Přímo na nové střeše pracuje sedm nových čerpadel, která největší hale na Slovácku zajišťují teplo. Šestnáct dosluhujících kotlů z roku 1994 je pryč, sedm nových tepelných čerpadel hlídá GSM brána a každý problém s dodávkou tepla se tak hned objeví v centrále brněnské firmy, která novinku zajistila. Do pěti minut je pak jasná příčina ztráty tepla. Novinkou je také řízení topné soustavy formou termostatických hlavic a přednastavená teplota. Regulaci obstarávají venkovní čidla.
Investice za 32 milionů, s níž městu pomohla státní dotace za 15,5 milionu korun, se kromě zateplení budovy a střechy dotkla výměny všech oken. Ta stará byla v tak žalostném stavu, že ohrožovala diváky uvnitř i procházející venku. Sklo z rámů vypadávalo. Nové jsou všechny vstupní dveře, vzduchotechnika hlavního sálu a kotelna.
Kuriozitou rekonstrukce je fakt, že kromě šesti týdnů se pracovalo za běžného provozu. I když dělníků byla v hale stále spousta, mimo plánované koncerty se tady uskutečnila i část dětské olympiády, konkrétně soutěže ve stolním tenisu.
Oprava silnice
Rekordní dotace ve výši celkem 64 442 182 korun pomůže opravě důležité a frekventované silnice druhé třídy číslo 495, která spojuje Hluk s Uherským Ostrohem. Peníze na opravu, která ještě nemá pevný termín, přišly v pravou chvíli. Regionální operační program Střední Morava, který unijní peníze rozděluje, totiž silnici zařadil na seznam posledních dotací v rámci programového období 2007-2013. O rekonstrukci se hovořilo už několik let a zatím vždy na opravu úseku chyběly finance.
Opravu úseku Hluk-Ostrožská Lhota zatím komplikuje to, že se nepodařilo vykoupit od majitelů pozemky pod silnicí.
Výstavba v ulici Pod Sádkama
V lednu 2014 byl zahájen prodej pozemků v lokalitě Pod Sádkama. Do prodeje bylo dáno prvních 10 parcel. Za peníze získané za tyto parcely míní město vybudovat v dané lokalitě inženýrské sítě.
Oprava kříže na hřbitově
Předmětné dílo – kříž se nachází v Městě Hluk a je situován na místním hřbitově. Předmětný kříž není prohlášen za kulturní památku.
Vlastníkem předmětného kamenného kříže je Město Hluk. Podnět k opravě vyšel od rodiny Hájkovy, která chce také toto dílo z velké části financovat.
Po osobní prohlídce, za účasti zástupce vlastníka památky, starosty Hluku pana Ing.Jana Šimčíka, bylo dohodnuto, že oprava bude zahrnovat:
- demontáž celého kříž
- demontáž čelní žulové desky, která již nebude na kříž opětovně osazena a vlastní prostor po žulové desce bude restaurátorsky zrekonstruován
- oprava celého kříže
- doplnění již dožitých kamenných stupňů
- zhotovení nového základu pod kamenný kříž
- montáž celého kříže.
- provedení dodláždění okolí kamenných stupňů dlažební kostkou
V rámci projektu „Protipovodňová opatření byl v Hluku modernizován místní rozhlas. Sedm obcí (Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Hluk, Boršice u Blatnice, Blatnička a Blatnice pod Svatým Antonínkem) Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko se rozhodlo využít dotačního programu Ministerstva životního prostředí a připravilo projekt, jehož cílem je modernizace všech zařízení varovných signálů a jejich vzájemná provázanost pro lepší řešeníkrizových situací.
V Hluku byly nainstalovány nové ampliony a v testovacím provozu byla nastavena intenzita zvuku a nasměrování hlásičů.
Pěstitelská pálenice, jedna z nejstarších v regionu, se po mnoha letech dočkala kompletní opravy. Před rekonstrukcí bylo nejdříve nutné vykoupit podíly od vlastníků, což se téměř podařilo. Ze 40 podílníků prodali všichni kromě čtyř. Odkoupením podílů se město stalo 88% vlastníkem. Rozsáhlou rekonstrukcí prošly dokonce i obvodové zdi a střecha, došlo k výměně oken, nově je vybudováno sociální zařízení. Prostor před objektem byl vydlážděn žulovými kostkami.
Revitalizace vybraných ploch zeleně
Díky dalšímu dotovanému projektu bude v nejbližších dnech zahájena „Revitalizace vybraných ploch zeleně Města Hluk.“ V rámci revitalizace budou u hřbitova, v horní části u smuteční síně, skáceny břízy. Po jejich odstranění bude provedena rozsáhlá výsadba. V rámci tohoto projektu budou ještě ošetřeny lípy na ulici Hlavní. V proluce poblíž pizzerie budou vykáceny pahýly stromů, které nahradí nová zeleň.
Předláždění Hřbitovní ulice
O rozsáhlou obnovu Hřbitovní ulice sev Hluku postaral jediný dělník. Žádná technika zde nebyla použita, slyšet bylo pouze cinkot nezbytného nářadí. Dlaždič Ludvík Štefaníkzačal pracovat už v polovině dubna a skončil na konci letních prázdnin. K ruce sice měl jednoho pomocníka,ten ale dlažební kostky nepokládal.
Podobně jako ostatní města a obce dává i Hluk sezonní práci nezaměstnaným. V Ludvíku Štefaníkovi našel opravdu schopného profesionála. Už loni pro město pracoval. Je to vyučený elektrikář, který se rekvalifikoval na dlaždiče, a práce mu jde skvěle od ruky.
Dlažební kostky se sice mohly vytrhat a nahradit asfaltem, tento návrh ale nakonec neprošel. Radní rozhodli o ponechání tradičního povrchu.
Hluk na „zakázce“ pro jednoho dělníka ušetřilzhruba 200 tisíc. Firmy, účtují za podobnoupráci nejméně tři sta korun na hodinu. Takto získalo město na jednoho dlaždiče ještě příspěvek od úřadu práce.Radnice dosud přijala na veřejně prospěšné práce osm lidí. Toto číslo ale nejspíš není konečné, město by chtělo letos zaměstnat ještě další čtyři.
Letošní změna pravidel při půlročním zaměstnávání lidí bez práce, na které už města nedostávají od státu dříve obvyklých patnáct, ale dvanáct tisíc korun, v Hluku neměla negativní odezvu. Město sice muselo vyrovnat finanční rozdíl, ale jde hlavně o to, aby lidé, kteří přijdou o práci a dostanou se do svízelné situace, měli alespoň nějakou šanci.
Plán na přestavbu sokolovny
Městskému kinu, které bojuje s malou návštěvností a velkými provozními náklady, možná svitla naděje na lepší budoucnost. Městská rada schválila na svém prvním zasedání v novém roce zpracování studie, která by mohla proměnit místní kino ve víceúčelovou budovu. Své nové místo by tady pak mohla získat i základní umělecká škola, městská knihovna a Dům dětí a mládeže.
Zatím jde pouze o studii. Cílem je zjistit, jestli je to vůbec možné a kolik prostoru by mohly využívat všechny složky. S nápadem na netradiční proměnu přišel starosta.Napadlo ho také, zda by se prostory mohly rozšířit také „nadstavením“ současného kinosálu.
Umělecká škola, knihovna i dětský dům se měly původně stěhovat do zrekonstruovaných prostor někdejšího Penkova statku, plány na jeho opravu ale bohužel prozatím padly.
V sobotu 1.3. představil Hluk na krojovém plese nového krále a jeho družinu. 6. července vyjedou, aby připomněli prastarý zvyk a chloubu Slovácka, Jízdu králů.
Hlavní večerní program bravurně po hlucku uváděla Marie Lekešová, která začala vzpomínáním. Postupně představovala jednotlivé krále od roku 1946 až po toho posledního. Dále následovalo 29 členů královské družiny a jako poslední do sálu za halasného pískotu a potlesku vstoupil ten nejdůležitější – letošní král František Libosvár. Veškeré dění ve velkém sále bylo pomocí techniky přenášeno do sále malého, takže nikdo z účastníků o zážitky nepřišel.
Bylo to napínavé, ale počasí se v neděli 20. dubna nakonec přece jen umoudřilo. Do památkových domků na hluckéRajčovně směle směřovaly kroky malých Hlučánků, jejich rodičů i vzácných hostů ze slovenské Myjavy. Je už tradicí, že všechno, co bylo pro naše předky samozřejmostí během zvykoslovného roku, se nyní odehrává právě zde. A tak se v neděli 20. dubna všichni přítomní dozvěděli, jak uplést žilu, namalovat vajíčko či nazdobit beránka. Sluníčko hřálo, cimbálovka vyhrávala a bylo pěkné sledovat, jak s některými malými spoluobčany ty slovácké rytmy hýbou. Zlatým hřebem programu bylo rozdávání velikonočních beránků nejmenším účastníkům akce. Přestože účast byla hojná, dostalo se na všechny. Není pochyb, že „domečkovou“ akci rádi navštíví i příště. Tento rok byla akce podpořena z mezinárodního projektu spolupráce Kopaničiarského regionu a MAS Horňácka a Ostrožska: „ Přibližme si tradice našich předků“.
Už sa ně to stalo zas nové CD Klebetnic
Více než rok pracovala cimbálová muzika Ženičky s ženským pěveckým sborem Klebetnice z Hluku na natáčení nového cédéčka ( první vyšlo v roce 2004 pod názvem „Už sa ně to stalo“). Během té doby se jim narodili čtyři děti. A tak mezi kojením a péčí o třiatřicet dětí vzniklo pod taktovkou primášky Kateřiny Říhové a Marcely Trtkové nové CD, které děvčata nazvala „Už sa ně to stalo zas“. Obsahuje 17 písniček a snad bude dokladem toho, jak se mladé ženy na prahu 21. století uměly bavit a jaké hodnoty vyznávaly.
Křest nového CD se odehrál na hlucké tvrzi dne 16.května 2014 a kmotrou byla známá zpěvačka lidových písní Vlasta Grycová.
4. května 2014 v 15. 30 hodin se poprvé na slavném poutním místě sv. Antonína Paduánského na Blatnické hoře uskutečnila výjimečná událost – Pouť jízd králů. Dohodly se na ní společně všechny tři obce, kde se letos jízdy králů konají - Hluk, Kunovice a Vlčnov.
Krojované procesí vyrazilo před patnáctou hodinou od studánky při silnici z Ostrožské Lhoty ke kapli sv. Antonína, pod jehož sochou si tři budoucí vládci jízd králů, jedenáctiletý František Libosvár z Hluku, desetiletý Radovan Siman z Kunovic a jedenáctiletý František Šobáň z Vlčnova, vzájemně podepsali pamětní listy. Poté se krojované procesí přesunulo k polnímu oltáři v sousedství kaple, kde se konala za krále i všechny účastníky letošních jízd králů z Hluku, Kunovic a Vlčnova bohoslužba.
Jejím hlavním celebrantem byl kunovický rodák P. Antonín Hráček, který na pouť přijel ze St. Martina v Jižním Tyrolsku. Poutníci se společně pomodlili za všechny tři krále, jejich družiny i organizátory jízd králů.
XXII. Dolňácké slavnosti s tradiční jízdou králů v Hluku
Čtvrtek 3. července
Kostel sv. Vavřince
18:30 Královská mše svatá
20:00 Koncert pěveckého sboru Dvořák z Uherského Brodu
Pátek 4. července
Park u tvrze
15:30 Vystoupení dětských souborů a jejich hostů
17:30 Každý v jiném kroji, pěsnička nás spojí – vystoupení ženských a
mužských pěveckých sborů s hostem JožkouŠmukařem
20:00Vážně-nevážně. Soubor písní a tanců Dolina ze Starého Města s cimbálovou
muzikou Bálešáci- repríza premiérového pořadu k 55. výročí založení souboru
22:00 Lidová veselice s dechovou hudbou Pohodaa CM Šefranica
Domky
20:00Besedau cimbálu s folklorním souborem Dolňácko a cimbálovou muzikou
Harafica. Proběhl křest knihy Jiřího Jilíka „Hráli jsme s Josefem Poláchem“ a k vidění byla
výstava fotografií ze života Jožky Polácha a jeho přátel
Stadion
21:00 Taneční zábava -V.S.P. Band a DJ Iron
Sobota 5. července
Domky
9:00– 18:00 Malovaný dvůr (setkání maléreček slováckého ornamentu + tvořivá dílna
pro děti)
22:00O jízdě králů pohovořil spisovatel Josef Holcman, hrála Štrajchkapela z
Kněžpole
Základní škola
9:00 – 18:00 Košt vín, výstava krojů, fotografií aj.
Tělocvična
9:00 Slavnostní vernisáž výstavy obrazů s tematikou Jízdy králů
Penkův dvůr
9:00 – 18:00 Hluk současný i minulý – výstava fotografií
Kostel sv. Vavřince
13:00-18:00 Prohlídka kostela a Biblické příběhy (výstava obrazů)
Městský úřad
9:00 – 18:00 Výstava historických vozidel
Kino
10:00 – 16:00 Slovácko sanesúdí – promítání seriálu (40.výročí natáčení)
Stadion
14:30 - 43. Slovácký festival dechových hudeb (DH Šarovec, DH Kosenka, DH
Vlčnovjanka, DH Skoroňáci, DH Drietomanka, DH Maguranka);Moderátor Jiří
Helán
Park u tvrze
9:00 Vlastivědná procházkas povídáním o tureckých vpádech nazvaná
„Šavle a píseň“
19:00 Koncert CM Šefranica
20:00 Hejtman Šarovec - divadelní představení hry Františka Kožíka
22:00 Zbojnická noc s CM Babica a jejími hosty
Neděle 6. července
Hlavní ulice
7:00 Budíček DH Šarovec a DH Kosenka
Kostel sv. Vavřince
7:30 Slavnostní mše svatá
13:00-18:00 Prohlídka kostela a Biblické příběhy (výstava obrazů)
Jízda králů
8:00 Sraz jezdců jízdy králů u tvrze
8:30 Žádání o krále u rodičů – ulice Hlavní č.p.70
9:00 Žádání o povolení jízdy králů u tvrze a následná jízda městem
Domky
10:30 Rozverné pásmo v podání ženského pěveckého sboru Drmolice z Polešovic
Základní škola
9:00 Košt vín, výstava krojů, fotografií aj.
Tělocvična
9:00 Výstava obrazů s tématikou jízdy králů
Penkův dvůr
9:00 Hluk současný i minulý – výstava fotografií
Park u tvrze
10:30 Přehlídka slováckých verbířů
18:00 Lidová veselice s dechovou hudbou Šarovec
Hlavní ulice
13:15 Sraz krojovaných na dolním konci
13:30 Slavnostní průvod městem
Stadion
15:00 Hlavní program nazvaný „Chovala mě moja máti, nevěděla komu“- o tom, jak se
jako nit proplétalo téma vojny a války životem našich předků
Pondělí 7. července
Tvrz – velký sál
19:00 Divadelní představení Slovácko sanesúdí - hrál divadelní spolek Bumbác,
hudební doprovod CM Šefranica
1. Abrhám Roman, 2. Bílý Erik, 3. Blaha Jaromír, 4. Blaha Tomáš, 5. Daněk Štěpán, 6. Dohnal Štěpán,
7. Hejda Petr, 8. Jiří Jackiv, 9. Jiří Soviš, 10. Kotačka Josef, 11. Kotačka Michal, 12. Králík Dalibor, 13. Králík Štěpán, 14. Kuchař Tomáš, 15. Libosvár František – Král, 16. Mareček Tomáš, 17. Minařík Michal, 18. Pecen František, 19. Mareček Jan, 20. Prajza Jakub, 21. Ryška Tomáš, 22. Sabo Jan, 23. Soviš Tomáš, 24. Šimčík Lukáš, 25. Škorec Marek, 26. Štefaník David, 27. Štipčák Roman, 28. Gášek Jakub, 29. Šimčík Tomáš, 30. Štipčák Radim
Hráli jsme s Josefem Poláchem - křest knihy
Cimbálová muzika Dolňácko z Hluku se koncem 60. let minulého století zařadila mezi nejoblíbenější muziky tohoto druhu na Dolňácku. Největší zásluhu na zasloužené popularitě muziky měl primáš Josef Polách (1945-2012), rodák ze Starého Města, který v roce 1966 začal učit v základní škole v Hluku a ze skupiny muzikálně nadaných žáků zformoval muziku interpretačně na výši, ale současně muziku živelnou, jež uměla vyvolat náladu posluchačů a strhnout je svým emotivním projevem. Muzika Dolňácko pak takřka po tři desetiletí obohacovala kulturní a národopisný život v Hluku i okolí a získávala renomé na četných koncertech a vystoupeních doma, na folklorních festivalech i na zahraničních zájezdech.
Po smrti Josefa Polácha se zrodila v okruhu rodiny a někdejších muzikantů myšlenka k sepsání knížky, která by byla vzpomínkou na osobu primáše a muziku Dolňácko a stala se i dílčím příspěvkem k historii hluckého národopisu. Editorského úkolu se ujal publicista Jiří Jilík, který je autorem výchozí životopisné statě mapující muzikantský příběh Jožky Polácha. Do knihy pak svými vzpomínkami přispěla řada jeho spoluhráčů a přátel, nejen z Dolňácka, ale i dalších dvou cimbálových muzik, v nichž Josef Polách působil, a to staroměstské muziky Dolina, kde svou muzikantskou kariéru začínal, a muziky Kunovjané, kde ji končil. Nalezneme zde stati Františka Jelénka, Františka Říhy, Antonína Drgáče, Fantiška Holmesa Ilíka, Fanyna Rybnikáře a řady dalších. Knihu doprovází množství archivních fotografií. Křest knížky se uskutečnil v pátek 4. července na památkových domcích.
Hlavní nedělní program - Chovala mě moja máti, nevěděla komu
Hlavní nedělní pořad dostal do vínku vojenskou tématiku. Nebyla to volba pouze účelová – v minulosti se náš kraj stal často dějištěm válečných konfliktů nebo „pouze hostil“ přecházející vojska. Tyto skutečnosti se hluboce vryly do společného vědomí lidu, který je prostřednictvím anonymních autorů uložil v útvarech ústní lidové slovesnosti. Od narození přes dětské hry, dospívání, námluvy, odvod, rukování se jako nit proplétá vojenská tématika lidským životem. Bohužel, barva této niti byla často krvavě rudá.
Režie hlavního nedělního pořadu se ujal mladý šikovný folklorista Jiří Martykán, kterého doporučila režisérka z minulých ročníků Dolňáckých slavností, Jana Polášková. Účinkovaly domácí soubory a hosté „Pohárek“ a „Cifra“.
Hejtman Šarovec – divadelní představení na DS 2014
V roce 2014 uplynulo šedesát dva let od světové premiéry divadelní hry Hejtman Šarovec. Za přítomnosti samotného Františka Kožíka ji v roce 1952 zahráli Hlučané v režii Jaroslava Hrabovského. Rovněž současní hlučtí ochotníci se rozhodli vzdát hold Františku Kožíkovi. Pod odborným vedením zkušené herečky Ireny Poledníkové-Krylové znovu nastudovali tuto divadelní hru, kterou veřejnosti představili v sobotu večer na Dolňáckých slavnostech.
Divadelní předloha má pět dějství, obrazy v ní jsou velmi výpravné a náročné. Proto se paní režisérka rozhodla zinscenovat jen ty obrazy, které se odehrávají v Hluku přímo u tvrze. Ostatní děj přiblížila mluveným slovem kronikářka Marie Plačková. Inscenačním oříškem bylo, že se celé představení odehrávalo pod širým nebem v prostoru kolem tvrze. Ale všechno včetně krásného počasí se podařilo. A je dobře, že přes původní odpor paní režisérky (obavy z narušení dobové atmosféry) bylo celé představení zachyceno šikovnými kameramany.
Pěkně o představení Hejtmana Šarovce napsal do Hluckých novin spisovatel Josef Holcman:
Hejtmana Šarovce Františka Kožíka jsem v sobotu zhlédl s napětím, byla to velká místní věc, takže maličkosti mě ani nezajímaly (herci mohli mluvit nářečím). Byla to vesnická freska, která oslavila naše předky a jejich schopnost přežít. Skvělý začátek byl dán prostou akcí: stařeček kuje kosu. Děcka byla přirozená, herci s poctivými výkony, k tomu muzikanti a koně, takže diváci byli chtiví každé repliky; taková by měla být přirozená forma vzdělávání pro mladé. Totální lidové divadlo. Paní režisérka Poledníková – Krylová dbala na to, aby hra emočně zasáhla co nejširší okruh diváků. Podařilo se jí to i obsazením Davida Hájka do hlavní role.
40 let od natáčení seriálu „Slovácko sa nesúdí“
V roce 2014 už uplynulo 40 let od doby, co byl Hluk střediskem natáčení seriálu Zdeňka Galušky (1913–1999) „Slovácko sa nesúdí“. Zdeněk Galuška, autor seriálu, se narodil, žil a tvořil v Uherském Ostrohu a k Hluku měl velmi blízký vztah, hlavně k panu Vavřinu Mitáčkovi.
Již v roce 1973 se v redakci zábavných pořadů Česko- slovenské televize Brno (ČST Brno) začala rodit myšlenka na zfilmování Galuškovy velmi úspěšné knížky Slovácko sa súdí. Jan Mervart tehdejší redaktor zábavných pořadů Československé televize Brno, zařadil do programového plánu televize Brno hraný seriál dle Galuškových soudniček. Vycházel přitom z tehdejších požadavků na zábavné pořady, které vyžadovaly tak zvanou společenskou angažovanost a zároveň měly diváky bavit. Knižní předloha byla opravdu schválena, ovšem ne bez výhrad. V Praze připomínkovali, že příběhy nejsou ze současnosti a odehrávají se za Rakouska-Uherska. Dokonce padlo doporučení, že by se měly odehrávat v družstevních kravínech. Všechny výhrady se podařilo usmlouvat - jistě k tomu přispěla i osobní návštěva Zdeňka Galušky na ředitelství Československé televize v Praze. Co se však nepodařilo uhájit, byl název seriálu. Schvalovatelé prosadili změnu na Slovácko sa nesúdí se zdůvodněním, že naši lidé se mohou přece vždycky domluvit. Po všech schváleních, povoleních a vyjednávání, kde se bude seriál natáčet, padla volba na Studio Gottwaldov, které tenkrát spadalo pod Krátký film Praha. Jan Mervart, dramaturg seriálu, hledal vhodného scénáristu, oslovil toho nejpovolanějšího - Jaroslava Dietla. Bohužel, Dietl byl v této době v nemilosti, proto nebyl schválen. Po dlouhých vyjednáváních se to přece podařilo. Jaroslav Dietl vybral šest povídek (Parohy, Hody, Nadílka, Polénko, Diadlo, Medicína), ke kterým napsal scénář. V závěrečných titulcích však jeho jméno nenaleznete, Jeho jméno zde není uvedeno na jeho výslovné přání, a souviselo to s výběrem režiséra. Jan Mervart spolu s Jaroslavem Dietlem hledali vhodného režiséra, uvažovali o Jiřím Sequensovi, Jiřím Menzelovi či Josefu Zacharovi. Vše ztroskotalo kvůli penězům, nebo zaneprázdněnosti osobností. Nakonec bez vědomí dramaturga a scénáristy rozhodla náměstkyně ústředního ředitele Československé televize, která určila Petra Tučka. Jaroslav Dietl Petru Tučkovi moc nedůvěřoval, proto písemně požádal, aby jako autor nebyl uváděn v titulcích. Nechce se ani věřit, že již před čtyřiceti lety byl problém najít vhodné „dobové“ objekty. Najít třeba starobylé chalupy nebylo snadné, proto se seriál natáčel na několika místech, což bývalo hodně náročné.
(Literatura: Mervart Jan: Ohlédnutí za jedním televizním seriálem aneb jak se připravoval pořad Slovácko sa nesúdí. In: Věstník Historicko-vlastivědného kroužku v Žarošicích 2010.)
Nejdříve docházela děvčata na Dům dětí do Klubu maminek hrát si se svými dětmi. Nyní se už zde scházejí každé pondělí, aby mohly hrát hluckým dětem divadlo.
Takové jsou počátky Loutkového divadla Emil, které existuje při Domě dětí již čtvrtým rokem. Za vznikem divadélka stojí v podstatě paní Marie Sobková, dlouholetá pracovnice hluckého Domu děti a mládeže. Stačilo se jen zmínit v Klubu maminek o existenci několika krásných loutek a divadélko bylo na světě. Pětice maminek – Martina Kolísková, Eva Křiváčková, Petra Hájková, Iveta Mátlová a Barbora Orsáková – se začala seznamovat se zákonitostmi fungování loutkového divadla. Hlavní poradkyní byla při tom právě Marie Sobková.
Mnohé zajímá, proč se divadlo jmenuje zrovna Emil? Původně bylo loutkoherecké uskupení pojmenováno po stvořiteli nádherných loutek, se kterými se hraje – Emilu Hauptmannovi. První písmena uvedeného jména však nabízejí i vtipnou slovní hříčku – Energické Matky Inspirované Loutkami.
Od první premiéry uplynuly čtyři roky, v jejich průběhu byly přijaty další dvě posily – Marcela Šáchová a Alena Novotná mladší. Divadélko nastudovalo 5 her, se kterými se odehrály desítky představení nejen v Hluku ale také např. v mateřských školách v Dolním Němčí, Boršicích a Bojkovicích.
Emil funguje jako dobře naladěný orchestr: Petra vybírá hudbu, Eva s Martinou vymýšlejí kulisy, které Marcela vyrobí; Barbora s Marcelou obšívají marionety, Iveta přepisuje scénáře a zajišťuje propagaci; Alena vždy vystupovala v roli živého Kašpárka. Na co děvčata nestačí, s tím ochotně pomáhá ředitel Domu dětí, Josef Vaškových. V závěru roku nechal laskavý sponzor Miroslav Šuránek vyrobit přenosnou rozkládací hliníkovou konstrukci jeviště. Petr Pavelka divadélku daroval nezbytné osvětlení, a Město Hluk přispělo finančně na pořízení opony a dalšího potřebného vybavení. V poslední době hrává Emil v útulném sále hluckého kina, kde se diváci mohou pohodlně usadit, hezky na loutky vidí a díky dokonalé akustice taky lépe slyší.
Mažoretkové Mistrovství Moravy a Slezska
V neděli 6. dubna 2014 se ve sportovní hale konalo Mistrovství Moravy a Slezska v mažoretkových sólových disciplinách. Soutěž probíhala od časného rána až do podvečera. Bylo zde devadesát soutěžících ve věku od šesti do 20ti let, soutěžilo se v pěti věkových kategoriích a celkem čtyřech disciplínách.
Hlucké mažoretky zde zastupovala čtyři děvčata, která soutěžila v sóle s hůlkou.
Dosažené umístění našich mažoretek je 3x zlato a 1x stříbro.
Pavlína Pučíková – Mistryně Moravy a Slezska v ktg. děti
Aneta Ševčíková – Mistryně Moravy a Slezska v ktg. junior mladší
Vendula Marková – Mistryně Moravy a Slezska v ktg. senior
Klára Nováková – Vícemistryně Moravy a Slezska v ktg. Senior
V pondělí 6. října se hlucké mažoretky vrátily z Mistrovství Evropy z chorvatského Slavonskeho Brodu, kde soutěžily o mistrovský titul. Z celkových jedenácti evropských států se do finále jejich disciplíny exhibition corp ktg. junior probojovalo pouze 6 nejlepších týmů a mezi nimi získala hlucká skupina Mazlíci bronzovou příčku a odvezla si tak titul II. vicemistr Evropy pro rok 2014!
30. května.2014 mělo na tvrzi premiéru divadelní představení hry Ať žijí duchové. Nacvičila je paní učitelka Hanka Jackivová se svým dospělácko-dětským souborem, který nese jméno „Bumbác“. Původní scénář paní režisérka Hanka poněkud upravila a vyšperkovala prvky aktuálními pro Hluk. Chytlavé písničky zůstaly. Pro scénické použití je upravil pan Radek Říha a Jan Mitáček. Z řad dospělých se celé taškařice zúčastnili např. Pavlína Žandovská, Terezka Dohnalová, Vít Holec, Miroslav Šuránek a Jakub Remeň.
V průběhu nacvičování strávili všichni účinkující jeden březnový víkend v penzionu na Žítkové. Stalo se tak díky sponzorovi Mirkovi Šuránkovi. On sám si ve hře také s chutí zahrál.
Divadelní soubor Bumbác
Divadelní soubor Bumbác vznikl v roce 2008 při ZŠ Hluk a od začátku ho vede paní učitelka Hana Jackivová.
Repertoár souboru tvořily nejprve pásma a krátké pohádky, které děti předváděly na akcích pro seniory, pro své spolužáky, pro mateřskou školu i na nejrůznějších akcích v našem městě i v okolí.
S nasbíranými zkušenostmi a novými členy – ochotníky z řad dospělých, nastudovali mladí herci v r. 2012 divadelní představení s písněmi „Výtečníci“.
V r. 2014 se Bumbác představil s hudební komedií „Ať žijí duchové“. S oběma představeními měli herci velký úspěch i v okolních obcích - hrálo se v Kunovicích, Nivnici a ve Strání.
Dětský den
Sportovně-zábavné odpoledne s ukončením fotbalové sezóny proběhlo v sobotu 14. Června v Hluku. Jelikož hráči hluckého A-mužstva jsou letošními vítězi, bylo odpoledne spojené s oslavou. Během dětského dne s bratry Chabičovskými byly pro děti připraveny soutěže a hry, ve kterých předváděly svou šikovnost, zručnost, mrštnost i své znalosti. Děti, kterým se soutěžit nechtělo, si mohly zaskákat ve skákacím hradě, anebo si nechat pomalovat obličej. Během dne se hrály finálové zápasy všech věkových kategorií. Po jejich konci vyrazili vítězové na spanilou jízdu Hlukem na hasičském voze. Vstupné na celé odpoledne bylo dobrovolné a výtěžek ze vstupného společně s tím, co vybrali fotbalisté mezi sebou, byl určen na podporu nemocné Magdalenky Nemravové.
30. srpna se konalo pro děti zábavné odpoledne nazvané Z pohádky do pohádky
připadly v roce 2014 na 9. a 10. srpna. Protože se konaly Dolňácké slavnosti, byl jejich program poněkud skromnější. Rozhodně ale bylo kam jít.
Cena Vladimíra Boučka pro manžele Hejdovy
Město Uherské Hradiště ocenilo manžele Zlatuši a Petra Hejdovy, kteří ve čtvrtek 24. dubna 2014 převzali z rukou starosty Květoslava Tichavského Cenu Vladimíra Boučka. Toto prestižní ocenění je udělováno řemeslníkům, kteří zachovávají a rozvíjejí tradiční lidová řemesla.
Cena Vladimíra Boučka není jediným oceněním, které Hejdovi získali. Od roku 2009 jsou nositeli regionální značky Tradiční výrobek Slovácka, která zaručuje kvalitu výrobku. Právo k využití značky je udělováno výrobcům na dva roky na základě posouzení odborné komise. Hejdovi si toto právo každé dva roky obnovují. Své výrobky předkládají k posouzení odborné komisi, která zkontroluje, zda dodržují tradiční postupy.
Manželé Hejdovi jsou v Hluku a širokém okolí známí především výrobou krojové obuvi. Jejich cesta za úspěchem a oceněním však nebyla snadná. Zatímco Petr Hejda se vyučil obuvníkem pro zakázkovou výrobu na Středním odborném učilišti v Brně, jeho žena Zlatka vystudovala Střední průmyslovou školu stavební ve Zlíně. Po vyučení pracoval Petr převážně jako opravář obuvi a už v roce 1992 začal vyrábět opasky k lidovému kroji pro jednotlivce, ale také např. pro družstvo umělecké výroby Slovač. Dříve, než si zařídili ševcovskou živnost, pracovali oba v kovovýrobě. Protože je tato práce nenaplňovala a na Petra se obracelo stále více lidí s opravami krojové obuvi a rostla poptávka po opascích, které si u nich objednávali i výrobci krojů do svých prodejen např. Tradice Slovácka, rozhodli se v roce 2008 radikálně změnit svůj život – začali vyrábět vedle opasků také krojovou obuv na zakázku. S opasky zkušenosti měli, jen pro Vojenský umělecký soubor Ondráš jich dříve vyrobili šedesát, ale krojovou obuv se museli naučit. Začali shánět nejen materiál a ševcovské nářadí, ale také odbornou literaturu i odbornou pomoc. V začátcích to bylo velká zkouška především pro Zlatku, neboť neznala, jak se šijí boty. Jako předlohu měla starou obuv, kterou si nejdříve velice pečlivě prostudovala, aby si ji pak rozkreslila na díly, které skládala dohromady.
Dnes jsou manželé Hejdovi vyhledávanými odborníky. Ušít krojové boty si za nimi jezdí nejen jednotlivci ze Slovácka a různých koutů Čech, Moravy a Slovenska, ale také celé folklorní soubory. V současné době je možno vybrat si u nich z osmdesáti vzorů dámských a třiceti vzorů pánských krojových bot. Šijí nejen „jednoduché“ holénky, ale také čižmy, kordovánky, krabovačky či šněrovací krojové boty.
Hejdovi byli přizváni také ke spolupráci při mnoha rekonstrukcích původních krojů z 19. století. Jednalo se většinou o velké projekty za účasti historiků a etnografů. Poslední zakázka přišla přímo z Národního divadla. Pro operu Liška Bystrouška ušili čtyři páry „holének“.
Na prvním zasedání zastupitelstva roku 2014, ve středu 26. února, byla opět otevřena problematika Penkova statku. Starosta Jan Šimčík navrhl zastupitelstvu, aby zrušilo usnesení ZM 22/2013/06, v němž zastupitelstvo města schválilo zachování zdí Penkova statku a začlenění do návrhu rozpočtu roku 2014 částku 3 miliony Kč na sanaci střech dle návrhu projektové dokumentace, předložené Spolkem za ochranu a obnovu Penkova statku.
Starosta podal návrh, aby tyto 3 miliony byly přesunuty na protipovodňová opatření Mikroregionu Ostrožsko, v němž má Hluk své zastoupení. Přesunutí financí zdůvodnil nejasným využitím Penkova statku a tím, že částka vypočítaná spolkem je nedostatečná. Zdůraznil, že vyjadřuje svůj osobní názor, a nesouhlasí s opravou Penkova statku. O možnosti převedení částky na jiné účely informoval před zasedáním zastupitelstva Spolek za ochranu a obnovu Penkova statku. Jeho zástupce, Miroslav Šuránek, reagoval otevřeným dopisem, který byl na zastupitelstvu přečten. V dopise se mimo jiné psalo, že na základě starostova upozornění si spolek nechal vypracovat další, třetí, návrh rozpočtu na opravu střechy u Milana Baroně, který opravy vypočítal na 4 miliony korun (v částce není zahrnut věnec a demontáž stávající střechy). Po zjištění této skutečnosti podal spolek městu novou nabídku: - spolek si za jednu korunu pronajme statek (na jeden rok) na dobu nutnou k výměně střechy (vymění obě střechy, nad stájemi na severní straně a nad sýpkou na straně východní.) Všechny náklady po celou dobu opravy ponese spolek, a částku, která přesáhne schválené 3 miliony korun, zaplatí spolek. Město po dokončení prací přebere ukončené dílo a převede na účet spolku pouze schválené 3 miliony. Všechny výdaje, přesahující 3 miliony uhradí spolek. Dále spolek nabídl bez náhrady uhradit práce statikem určené jako nutné (stáhnutí zdiva ocelovými pruty u kina a zazdění otvoru vyplaveného vodou.) V případě, že by se taková spolupráce osvědčila, chtěl by spolek stejným způsobem postupovat i v případě odvodnění stavby. Nabídka spolku je však podmíněna výběrem vlastních dodavatelů.
Rozpoutala se dlouhá debata o právních vztazích pronájmu, veřejných zakázkách, o obavách z navýšení částky na opravu, statice budovy, ale především o smysluplném využití Penkova statku. Zastupitelé starostův návrh nepodpořili. Usnesení ZM 22/2013/06 zůstává v platnosti.
Radní města Hluk se v březnu 2014 setkali s podnikatelem Miroslavem Šuránkem, který usiluje o záchranu Penkova statku. Statku byla na prosincovém zasedání městského zastupitelstva schválena třímilionovou částka na sanaci střechy a zachování zdí. V nejbližší době bude vyvíjena snaha získat stavební povolení. Na podnikateli Miroslavu Šuránkovi zůstává, aby předložil podrobnou projektovou dokumentaci.
Záchrana historického komplexu, která se uskuteční na etapy, zatím nemá pevné termíny.
Miroslav Šuránek už na vlastní náklady nechal vypracovat posudek statika. Výsledek se nyní bude muset zapracovat do projektové dokumentace. Pokud jde o získání stavebního povolení, tady musí město Hluk, které je vlastníkem areálu, požádat katastrální úřad o důležitou změnu. Statek je totiž v evidenci zapsán jako zbořeniště, k němuž není možné stavební povolení získat. Nově se tak bude muset označit jako stavba.
Penkův statek, který je jednou ze tří nejstarších staveb ve městě, by se podle hluckých plánů mohl proměnit v oddechové místo s amfiteátrem. Tato varianta se ve městě, vzhledem k nákladům, považuje za nejpřijatelnější.
Dne 5. března 2014 prohlásil starosta ing. Jan Šimčík, že opravený Penkův statek nebude nikdy k ničemu a nařídil tuto jeho předpověď zapsat do kroniky.
Podnikatel a patriot Miroslav Šuránek, zakládající člen Spolku pro ochranu Penkova statku, přizval k zatím nezávazné spolupráci velkou postavu českého urbanismu, architekta Vlada Miluniče. Jméno českého architekta chorvatského původu je spojeno s několika nepřehlédnutelnými stavbami, snad každý zná Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze.
Vlado Milunič navštívil Hluk v polovině prosince 2014 a stavba i osud Penkova statku jej očividně zaujaly. Slíbil, že vytvoří návrh, jak by si on sám představoval budoucí podobu tohoto významného stavení. Zatím nejde o žádný projekt, pouze o návrh řešení. Další už zůstane na rozhodnutí města Hluk, které má areál ve svém majetku.
S Miluničem se při jeho návštěvě setkal také starosta Martin Křižan. I když šlo pouze o krátké a neformální setkání, lze ho považovat za průlom ve vztazích města se Spolkem pro ochranu Penkova statku. Nový starosta Křižan je totiž zastáncem záchrany areálu, na kterou měl jeho předchůdce Jan Šimčík vyhraněný názor - nebyl proti zbourání ani proti prodeji, o čemž se v Hluku dřív uvažovalo. Město si statek koupilo už v devadesátých letech za 3,3 milionu. Odhadní cena na dnešní prodej byla vyčíslena na 4,7 milionu.
Kdo je Vlado Milunič
- český architekt chorvatského původu, narodil se 3. 3. 1941 v Záhřebu, od šestnácti žije v Praze
- vystudoval architekturu na ČVUT Praha, tři roky pracoval v Paříži
- pracoval v pražských ateliérech Gama a Delta, od roku 1990 má vlastní Studio VM (Volné myšlenky)
- nejznámějších dílem je Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze, navrhl ho společně s kanadsko-americkým architektem Frankem Gehrym; tančící dům získal několik cen včetně The Best Design Of 1996 amerického časopisu Time
- je autorem netypického obytného areálu Hvězda na pražských Petřinách, který je svojí barevnotí protikladem klasických betonových sídlišť
- spolupodílel se na vzniku české čtvrti v Šanghaji
Drábova studna
Zavedení vodovodu v sedmdesátých letech 20. století potřebu studny jako zdroje vody potlačilo. Nedošlo sice k hromadné likvidaci studní, ale studniční voda je dnes zpravidla požívána jen jako užitková. Co však mizí, jsou pumpy. Nejsou jednoduše potřebné. Na několika místech v Hluku je ještě možno vidět pumpu litinovou, anebo nějaký rumpál spíše jako dekoraci v zahrádce než funkční zdroj. Ale zcela zmizely dřevěné pumpy z ulic. Využívaly je ještě generace dnešních šedesátníků v případě, že domácí zdroj občas v letním období vyschl.
Nejvydatnějším zdrojem v celé obci byla podle pamětníků Drábova studna. Stékaly se do ní prý tři prameny z hája, a tak nikdy nevysychala. Nacházela se v dnešní Sokolské ulici – kde přesně, ví už jen nejstarší pamětníci. V roce 2014 vznikl záměr tuto studnu popsat, zdokumentovat a uschovat informace o ní pro příští generace. A existuje naděje, že se možná podaří studnu i zrekonstruovat. Opravená dřevěná stavba by byla jistě zajímavou atrakcí.
Co praví o studnách a pumpách staré kroniky: Studny na vodu se až do roku 1905 vyzdívaly kamením.Všichni byli zvyklí nabírat vodu puténkama a tahat ji ze studny hákem. Při tomto způsobu se dost často stalo, že se puténka ve vodě z háku vyvlekla a dalo pak hodně práce ji znovu hákem vylovit. Stalo-li se to v noci, bylo nutno na provaze do studny spustit lucernu a při jejím světle puténku zachytit. Často se do studny, obyčejně zásluhou děcek, dostaly i jiné předměty. Hrnce, misky, žufánky (naběračky), lžíce i různé další nástroje. Proto bylo nutno studnu občas vyčistit – vytahat rychle vodu i s bahnem a nepatřičnými věcmi.
Kdo chtěl mít větší pohodlí, upravil si nad studnu válec s klikou a vodu tahal v puténce na řetěze na válci namotaném. Kde užívalo více domácností jednu studnu, tam býval obyčejně na řetěze připevněný okov, z něhož se voda vylévala do puténky vedle studny.
V roce 1905 začal studnař A. Hanus vyrábět cementové roury na studny, mostky a kanály, takže všichni, kteří kopali novou studnu už využívali těchto rour. Jmenovaný studnař vyráběl u dřevěné pumpy. Každý, kdo na to měl si ji rád pořídil. Stála podle hloubky 30-50 zlatých. Studna byla krásně zakrytá a majitel byl bez obavy, že do ní spadne některé děcko, slepice, pes nebo kočka, což se při otevřených studnách někdy stávalo. Navíc byla voda z takové pumpy vždy čistá.
V roce 1910 začal kunovický zámečník Miklík s bratrem studnařem vyrábět a prodávat pumpy železné. Ty byly laciné – stály podle hloubky 5-10 zlatých. Ty už si koupila veliká většina lidí. V zimě však, nebyla-li tato pumpa dobře obalená, ráda zamrzla a praskla.
Po roce 1940 zařizovali si už někteří zámožnější elektrickou vodárnu, které se podle obchodní značky říkalo Darling.
Odhalení sochy knížete Svatopluka
Hluk nepatří k místům, která měla zásadní význam pro vývoj Velkomoravské říše. Přesto zde byla odhalena v neděli 9. listopadu socha Svatopluka I. Velikého v nadživotní velikosti. Socha třetího a nejmocnějšího panovníka Velkomoravské říše, který byl v dokumentech své doby běžně titulován jako král. Monument se nachází v Antonínské ulici, na soukromém pozemku před domem seniorů. Nápad umístit sochu právě zde vznikl z iniciativy Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana. Jedním z hlavních iniciátorů projektu je Hlučan ing. Pavel Dohnal. Parcela, na které socha stojí, je v jeho majetku. Na vznik sochy nebyla čerpána žádná dotace ani státní peníze
Bezmála tři metry vysoká a čtyři tuny těžká socha je dílem kamenosochaře Bedřicha Vašíka z Vnorov-Lidéřovic.
Královský řád Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana je společenstvím, jež vyznává zásady křesťanské morálky. Jeho členové a příznivci se snaží o upevňování a rozvoj tradic moravského národa na kulturním, uměleckém, vědeckém, duchovním, politickém a hospodářském poli.
Volby do Evropského parlamentu konané v Hluku 23. – 24. června 2014
Zvolení zastupitelé podle stran (celkem 21 zastupitelů)
KDU-ČSL (6 zastupitelů - 28,57 %)
1. Ing. Martin Křižan technik 40 let 883 hlasů
2. Radek Salanci technik 39 let 661 hlasů
3. Karel Bojko ředitel PO 39 let 565 hlasů
4. Libor Plaček OSVČ 40 let 517 hlasů
5. Ing. Štěpán Mitáček OSVČ 26 let 493 hlasů
6. Ing. Petr Hájek ved. odb. správy majetku 38 let 456 hlasů
ODS (5 zastupitelů - 23,81 %)
1. Ing. Jan Šimčík starosta 61 let 622 hlasů
2. Marie Plačková místostarostka 60 let 573 hlasů
3. Ing. Martin Polách manažer 43 let 520 hlasů
4. Ing. Martin Dufka projektant 50 let 421 hlasů
5. Mgr. Milena Šimčíková učit. zákl. školy 58 let 399 hlasů
HLUČANÉ (4 zastupitelé - 19,05 %)
1. Mgr. Igor Dostal středoškolský učitel 33 let 484 hlasů
2. Mgr. Iveta Mátlová knihovnice 37 let 457 hlasů
3. Mgr. Martina Braunerová středošk. učitelka 38 let 427 hlasů
4. Mgr. Vladislava Michalčíková středošk. učitelka 38 let 384 hlasů
KSČM (3 zastupitelé - 14,29 %)
1. Julie Šuránková státní zaměstnanec 57 let 406 hlasů
2. Antonín Ratajský technik 58 let 306 hlasů
3. František Gál důchodce 63 let 293 hlasů
ČSSD (3 zastupitelé - 14,29 %)
1.Mgr. Bronislav Mitáček advokát 49 let 325 hlasů
2.Ing. František Dufka hygienik a technolog výroby 55 let 315 hlasů
3.Ing. Mgr. Lenka Dvořáčková jednatelka společnosti 56 let 315 hlasů
Ustavující zasedání nového městského zastupitelstva konané 5.11.2014
Zastupitelstvo města Hluk stanovilo počet členů rady města na 7 osob.
Zastupitelstvo města Hluk schválilo 2 dlouhodobě uvolněné členy zastupitelstva města – tj. starostu a jednoho místostarostu.
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo starostou města Ing. Martina Křižana.
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo místostarostou města pana Ing. Jana Šimčíka.
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo novou radu města ve složení:
1. p. Karel Bojko – za KDU-ČSL
2. p. Libor Plaček – za KDU-ČSL
3. p. Mgr. Iveta Mátlová - za sdružení nezávislých kandidátů Hlučané
4. p. Mgr. Igor Dostal - za sdružení nezávislých kandidátů Hlučané
5. p. Marie Plačková – za ODS
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo předsedkyní finančního výboru p. Mgr. Martinu Braunerovou
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo předsedou kontrolního výboru pana Ing. Františka Dufku.
Zastupitelstvo města Hluk zvolilo členy kontrolního výboru (výbor bude pětičlenný):
Mgr. Bronislava Mitáčka
Ing. Mgr. Lenku Dvořáčkovou
Julii Šuránkovou
Antonína Ratajského
Radní na svém vůbec prvním jednání po říjnových volbách schválili šéfy pěti městských komisí. Předsedkyní kulturní komise se stala bývalá místostarostka Marie Plačková, sociální komisi vede Julie Šuránková, stavební komisi Karel Bojko, sportovní komisi Igor Dostal a předsedou rady školy je Martin Polách. Nový starosta Martin Křižan se kvůli pracovnímu vytížení dohodl na předání funkce s dosavadním starostou Janem Šimčíkem až na 1. prosince. Oba komunální politici budou mít k sobě i nadále blízko. Jan Šimčík totiž už 6. listopadu, tedy den po ustavujícím zastupitelstvu, převzal roli místostarosty.
Směrnice k příspěvku na rekonstrukci
Na svém zasedání dne 26.2. schválilo hlucké zastupitelstvo novelu Směrnice k příspěvku na rekonstrukci, jejíž působnost byla zahájena v loňském roce. Drobné změny byly provedeny bodech 2, 6 a 7. Příspěvek je občany využíván. V současné době je podáno 23 žádostí o příspěvek.
Florbal – turnaj 19.7.-20.72014
O vítězství v turnaji florbalistů bojovalo v hlucké sportovní hale čtrnáct velmi kvalitních týmů z celé republiky.Po sobotním zápolení v základních skupinách turnaj pokračoval nedělními boji v play off, do kterých postoupily všechny čtyři regionální výběry.
Jubilejní desátý ročník Slováckého poháru ve florbale mužů se nakonec změnil ve spanilou jízdu dvou domácích týmů, které změřily síly ve finále. Ze zisku cenné trofeje se v závěru radoval zkušenější výběr pod hlavičkou Hoši od Bobří řeky, kteří udolali FBK Spartak Hluk 5:2.
Fotbal
Fotbalisté Spartaku Hluk s předstihem odemkli brány krajského přeboru. Už dvě kola před koncem I. A třídy svěřenci Václava Uhlíře slavili, v čele tabulky totiž mělinedostižný osmibodový náskok.
Hlučané každopádně mělidobrou sezonu, v níž navázali na skvělé loňské jaro. A přitom ještě před půldruhým rokem figuroval tým od potoka Okluky na třináctém místě. Naštěstí se ale domů vrátili A. Machala, Fojtík, Horák, klub angažoval duo Miloslav Penner, Radek Bihári, Zdeněk Botek přesedlal z role trenéra na záložníka a jako mávnutím kouzelného proutku Spartak srážel soupeře jako kuželky.
Vítězný recept však namíchal až nový kouč Václav Uhlíř, který tým neskutečně stmelil. Už loňské jaro fotbalisté pod jeho vedením až na jeden zápas všechno vyhráli a letos už soutěž ovládli.
Fotbalový kemp Michala Kadlece
Velmi příjemné prostředí hluckého sportovního komplexu hostilo v letošním roce dvakrát mladé fotbalové talenty nejen z České, ale i ze Slovenské republiky na fotbalových kempech reprezentanta České republiky Michala Kadlece. Sportovní hala v Hluku a venkovní prostory areálu fotbalových hřišť jsou pro tuto činnost velmi užitečné. O kemp je mezi rodiči i dětmi velký zájem. Kempy organizuje Aleš Zlínský - hráč, trenér hlucké přípravky a zároveň i předseda fotbalového klubu Spartak Hluk. Kempy se letos konaly už potřetí, proběhly ve dvou turnusech a účastnilo se celkem 114 dětí. Stejně jako předešlá léta, čekaly na mladé fotbalisty soutěže v žonglování, slalomu a ve střelbě na přesnost, kdy první tři mladí fotbalisté byli odměněni. Poté už následovala podpisová akce Michala Kadlece. Michal se také velmi rád s každým vyfotil a svoji fotku s Michalem dostal každý účastník na ukončení kempu.
Inzultace sudího
Po víkendovém fotbalovém zápase I. A třídy skupiny B (21.9.2014) mezi Hlukem a Újezdcem, který domácí fotbalisté prohráli 0:3, bylo podle informací krajského fotbalového svazu v okolí hluckého stadionu pořádně dusno.
Hlučané se dušovali se, že se nic nestalo. Až řízení Disciplinární komise Zlínského krajského fotbalového svazu odhalilo skutečnou pravdu ohledně inzultace sudích půl hodiny po skončení 6. kola I. A třídy skupiny B mezi Hlukem a Újezdcem (0:3) Na napadení hlavního sudího při odjezdu z areálu fotbalového klubu se totiž vedle rozlíceného fanouška domácích podílel i hlavní pořadatel Erik Sabo. To vedle napadeného hlavního rozhodčího potvrdili i jeho asistenti, kteří celému incidentu přihlíželi z auta.
Při odjezdu z areálu auto se sudími zastavil ranou do vozu jeden z fanoušků. Po vystoupení sudího Horvátha, který chtěl zjistit, co se stalo, jej fanda napadl. Hlavní pořadatel byl přítomen, a místo aby celý konflikt vyřešil, rozhodčího držel a pomohl agresorovi k napadení.
Verdikt komise byl tvrdý – hlavní pořadatel na organizování fotbalového utkání může na rok zapomenout, klub Hluku musí uhradit desetitisícovou pokutu.
Hluckým fotbalistům nezbylo, než respektovat výši pokuty, kterou museli neplánovaně vyčlenit z jiných investic do chodu klubu.
Již pátý ročník oblíbeného Funstorm freestyle jamu se konal v sobotu 23. 8. 2014 v hluckém freestyle parku pod Starými horami. Proměnlivé počasí, které panovalo od začátku týdne udělalo pořadatelům nejednu vrásku na čele, v sobotu ráno ale přišel zlom a nic nebránilo tomu, aby se akce uskutečnila. Vzduchem létali nejlepší jezdci na motorkách, kolech a čtyřkolkách z celé České republiky. Jejich show podporovalo svým křikem a potleskem a si dvoutisícové publikum
Pákaři
Červen - Pákaři Armwrestling clubu Hluk vybojovali v dresu české reprezentace na 24. mistrovství Evropy v ázerbajdžánském Baku tři cenné kovy. Stříbro a dvakrát bronz. Hvězdou šestičlenné výpravy, složené výhradně z borců zpod hlucké tvrze, byl veterán Jaroslav Štůsek, kterému se medaile houpaly na obou pažích.
Červen –Umění hluckých pákařů se klaní od Starého Hrozenkova až po Aš. Borci zpod hlucké tvrze zcela ovládli republikový šampionát v armsportu v Židlochovicích, když posbírali rekordních 23 medailí. Hned sedmnáctkrát přitom získali nejcennější kov!
Říjen - Zlatý double Václava Vaculoviče, pákaře Arm- wrestling clubu Hluk, byl ozdobou XI. ročníku tradiční soutěže Judgement Day v maďarské Budapešti. Na jedné z největších evropských událostí roku 2014 však zanechali nesmazatelnou stopu i další borci zpod hlucké tvrze.
Tříčlenná minivýprava ze Slovácka přivezla z maďarské metropole tři zlaté medaile, vedle hvězdy Vaculoviče zazářil i Martin Vodák, který zářil v kategorii nad 105 kilogramů.
V Maďarsku se přitom představilo 180 siláků z 16 evropských zemí.
Listopad - Pákaři hluckého Armwrestling klubu nemají konkurenci. V druhém extraligovém kole, které v rámci 36. ročníku kulturistické soutěže Grand Prix Pepa hostila Opava, získala dvanáctičlenná výprava z Hluku 33 medailí.
Nejpilnější sběratelkou cenných kovů se stala vycházející hvězda Nikol Krůzová, která získala v kategoriích nováčků, juniorek a žen do 55 kilogramů hned 4 zlaté a dvě stříbrné medaile. V zápolení žen bez rozdílu vah přidala skvělé třetí místo.
Zlatý double slavila ve finále žen kategorie nad 55 kilogramů i Lenka Vojtková. Bez medaile nezůstal ani Marek Škorec, který získal stříbro a bronz. V kategorii do 95 kilogramů se představil Marek Vrtal. Na levačku bral stříbro, ale na pravačce jej o lepší než čtvrté místo připravil oddílový kolega Jaroslav Štůsek, kterému se povedl bronzový double. I v kategorii do 105 kilogramů měli Hlučané dvě želízka v ohni. Jan Gál nejdříve na levačce obsadil třetí místo, ve finále na pravou paži ale podlehl Aleši Studénkovi, který tak zařídil pro Hluk další zlato.
V královské kategorii nad 105 kilo se poprvé mezi seniory představil Václav Vaculovič a Dušan Tesařík. Vaculovič navázal na týden starý úspěch z maďarské Budapešti a na obě paže se probojoval do finále. V něm ale podlehl ostřílenějšímu týmového kolegovi Dušanu Tesaříkovi.
Mezi nováčky se ještě stříbrem a bronzem blýskli Martin Kokavec (kat. do 80 kg) a Kristýna Dvořáková, která dokonce zabodovala na dvou frontách. V kategorii nováčků i žen do 55 kilogramů totiž vždy získala zlato a stříbro. Dva stříbrné kovy se pak houpaly na pažích juniora Lukáše Jankových (kat. do 80 kg).
O tečku se postaral souboj pákařů kategorie Open bez rozdílu vah, který, jak je už v Opavě tradicí, probíhá ve Slezském divadla před televizními kamerami. A Hlučané hráli opět hlavní roli. Souboj žen vyhrála Lenka Vojtková a její týmoví kolegové obsadili všechny medailové pozice v pořadí Tesařík, Studénka, Vaculovič.
Hlučané provedli výstup na Mont Blanc
Prvotní myšlenka uskutečnit tuto výpravu vznikla na jednom z tradičních velikonočních treků ve Vysokých Tatrách, na Rysech. Autoři nápadu si řekli, že by chtěli vyzkoušet něco víc, než co mohou nabídnout slovenské a rakouské hory. Zvažovali nejvyšší vrcholy Evropy a postupným výběrem se dobrali dvou. Evropské maximum na východě – Elbrus, nebo známější horu na západě – Mont Blanc. Výprava na Elbrus by byla časově velmi náročná a navíc skloubit časové možnosti všech nebylo vůbec jednoduché. Rozhodli se proto zvolit tu časově méně náročnou variantu a tou byl Mt. Blanc. V době, kdy rozhodnutí padlo, věděli, že pokud se plán má stát realitou, musí na sobě zapracovat, protože Mt. Blanc není snadným cílem. Celá příprava stála hodně času a bylo také nutno uvolnit nemalé finanční prostředky. Příprava probíhala jak po fyzické, tak po technické stránce. Nic nechtěli podcenit, a proto cvičili lezecké techniky, slaňování, vytahování z trhlin, pohyb na sněhu a ledu. Veškerý technický trénink prokládali jízdou na kole, plaváním a během. To všechno pak při výstupu beze zbytku zúročili.
Výpravu tvořili: Václav Mikuláštík, Radek Píštěk, Kamila Kohoutková a jejich kamarádka Lucie Kolářová z Otrokovic. Dnem odjezdu se stala středa 17. 7. 2014.
Úspěšné zdolání hory a vztyčení hlucké vlajky na jejím vrcholu popsali účastníci podrobně – článek vyšel ve třetím čísle Hluckých novin v roce 2014.
Městské koupaliště – špatná sezóna
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ Touto zlidovělou průpovídkou by se dala stručně charakterizovat sezona 2014 na městském koupališti, které počasí opravdu nepřálo. V průběhu 43 dnů (od 6. června do 18. srpna 2014) jej navštívilo 16 030 návštěvníků, což je téměř o polovinu méně než v loňském roce. Nejvíce návštěvníků (1716) přišlo v neděli 20. července.
Úspěch mladého Hlučana
Hlučan Pavel Bánovský, student oboru stavebnictví při SOŚ a Gymnáziu ve Starém Městě, vyhrál v soutěži Studentská stavba roku 2013. Jedná se o studentskou kategorii při soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2013 – o prestižní ceny stavebních firem a projektantů kraje. Pavel Bánovský vytvořil architektonický návrh knihovny ve Valašském Meziříčí. Moderní architekturou a profesionálním zpracováním přesvědčil odbornou porotu a nechal za sebou i studenty stavebních průmyslovek ve Zlíně a Valašském Meziříčí.
Pavel Bánovský navázal na jiného úspěšného Hlučana Michala Bobka, který se svým bytovým domem pro Uherské Hradiště získal v roce 2012 třetí místo v celostátní soutěži Středoškolské odborné činnosti.
Rok 2014 – další rozšíření závodu Visteon (Autopal)
7. listopadu roku 2013 otevřela společnost Halla Visteon Climate Control Corp. (HVCC) za účasti představitelů místní samosprávy (za město Hluk se zúčastnil starosta Ing. Jan Šimčík), nejvyššího vedení společnosti a zaměstnanců závodu novou výrobní halu. Pozvaní byli rovněž zaměstnanci, kteří už odešli do starobního důchodu. Pro všechny byl připraven bohatý kulturní program a také pestré občerstvení.
Díky nové výrobní hale se stávající výrobní plocha o rozloze 25256 m2 rozšířila o dalších 8 000 m2. V závodě Hluk pracovalo před otevřením nové haly 430 pracovníků. Očekává se, že při plné výrobě vzroste počet zaměstnanců cca o 140.
Ke špičkovému vybavení nové části patří mimo jiné pájecí pece, poloautomatické linky na skládání chladicích vložek pracoviště pro finální montáž nebo kontrolu těsnosti. Závod v Hluku tak zvýší svou výrobní kapacitu chladičů výfukových plynů (technologie EGR), chladičů motorů pro evropské automobilky zhruba o 20 %, čímž dále posílí výrobní pozici společnosti HVCC v Evropě.
Otevření nové výrobní haly v listopadu 2013 byl první krok, kterým společnost HVCC zkvalitnila a rozšířila výrobní kapacity v hluckém závodě. Už v lednu roku 2014 pozorovali lidé z Hluku, jak postupně začíná mizet legendární stará hala V1 postavená v roce 1950–1951. Společnost HVCC rozhodla, že pro další rozšíření výroby v hluckém závodě bude nejlepším řešením likvidace už zastaralé, a pro další činnost zcela nevýhodné haly V1. Nová hala, která byla postavena na jejím místě, byla slavnostně otevřena 6. listopadu 2014.
Hala VisteonClimateControl
Společnost Hala VisteonClimateControl(HVCC) je dodavatelem kompletní řadyklimatizačních systémů a komponentů pro automobilový průmysl. Do jejího produktového portfolia patří komponenty pro topení, ventilaci a klimatizaci, kompresory, systémy pro chlazení pohonných jednotek, systémy distribuce kapalin a systémy pro tepelný management baterií pro elektromobily a hybridní vozy. Společnost HVCC působí v 19 zemích a zaměstnává téměř 14500 lidí v 35 výrobních závodech podporovaných čtyřmi globálními technickými centry.
O společnosti Visteon
Společnost Visteon je předním světovým dodavatelem komponentů pro automobilový průmysl, který prostřednictvím dvou rychle rostoucích produktových řad, jimiž jsou elektronické systémy kabin vozů a tepelný management, poskytuje přidanou hodnotu výrobcům automobilů a akcionářům. Společnost Visteon je vlastníkem 70 % akcií společnosti HallaVisteonClimateControlCorp, jež je druhým největším světovým dodavatelem řešení pro tepelný management v automobilech. Visteon navrhuje, vyvíjí a vyrábí inovativní komponenty a systémy prakticky pro všechny výrobce automobilů p celém světě. Společnost se sídlem ve Van BurenTownship v americkém státě Michigan, v čínské Šanghaji a v britském Chelmsfordu působí ve 32 zemích a zaměstnává okolo 29000 lidí. V roce 2013 dosáhly tržby společnosti Visteon hodnoty 7,4 miliardy dolarů.
Společnost Halla Visteon Autopal je dobrým příkladem globálního dodavatele automobilového průmyslu, který do České republiky umístil jak výrobní kapacity, tak i výzkum a vývoj.
Základní škola - školní rok 2013/2014
Zřizovatel: Město Hluk
Ředitelka: Mgr. Marie Galdová
Zástupkyně ředitelky školy: Mgr. Milena Šimčíková,
Počet žáků
1. stupeň - 200
2. stupeň - 175
Celkem - 375
Do školní jídelny chodilo 306 žáků, školní družinu navštěvovalo 60 žáků
Škola měla 24 interních a 2 externí pracovníky (učitele) a 6 správních nepedagogických pracovníků
Počty žáků přijatých ke studiu do středních škol ve školním roce 2013/2014:
- na gymnázia bylo přijato 15 žáků
- na střední odborné školy 20 žáků
- na střední odborné učiliště 8 žáků
Pochvaly a ocenění:
Za vzorný prospěch a chování, mimořádnou práci pro kolektiv, za zapojení do soutěží a za reprezentaci školy obdrželo pochvalu a bylo oceněno odměnou 175 žáků. Nejlepší žáci a třídy ve školních soutěžích a ve sběrových akcích byli oceněni sladkostmi.
Napomenutí a důtky:
Důtku třídního učitele dostal na konci školního roku 1 žák a 3 žáci byli potrestáni důtkou ředitelky školy. Důvodem bylo porušování školního řádu.
Řešení problémů spojených se záškoláctvím a šikanou je stále náročnější. Důvodem je fakt, že se týkají dětí bez správného rodinného zázemí.
V novém školním roce 2014/2015 usedlo do lavic 49 prvňáčků. Na konci června opustilo základní školu 43 žáků devátých tříd: 35 z nich si zvolilo střední školu nebo učební obor s maturitou, 8 učební obor bez maturity.
V roce 2014 byl postaven "krček", který spojil budovu školy s tělocvičnou. Za nepříznivého počasí už bude možno zdolat tuto trasu v pohodě a bez přezouvání.
Vánoce 2014
Vánočně laděný program byl opravdu bohatý
- už o první adventní neděli se u tvrze konal vánoční jarmark a byl slavnostně rozsvícen strom
- v úterý 2.12. měli na tvrzi mikuláškou nadílku hlučtí senioři
- v sobotu 6.12. se konalo loutkové představení pohádky Kašpárek v pekle
- v neděli 7. 12 přijel Mikuláš do památkových domků na Rajčovni
- ve středu 10.12. si Hlučané společně zazpívali koledy pod
- v pátek 19.12. měly děti vánoční besídku s Michalem (Nesvadbou) na sportovní hale
- v sobotu 20.12. se konal Adventní koncert Lenky Cafourkové-Ďuricové a jejích hostů v kostele sv. Vavřince
- 24. 12. - na Štědrý den zazněla v kostele slavnostní půlnoční mše svatá Františka Kolaříka in F (1905), s kostelním sborem a hluckými muzikanty ji nacvičil mladý nadějný varhaník David Štefaník
- 26.12. - na Štěnána si přišlo na své mladé obecenstvo - na sportovní hale se konaal Štěpánská zábava se skupinami Turbo, ExArgema a Neutral
- 31. 12. si na tvrzi udělali silvestrovskou veselici senioři
Černá kronika
Červen - Pět jedenáctistupňových půllitrů piva a pět boroviček vypil muž, který poté sedl v jedné z hluckých ulic za volant Škody Pickup a vyjel směrem k čerpací stanici. Výsledkem byla zdemolovaná zídka elektroinstalace před benzinkou.
Devětadvacetiletý muž šlápnul na plyn a do pravotočivé zatáčky k benzince najel příliš rychle. Vyjel vlevo na trávník, kde přední částí auta narazil do zděné rozvodné skříně elektroinstalace. Auto rozvodnu zcela smetlo a zastavilo až před budovou prodejny.
Řidič ani nikdo další naštěstí neutrpěl žádné zranění. Policisté, kteří přijeli na místo nehodu vyšetřovat, naměřili opilému opakovaně hodnotu okolo 3,7 promile alkoholu.
Muž, který přechodně žije v Hluku, se k pití piva a borovičky před jízdou přiznal. Policisté při vyšetřování jeho nehody navíc zjistili, že má v současnosti blokovaný řidičský průkaz.
Červen - Šatnu fotbalistů Spartaku Hluk vybílil jedenadvacetiletý mladík z Uherského Hradiště.
Poté, co se dovnitř dostal rozbitým oknem, ukradl tři litry slivovice, čtyři páry značkových kopaček, jednu tenisku, dva páry brankářských rukavic, několik kusů tělové kosmetiky a několik tašek se sportovním oblečením.
Mezi okradenými byl i uherskohradišťský policista a právě ten zjistil, že podezřelým člověkem by mohl být jednadvacetiletý muž. Podezření se potvrdilo, když u mladíka doma našel hromadu kopaček a brankářských rukavic i se sportovní taškou, která zmizela z fotbalových šaten. Podezřelého muže si převzali kriminalisté, kterým se mladík při výslechu ke krádeži přiznal.
Mladík byl v sobotu na utkání v Hluku a po vítězství s domácími slavil úspěšnou sezonu.
Opil se tak, že usnul někde v prostoru sportovního areálu. Když se v noci vzbudil, zjistil, že u sebe nemá telefon. Prý se proto z naštvání rozhodl jít krást do kabin. Popadl tyč, rozbil okno, vlezl dovnitř, kde do sportovní tašky posbíral, co mu přišlo pod ruku, a odešel pryč. Taxíkem dojel domů a šel spát.
Prodat nakradené věci nakonec nestihl.
K pokusu o vraždu došlo v Hluku v pondělí 14. července 2014. Sedmačtyřicetiletá Jana Žakovičová se se svým partnerem Kevezsdou nepohodla při přípravě jídla. Chtěla, aby byt opustil, ten to ale odmítal a stále seděl za kuchyňským stolem. Jeho opilá přítelkyně zrovna držela v ruce nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Ten místo porcování kuřete namířila na svého druha, jehož nečekaně bodla do hrudníku.
Zraněný se v bolestech sesunul na podlahu a silně krvácel. Žena jej bez pomoci nechala ležet na zemi a až po několika minutách zašla k sousedům, kterým řekla, co před chvílí udělala. Sousedé neváhali, poskytli muži první pomoc a zajistili příjezd lékaře. Muž přežil jen díky pohotové reakci sousedů a odborné pomoci. Vrtulník transportovat zraněného do Fakultní nemocnice v Olomouci.
Dovětek: Dne 16. srpna 2014 se Jana Žakovičová oběsila.
V pátek 18. července dopoledne došlo k tragédii na železničním přejezdu u Ostrožské Nové Vsi. Šestadvacetiletý řidič Octavie, Hlučan Adam Vrtal, který jel od Ostrožské Nové Vsi, odbočil podle svědků k železničnímu přejezdu a přestože světelná i zvuková signalizace hlásila blížící se vlak, ve své jízdě pokračoval. Přehlédl zřejmě signalizaci a ve chvíli, kdy koleje přejížděl, se srazil s nákladním vlakem. Zemřel na místě.
Železnice byla po havárii na několik hodin mimo provoz.
V pátek 25. července kolem sedmé hodiny večerní na cyklostezce u Ostrožské Lhoty obtěžoval neznámý muž patnáctiletou dívku.
Byl ve věku kolem třiceti let byl vysoký asi sto osmdesát centimetrů, sportovní postavy s tmavě hnědými delšími vlasy a byl snědě opálený. Měl na sobě černé kraťasy a upnuté tričko též barvy. Tento neznámý chytl dívku ve chvíli, kdy se zastavila u altánku, aby se napila.
Když se k altánku blížila žena na kole, přestal s obtěžováním a dívce se podařilo mu vysmeknout.
Ta nasedla na kolo a rozjela se směrem do Hluku, u mostku minula asi padesátiletou ženu na kole s červeným melírem ve vlasech a dále pak blonďatého mladíka v oranžovém tričku. Než dojela až do Hluku, potkala dívka ještě dvě starší ženy na kole.
Třiadvacetiletý mladík ze Slovácka si v pondělí 29. září pořádně zavařil. Policisté ho už potřetí přistihli pří jízdě bez řidičského oprávnění, které nikdy nevlastnil. Tentokrát u čerpací stanice v Hluku
Mladík obdržel tři zákazy řízení od tří různých městských úřadů, navíc všechny v tomto roce. Usednout za volant, aniž by porušil zákon, by mohl až v roce 2016. Jenže to byla zřejmě dlouhá doba na to, aby si mohl zajet třeba jen na čerpací stanici pro cigarety. Po zakoupení cigaret na čerpací stanici v Hluku usedl za volant a chtěl odjet. To ale nestihl, protože ho zastavili policisté z Uherského Ostrohu. Ti v evidenci zjistili, že zastavili nepoučitelného neřidiče.
Listopad. Až pět let vězení riskoval dvacetiletý mládenec z Hluku, který prodával doma vypěstované konopí. Hradišťská policie ho obvinila z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
Mladý muž od dubna ve volných chvílích pečoval o kousek svého záhonku na zahradě rodinného domu. Pečoval o něj tak dobře, že mu za několik měsíců vyrostla pětice rostlinek konopí. To potom na půdě usušil a užíval pro svoji potřebu. Někdy konopím podaroval i své kamarády za protislužby. Nakonec začal svoji úrodu prodávat. Prodej probíhal nejen v místě jeho bydliště, ale i na různých místech jeho schůzek.
Nejstarší obyvatelé:
90 let
Janůšková Ludmila - Hlavní 257
Lekeš Josef - Antonínská 726
Malůš František - Hlavní 448
91 let
Pospíšková Marie - Mladá 1045
Dufková Marie - Hlavní 218
Křápková Antonína - Sokolská 1408
Janečková Bohumila - Sokolská 1408
Podlas František - Závodní 1148
92 let
Šimčíková Františka - Novoveská 1008
Zikmundová Marie - Sokolská 1408
Mořický František - Boršická 564
93 let
Mitáčková Marie - Hlavní 165
Mitáček Josef - Sadová 1059
Mořický Jindřich - Zabartoničí 1019
94 let
Libosvárová Františka - Hlavní 84
95 let
Hrubá Ludmila - Kostelní 319
97 let
Jeřábková Marie - Sokolská 1408
100 let
Konečná Marie - Hlavní 46
Statistika obyvatel města Hluk 2014
Počet obyvatel k 31. 12. 2014: 4353 obyvatel
Narození: 31 dětí (14 chlapců, 17 dívek)
Úmrtí: 45 obyvatel (24 žen, 21 mužů)
Přihlášení k trvalému pobytu: 63 obyvatel
Odhlášení: 56 obyvatel
Počet svateb (na území města Hluk): 14 (8 občanských, 6 církevních)